ԱՄՆ պատվիրակությունը կժամանի Թուրքիա՝ Գյուլենի արտահանձնումը քննարկելու համար
Ամերիկյան պաշտոնատար անձանց պատվիրակությունը կմեկնի Թուրքիա քննարկելու իսլամական քարոզիչ Ֆեթուlլահ Գյուլենի արտահանձնման պայմանները, որին Թուրքիայի իշխանությունները մեղադրանք են ներկայացրել հուլիսի 15-ի ռազմական հեղաշրջման փորձը կազմակերպելու մեջ, գրում է թուրքական Hurriyet պարբերականը
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ բանակցությունների համար Թուրքիա կմեկնեն ԱՄՆ արդարադատության նախարարության 3 աշխատակից և մեկ Պետքարտուղարության աշխատակից:
Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունից արդեն հայտարարել են, որ պատրաստ են ամերիկացի գործընկերների այցին: Գերատեսչության ներկայացուցիչների խոսքով` իրենք մտադիր են հայց ներկայացնել Գյուլենի արտահանձնման համար և նրա մեղավորության ապացույցներ ներկայացնել:

Делегация США отправится в Турцию для обсуждения экстрадиции Гюлена
Делегация американских официальных лиц отправится в Турцию, чтобы обсудить условия экстрадиции беглого исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена, обвиняемого по делу о попытке переворота 15 июля. Об этом сообщает lenta.ru со ссылкой на Hurriyet.
По информации издания, на переговоры отправятся три сотрудника министерства юстиции и один - Госдепа.
В Министерстве юстиции Турции сообщили, что готовы к визиту американских коллег. По словам представителей ведомства, они намерены передать запрос на экстрадицию и предоставят доказательства вины Гюлена.