Ղազախստանում հուլիսյան ահաբեկչության դասերը
Հուլիս ամսին նմանատիպ լարված իրադարձությունների շարան գրանցվեց. սկզբում Ֆրանսիայում, հետո  Թուրքիայում, Հայաստանում, Ղազախստանում, Մյունխենում: Հուլիսի 18-ին Ղազախստանի նախկին մայրաքաղաք Ալմաթիում հարձակում տեղի ունեցավ ներքին գործերի շրջանային վարչության վրա, որի արդյունքում սպանվեց 4 ոստիկան, 2 քաղաքացի, 14-ը վիրավորվեց: Դեպքից կես ժամ անց ոստիկանությունը հայտարարեց ահաբեկչական վտանգի «կարմիր աստիճանի» և քաղաքում հակաահաբեկչական գործողություն անցկացնելու մասին:
5 ժամ անց երկրի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն Ազգային անվտանգության խորհրդի օպերատիվ նիստ է հրավիրում և դեպքը որակում որպես ահաբեկչական գործողություն, իսկ արդեն 9 ժամ անց ՂՀ հակաահաբեկչական կենտրոնը ծանուցում է Ալամթիում հակաահաբեկչական գործողությունն ավարտելու մասին:
Հանցագործը՝ կրկնակի դատված 27-ամյա Ռուսլան Կուլիկբաևը, ով դատապարտված է եղել գողության և անօրինական զենք պահելու համար, որոշել էր վրեժ լուծել իրավապահ մարմինների աշխատակիցներից իր ազատազրկված տարիների համար: Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, հանցագործը մոտ էր սալաֆիներին՝ իսլամի ուլտրապահպանողական դպրոցի հետևորդներին: Տեղեկություններ կան, որ ղազախստանյան բանտերում ծաղկում է ապրում ոչ ավանդական կրոնական հոսանքների քարոզչությունը:
Այս պատահարը տարբեր կերպ է որակվում. միջազգային ահաբեկչություն, կենցաղային բանդիտիզմ, սոցիալական անարդարության կամ կրոնական անհանդուրժողականության արդյունք: Իսկ իշխանությունների գործողությունները՝ կամ որպես հասարակ ոստիկան սերժանտների հերոսություն, կամ էլ նրանց ղեկավարների՝ իրենց գործը կազմակերպելու անկարողություն: Որոշ ղազախ վերլուծաբանների կարծիքով, պետության մեղքը նրանում է, որ այն կրոնը դարձնում է գերիշխող գաղափարախոսություն:
Սուր քննադատության է ենթարկվել նաև իրադարձությունների լուսաբանումը պաշտոնական մարմինների կողմից: Ի դեպ, Ներքին գործերի նախարարությունն արդեն քրեական գործ է հարուցել կեղծ տեղեկություններ տարածելու համար:
Վերջին ժամանակներս Ղազախստանում իրավիճակն այնքան էլ հանգիստ չէ: Հիշեցնենք, որ մեկ ամիս առաջ Ակտոբե քաղաքում զինված մարդկանց խումբը գրոհել էր զենքի երկու խանութի և զորամասի վրա, ինչի արդյունքում սպանվել էր 20 մարդ: Այս օրերին Հարավ-Ղազախստանյան մարզի մի քանի բնակավայրերում անկարգություններ, խուլիգանական գործողություններ են եղել. այրում են խանութներ, մեքենաներ, շինություններ, տեղի են ունենում սուր վիճաբանություններ ղազախների և տաջիկների միջև: Կալանավորվել է 34 մարդ: Հարավային Ղազախստանում իրավապահ մարմինները կանխել են անկարգությունները էթնիկ հողի վրա:
Ղազախստանում, որտեղ բնակվում են 130 ազգերի և ազգությունների ներկայացուցիչներ, ամեն կերպ փորձում են ազգամիջյան հանդուրժողականություն պահպանել նախագահ Նազարբաևի վարած կոշտ քաղաքականության շնորհիվ, ով շուրջ 30 տարի ղեկավարում է երկիրը: Սակայն, միևնույնն է, ներքին խժդժությունները ժամանակ առ ժամանակ իրենց զգացնել են տալիս: Ղազախստանի շատ բնակիչներ ահով են սպասում, թե ինչ տեղի կունենա Նազարբաևի մահից հետո (իսկ նա արդեն 76 տարեկան է):
Ղազախստանը, դառնալով գլոբալ աշխարհի մաս, ստիպված է պատասխանել մարտահրավերներին, այդ թվում՝ նաև միջազգային ահաբեկչական ցանցերի:
Այս ահաբեկչական հարձակումները, որոնց պատճառով որոշ ժամանակով չէր գործում հասարակական տրանսպորտը, փակվել էին խանութները, երկրի բիզնեսի ներկայացուցիչներին ստիպեցին լրջորեն մտածել ահաբեկչությունից ապահովագրվելու մասին: Իսկ կառավարությունն էլ փոփոխությունների փաթեթ է պատրաստել, որոնք խստացնում են պատասխանատվությունը ահաբեկչական գործունեության նկատմամբ:
Օրերս անցկացվել էր հանրային կարծիքի հարցում. «Ի՞նչ դաս պետք է քաղեն Ղազախստանի իրավապահ մարմինները Ալմաթիի դեպքից»: Հարցման մասնակիցների մեծ մասը քվեարկել է կրոնական հոսանքների առաջնորդների, իմամների նկատմամբ վերահսկողությունն ուժեղացնելու կողմ: Հարցվածների 29%-ը գտնում է, որ հարկավոր է ուժեղացնել այս կամ այն կրոնին դավանող անձանց ստուգումը, 18,46%-ն արտահայտվել է ոստիկանական կետերի և զորամասերի պահակախմբերի զինումն ուժեղացնելու կողմ, իսկ 14,12%-ը գտնում է, որ պետք է վերահսկել ազատազրկման վայրերից վերջերս ազատված անձանց:
Հարավային մայրաքաղաքի ողբերգությունն անտարբեր չի թողել նաև Ղազախստանի հարևաններին: Ղրղզստանում մարդիկ իրենց մտահոգությունն են հայտնում, որ եթե նույնիսկ կայուն ու բավականին անվտանգ Ալմաթիում կարող էր այդպիսի բան տեղի ունենալ, ուրեմն նման ահաբեկչական գործողություններից ոչ ոք ապահովագրված չէ:
