Չեխիայի վարչապետը կոչ է անում ԵՄ բանակ ստեղծել
Չեխիայի վարչապետ Բոգուսլավ Սոբոտկան կոչ է ԵՄ–ում  բանակ ստեղծել: Նրա խոսքերով, դա անհրաժեշտ քայլ է միության արտաքին սահմանների հսկողության համար: Այս մասին Սոբոկտան հայտարարել է Պրահայում անցկացվող ԵՄ դեսպանների և դիվանագիտական առաքելությունների հանդիպման ժամանակ, փոխանցում է utro.ru-ն:
Սոբոտկան մասնավորապես նշել է, որ սպասում է ԵՄ միասնական բանակի ստեղծման ծրագրերի իրականացման զարգացումներին, այդ թվում՝ Եվրոպական հանրության երկրների որոշմանը:
Չեխիայի Կառավարության արտաքին քաղաքական նպատակներից է հանդիսանում Եվրամիության արտաքին սահմանների հսկողությունն ու այն երկրներում իրավիճակի կայունացումը, որտեղից դեպի Եվրոպա ուղևորվում են փախստականները:
Միևնույն ժամանակ, Սոբոտկան մերժել է Եվրահանձնաժողովի առաջարկը՝ ԵՄ անդամ երկրների միջև փախստականների մշտական տեղաբաշխման քվոտաներ սահմանելու մասին:

Премьер-министр Чехии призвал к созданию единой армии ЕС
Премьер-министр Чехии Богуслав Соботка призвал к созданию единой армии Евросоюза. По его словам, это необходимо для охраны внешних границ сообщества, передает utro.ru.
Соботка заявил об этом на совещании послов и глав дипмиссий страны в Праге.
Он сказал, что ждет прогресса в реализации планов создания единой армии ЕС, включая решения стран евросообщества.
Внешнеполитическими целями правительства Чехии названы охрана внешних границ ЕС и стабилизация положения в странах, из которых беженцы движутся в Европу.
Одновременно Соботка отверг предложения Еврокомиссии по введению постоянных квот по распределению беженцев на территориях стран - членов ЕС.