Ադրբեջանում սահմանափակել են արտարժույթի վաճառքը
Ադրբեջանի խոշորագույն բանկերը հանգստյան օրերին սահմանափակել կամ լիովին դադարեցրել են արտարժույթի վաճառքն` առանց պատճառը հրապարակելու: Առավելագույն գումարը, որ կարելի է փոխանակել Բաքվում, 500 դոլարն է, հայտնում է Bloomberg-ը:
Սահմանափակումների պատճառով աճել է արտարժույթի վաճառքը սև շուկայում, որտեղ դոլարի փոխարժեքը 1,7 մանաթ է: Ընդհանուր առմամբ, 2016 թվականի սկզբից մանաթն արժեզրկվել է 7 տոկոսով` դառնալով վատագույն արժույթներից մեկը նախկին ԽՍՀՄ-ում: Ավելի վատ ցուցանիշներ ունի միայն տաջիկական սոմոնին:
Նշվում է, որ Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկն արդեն ծախսել է իր արժութային պահուստային ֆոնդի երկու երրորդը` փորձելով զսպել ազգային արժույթի արժեզրկումը նավթի գների անկման ֆոնին: Sofaz ինքնիշխան հիմնադրամն օգոստոսի կեսին միայն $50 մլն է առաջարկել բանկերին, մինչդեռ պահանջարկը կազմել է մոտ $600 մլն:

В Азербайджане ограничили продажу валюты
Крупнейшие банки Баку в выходные ограничили или полностью прекратили продажу клиентам валюты без объяснения причин, сообщает lenta.ru со ссылкой на Bloomberg. Максимальная сумма, которую можно обменять в кредитных организациях азербайджанской столицы, составляет 500 долларов.
Ограничения вызвали рост торговли валютой на черном рынке, где доллар вырос до 1,7 маната по сравнению с официальным курсом в 1,62 маната.
Всего с начала года манат подешевел на семь процентов, что сделало его одной из худших валют года в бывшем СССР. Еще более слабые результаты показал только таджикский сомони.
Центробанк Азербайджана уже потратил две трети своих валютных резервов в попытках сдержать обесценивание национальной валюты на фоне падения нефтяных цен. Суверенный фонд Sofaz на прошлой неделе предложил банкам на аукционе только 50 миллионов долларов, тогда как спрос составил 600 миллионов долларов.