Սա արդեն երրորդ խոշորագույն մրցաշարն է, որում Միհրանին զրկում են իր հաղթանակից (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի` Հայաստանի հավաքականի անդամ Միհրան Հարությունյանը դարձավ արծաթե մեդալակիր, ինչը մեծ սկանդալի առիթ հանդիսացավ, քանի որ, ըստ մասնագետների, մեր մարզիկը պետք է արժանանար առաջին պատվավոր տեղին:
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցեց սպորտային մեկնաբաններ Ռոբերտ Գասպարյանի և Գայանե Նազարյանի հետ՝ պարզելու համար, թե արդյոք ինչ անարդարություն է տեղի ունեցել և հնարավոր է որևէ կերպ այն բողոքարկել:
«Անարդարությունն առավել քան ակնհայտ էր: Դա երևում էր անզեն աչքով: Այն, որ սերբ ըմբիշն օլիմպիական չեմպիոնի տիտղոսը «նվաճել էր» անարդար ձևով, ընդունեցին նաև պատվո հարթակին կանգնած մյուս մարզիկները»,- ասաց Ռոբերտը: - «Նրանք առանձին առանձին մոտեցան ու սփոփեցին Միհրանին, իսկ սերբ ըմբիշն անգամ մոտ չեկավ: Զգում էր ներսից ինքը, որ իր մեդալը գրոշի արժեք չունի»:
«Միանշանակ անարդար մրցավարություն էր: Միհրանին պատժեցին մրցակցին միավոր տալով այն բանի համար, թե իբր նա պասիվ էր: Մրցավարն անընդհատ պասիվություն էր նշմարում այնտեղ, որտեղ դա չկար...Միհրանից ոսկին խլեցին: Ու ցավալին այն է, որ նրա պարագայում սա առաջին դեպքը չէ: Միայն վերջին մեկ տարվա ընթացքում սա արդեն երրորդ խոշորագույն մրցաշարն է, որում Միհրանին զրկում են իր հաղթանակից», - իր հերթին նշեց Գայանեն: Նա հավելեց. «Նախ Բաքվում անցած Եվրոպական Խաղերի ժամանակ, ապա՝ Լաս-Վեգասում անցած աշխարհի առաջնության ընթացքում(որում, ի դեպ, Միհրանը միանգամից երկու անգամ անարդար մրցավարության զոհ դարձավ) ու վերջապես՝ սա: Մեկ անգամը պատահականություն է, երկրորդը՝ զուգադիպություն… Իսկ հետո՞»:
Ինչ վերաբերում է բողոքարկմանը, Ռոբերտ Գասպարյանը նշեց, որ լավագույն տարբերակը Լոզանի մարզական դատարանում մրցավարների որոշումների բողոքարկումն է: Իսկ Գայանե Նազարյանը կարծում է, որ այնուամենայնիվ դժվար թե որևէ բան հնարավոր լինի փոխել: Սպորտային մեկնաբանը նշեց, որ Աշխարհի առաջնությունում Միհրանի գոտեմարտը վարող մրցավարները որակազրկվեցին, բայց բուն գոտեմարտի արդյունքի վրա դա այդպես էլ անդրադարձ չունեցավ:
«Միհրանի թիկունքին, փաստորեն, կանգնող չեղավ: Իսկ տարատեսակ պատվիրակությունների ղեկավարները (Բաքվի Խաղերից մինչև Օլիմպիական), ֆեդերացիայի պատասխանատուներն ու առհասարակ մեր ԱՕԿ-ի ներկայացուցիչները ինքնահոսի թողեցին հարցը՝ տեր չկանգնելով:  Միհրանի հետ մի ամբողջ ժողովուրդ էր արտասվում երեկ», - եզրափակեց Գայանեն:

It's the Third Major Tournament Mihran is Deprived of His Victory (Exclusive)
In male Greco-Roman wrestling 66kg Mihran Harutiunyan scored a draw with the Serbian Davor Stefanek but the Serbian wrestler became an Olympic champion because he had the last score. Mihran Harutiunyan won a silver medal which led to a big scandal, since, according to experts, the athlete should have received the gold medal instead.
"Armedia" IAA talked with sports commentators Robert Gasparyan and Gayane Nazaryan in order to know whether injustice has occurred and weather it  is possible to appeal the decision.
"The injustice was more than obvious. Even the other athletes standing on the winner's podium approached individually and comforted Mihran. The Serbian wrestler should have felt that his medal is not worth a penny,’’ Robert told.
"The unfairness of the competition is beyond any question. Unfortunately, this is not the first time in Mihran’s case. It is the third major tournament during just a year in which Mihran was deprived of his victory,"Gayane noted in turn. "First one was at European games in Baku, then it was Las Vegas World Cup and finally this one: the first one could be an accident, the second one – a coincidence ... But what about this?"
As for the appeal, Robert said that the best option for appealing is Lausanne’s Court of Arbitration for Sport. But Gayane thinks it is hardly possible to change anything. Sports commentator noted that during World Cup Mihran’s referees were disqualified, but it did not touch the outcome of the contest.
"There was nobody to support Mihran. The different responsible delegations left the issue neglected. The whole nation was crying with Mihran the other day,” she concluded.