Իսկ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն էլ կոչ է արել իր երկրի քաղաքացիներին՝ չնմանվել Թուրքիային, Հայաստանին ու Ղազախստանին և չկազմակերպել ցույցեր ու անկարգություններ: Նա նշել է, որ իշխանության դեմ նման գործողությունները «հիվանդություն» են հանդիսանում, ինչը, հասարակության մեջ ներթափանցելով, կարող է շատ արագ տարածվել:

Уроки июльской напряженности в Казахстане
В июле был зарегистрирован ряд очень похожих напряженных событий: сначала во Франции, затем - в Турции, Армении, Казахстане, Германии - в Мюнхене. 18-го июля в бывшей столице Казахстана Алматы было произведено нападение на РУВД, в результате которого было убито 4 полицейских, 2 гражданских лица, 14 были ранены. Через полчаса после инцидента полиция объявила о "красном уровне" террористической угрозы и о проведении антитеррористической операции в городе.
Через 5 часов президент страны Нурсултан Назарбаев созвал оперативное заседание Совета национальной безопасности и квалифицировал данный инцидент как теракт, а уже через 9 часов Антитеррористический центр РК оповестил о завершении антитеррористической операции в Алматы.
Преступник, дважды судимый 27-летний Руслан Куликбаев, который был осужден за грабеж и незаконное хранение оружия, решил отомстить сотрудникам правоохранительных органов за свои годы лишения свободы. Согласно официальному пресс-релизу, преступник был близок с салафитами - последователями ультраконсервативной школы ислама. Есть сведения, что в казахстанских тюрьмах процветает пропаганда нетрадиционных религиозных течений.
Данный инцидент квалифицируется по-разному: международный терроризм, бытовой бандитизм, результат социальной несправедливости и религиозной нетерпимости. А действия властей – или как героизм обыкновенных сержантов-полицейских, или неумение их руководителей правильно организовать свою работу. По мнению некоторых казахов-аналитиков, вина государства в том, что оно превращает религию в господствующую идеологию.
Было подвергнуто резкой критике также освещение событий со стороны официальных органов. Кстати, министерство внутренних дел уже возбудило уголовное дело за распространение ложных сведений.
Вообще, в последнее время в Казахстане ситуация не очень спокойная. Напомним, что месяц назад в городе Актобе группа вооруженных людей напала на два оружейных магазина и на воинскую часть, в результате которого было убито 20 человек. На днях в нескольких населенных пунктах Южно-Казахстанской области были беспорядки, совершались хулиганские действия: поджог магазинов, машин, помещений, были зафиксированы конфликты между казахами и таджиками. 34 человек задержаны. В южном Казахстане полиция предотвратила беспорядки на этнической почве.
В Казахстане, где проживают представители 130 народов и народностей, любыми методами пытаются сохранить терпимость и межнациональное согласие - благодаря жесткой политике президента Назарбаева, который уже около 30 лет находится во главе государства. Но все равно, внутренние беспорядки время от времени ощущаются. Многие жители Казахстана с беспокойством ожидают, что будет после Назарбаева (а ему уже 76 лет).
Недавние теракты, из-за которых на некоторое время был парализован общественный транспорт, закрыты магазины, заставили представителей бизнеса серьезно задуматься о страховании от терроризма. Правительство РК подготовило пакет изменений, которые ужесточают ответственность за теракт.
На днях был проведен соцопрос на тему "Какой урок должны извлечь правоохранительные органы Казахстана из инцидента в Алматы?" Большая часть опрошенных высказалась за усиление контроля над лидерами религиозных течений, имамами, 29% считает, что необходимо усилить проверку лиц, исповедующих любую религию, 18,46% - необходимо усилить вооружение охранников полицейских пунктов и воинских частей, а 14,12% считает, что нужно контролировать лиц, недавно вышедших из мест лишения свободы.
Трагедия южной столицы не оставила равнодушными соседей Казахстана. В Кыргызстане обеспокоены, что если в таком стабильном и безопасном городе как Алматы могло такое случиться, то никто уже не застрахован от подобных терактов.
А президент Беларуси Александр Лукашенко призвал граждан своей страны не уподобляться Турции, Армении и Казахстану и не организовывать митинги и беспорядки. Он отметил, что подбные действия против властей являются "болезнью", которая, проникая в общество, очень быстро может распространиться.