Սարի թաղում հուլիսի 29-ի դեպքերի քրեական գործով ևս 2 անձ է ձերբակալվել. ՀՔԾ
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում շարունակվում է 2016թ. հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևան քաղաքի Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի (պաշտոնեական դիրքը չարաշահելը), 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (բռնությամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը) և 164-րդ հոդվածի (լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը) հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, հայտնում է ՀՔԾ լրատվական բաժինը:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել են քաղաքացիներ Դ. Կ.-ն և Գ. Ա.-ն՝ առերևույթ հանցագործություններ կատարելու, այդ թվում՝ լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու կասկածանքով:
Հիշեցնենք, որ նույն հանցավոր արարքի կատարման համար նախկինում մեղադրանք էր առաջադրվել երկու այլ անձանց՝ Վ. Մ.-ին և Ս.    Կ.-ին: Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել էր կալանավորումը:
Այսպիսով, 2016 թվականի օգոստոսի 17-ի դրությամբ՝ Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ քրեական գործով քրեական հետապնդում է իրականացվում 4 անձի նկատմամբ:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը և նրա հետ համագործակցող իրավապահ մյուս մարմինները շարունակում են ձեռնարկել դեպքի հանգամանքները պարզելու, առերևույթ հանցանք կատարած անձանց նույնականացնելու և հայտնաբերելու համար անհրաժեշտ ինչպես քննչական ու դատավարական, այնպես էլ օպերատիվ-հետախուզական բոլոր հնարավոր միջոցները:
Նախաքննության հետագա ընթացքի վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության կողմից կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն:

В Ереване за воспрепятствование деятельности журналистов в районе Сари тах задержаны еще 2 человека
В Специальной следственной службе Армении продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному в связи с инцидентами, имевшими место в ночь с 29 на 30 июля в районе Сари тах в Ереване. Как передает Panorama.am, об этом сообщает пресс-центр Специальной следственной службы Армении.
Уголовное дело возбуждено по признакам ч.1 ст. 308 (Злоупотребление должностными полномочиями), ч. 2 ст.309 (Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия) и ст.164 (Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста) Уголовного кодекса РА.
Как сообщают из Специальной следственной службы Армении, в результате предпринятых мер выявлены и задержаны граждане Д.К. и Г.А. – по подозрению в совершении предполагаемых преступлений, в том числе в воспрепятствовании законной профессиональной деятельности журналистов.
Как напоминается, ранее за совершение того же преступного деяния были предъявлены обвинения 2 другим лицам – Владимиру М. и Сейрану К. В отношении данных лиц в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу.
Таким образом, по состоянию на 17 августа, по уголовному делу об инцидентах в районе Сари тах в Ереване уголовное преследование осуществляется в отношении 4 лиц.
"Специальная следственная служба РА и сотрудничающие с ней другие правоохранительные органы продолжают предпринимать необходимые как следственные и процессуальные, так и оперативно-розыскные меры для выяснения всех обстоятельств инцидентов, обнаружения и идентификации лиц, совершивших расследуемое преступление", – говорится в сообщении.
Отмечается также, что периодически будет предоставляться дополнительная информация относительно дальнейшего хода предварительного следствия.