ԱՄՆ-ն Իրանին գաղտնի 400 մլն դոլար է տրամադրել. ԶԼՄ-ներ
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմն այս տարվա հունվարին գաղտնի Իրան է ուղարկել 400 մլն դոլար առձեռն գումար, ընդ որում՝ դա համընկել է Իրանում ԱՄՆ 4  քաղաքացիներին բանտից ազատվելու հետ, գրում է The Wall Street Journal-ը՝ ամերիկացի և եվրոպացի պաշտոնյաներին հղումով:
Աղբյուրը նշում է, որ գումարը եղել է եվրոներով, շվեյցարական ֆրանկներով և արտասահմանյան այլ թղթադրամներով, քանի որ ցանկացած դրամական գործողություն Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև ամերիկյան դոլարներով արգելված է: Գումարը ԱՄՆ-ին են տրամադրել շվեյցարական և հոլանդական բանկերը:
Թերթը նշում է, որ դա 1.7 մլրդ դոլար գումարի մի մասն է, որը Վաշինգտոնը պարտավորվել է վճարել Թեհրանին` Իրանին ամերիկյան զենք մատակարարելու մասին վեճի կարգավորման համար, որի գործարքն այդպես էլ չէր կայացել: Այդ համաձայնագիրը Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև ձեռք էր բերվել 1979-ին, երբ Իրանում տեղի էր ունեցել իսլամական հեղափոխություն, և դրա շուրջ վեճերը երկրների միջև շարունակվում էին մի քանի տասնամյակ:

US Sent $400 Million in Cash to Iran as Prisoners were Freed, WSJ Reports
The Obama administration secretly organized an airlift of $400 million worth of cash to Iran that coincided with the January release of four Americans detained in Tehran, according to U.S. and European officials and congressional staff briefed on the operation afterward, The Wall Street Journal reports.
Wooden pallets stacked with euros, Swiss francs and other currencies were flown into Iran on an unmarked cargo plane, according to these officials. The U.S. procured the money from the central banks of the Netherlands and Switzerland, they said.
The money represented the first installment of a $1.7 billion settlement the Obama administration reached with Iran to resolve a decades-old dispute over a failed arms deal signed just before the 1979 fall of Iran’s last monarch, Shah Mohammad Reza Pahlavi.