Ո՞ր կողմ կգնա Ուզբեկստանը Քարիմովից հետո
Ուզբեկաստանի՝ անկախությունից ի վեր անփոփոխ առաջնորդի՝ 79-ամյա Իսլամ Քարիմովի մահվան մասին տեղեկությունները նորից վերականգնեցին հետաքրքրությունն այս տոտալիտար, փակ, բայց քիչ թե շատ անկախ արտաքին քաղաքականություն վարող երկրի նկատմամբ:
Որոշակի առումով Քարիմովից հետո Ուզբեկստանը կարող է դառնալ ազդեցության համար պայքարի հերթական թատերաբեմ Ռուսաստանի, որն այսօր նախկին ԽՍՀՄ բոլոր տարածքները համարում է սեփական շահերի գոտի, և աշխարհի այլ տերությունների միջև, օրինակ՝ ԱՄՆ-ի և նույնիսկ Չինաստանի, որոնք, բնականաբար, նույնպես ունեն իրենց որոշակի շահերն այս տարածաշրջանում:
Այս առումով ոչ այնքան կարևոր է, թե ով կլինի հաջորդ նախագահը, այլ՝ թե ինչ ուղենիշ կվերցնի երկիրը:
Հիշեցնենք, որ Քարիմովի օրոք Ուզբեկստանը չեզոք դիրք էր գրավում` բազմիցս հայտարարելով, թե չի ցանկանում մտնել ոչ մի դաշինքի մեջ, այդ թվում նաև Եվրասիական տնտեսական միության: Միաժամանակ, շեշտվում էր վերոնշյալ երկրների հետ համագործակցությունը զարգացնելու բացառիկ հետաքրքրությունը: Նշենք, որ Մոսկվան մի քանի անգամ փորձել է «գայթակղել» ուզբեկ նախագահին միանալու եվրասիական հանրությանը:
Իսկ ո՞վ կարող է լինել հաջորդ նախագահը:
Նախ, դա կարող է լինել վարչապետ Շավկատ Միրզիյաևը (ռուսամետ), որը Ուզբեկստանի կառավարությունը ղեկավարում է 2003-ից: Սակայն նա խարիզմատիկ լիդեր չէ և չի կարող Քարիմովի նման «ազգի հայր» լինել: Միրզիյաևը ոչ միայն մեծ ազդեցություն ունի երկրի բանակի ու ոստիկանության վրա, այլ նաև նրա թիկունքին կանգնած է հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայությունը, որի նախագահը 1995-ից ի վեր հանդիսանում է Քարիմովի մոտ ընկեր Ռուստամ Ինոյատովը (որն արդեն ավելի քան 70 տարեկան է): Սակայն, որոշ փորձագետների կարծիքով, վերջինս դժվար թե նախագահի պաշտոն զբաղեցնի, քանի որ նրան լրիվ ձեռք է տալիս երկրի «մոխրագույն կարդինալի» իր դերը: Որպես մյուս հավանական թեկնածու տրվում է առաջին փոխվարչապետ արևմտամետ Ռուստամ Ազիմովի անունը:
Այն մասին, թե Միրզիյաևը և Ինոյատովն ինչքան հզոր ու ազդեցիկ են երկրում և նախագահի առողջական վիճակի պատճառով արդեն մի քանի տարի փաստացի ղեկավարում են երկիրը, խոսում է Քարիմովի ավագ դստեր՝ 44-ամյա Գյուլնարա Քարիմովայի «չեզոքացման» մասին հայտնի պատմությունը: Վերջինիս որոշ փորձագետներ համարում էին հոր ժառանգորդը: Սակայն, Գյուլնարայի խոսքերով, իր ծարգրերը չեն իրականանա, ավելին, հարազատ հոր հետ կոնֆլիկտում մեծ դեր է խաղացել ԱԱԾ ղեկավար Ինոյատովը: Իսկ Քարիմովի կրտսեր դուստրը՝ Լոլա Տիլյաևան, հոր տեղը զբաղեցնելու շանսեր բոլորովին չունի:
Ինչ վերաբերում է երկրի հետագա ուղենիշին, ապա թե՛ Միրզիյաևը, թե՛ Ինոյատովը, ամենայն հավանականությամբ, կշարունակեն Քարիմովի բազմավեկտոր քաղաքականությունը՝ լավ հարաբերություններ պահպանելով Ռուսաստանի, Չինաստանի և ԱՄՆ-ի հետ:
Իսկ եթե խոսենք երկրում ռադիկալ իսլամի հավանական ուժեղացման մասին, ապա դժվար թե դա տեղի ունենա, քանի որ Քարիմովի երկարամյա ղեկավարության ժամանակ սեփական քաղաքացիների մտքերի նկատմամբ համատարած վերահսկողությունն այնքան խիստ է կատարվել, որ «իշխանությունների ուղուց» ցանկացած շեղում  իսկույն բացահայտվում է և չեզոքացվում:
Այժմ բավականին պատասխանատու ժամանակաշրջան է սկսվում ողջ Կենտրոնական Ասիայի համար: Ուզբեկստանը կարևոր երկիր է, և եթե այնտեղ փոխվի քաղաքական իրավիճակը, ապա դա կանդրադառնա Կենտրոնական Ասիայի բոլոր պետությունների, առաջին հերթին՝ Ղազախստանի վրա:
Ուզբեկստանի առանձնահատկությունն այն է, որ այն գտնվում է անկայուն գոտում. Ֆերգանայի հովիտը գործազրկության բարձր մակարդակով և ռադիկալ ծայրահեղական հոսանքների ակտիվ տարածմամբ, Աֆղանստանի հետ հարևանությունը, սահմանային խնդիրները Տաջիկստանի և Ղրղզստանի հետ: Եթե Ուզբեկստանում իշխանափոխությամբ հին էլիտան չկարողանա այս հարցերը լուծել, ապա դրանք իրար հետևից կսկսեն պայթել: Քարիմովը կարողանում էր իրավիճակը վերահսկողության տակ պահել, քանի որ ավտորիտար առաջնորդի կոշտ բռունցք ուներ: Նա մաքրել է քաղաքական դաշտը, ողջ էլիտան՝ թողնելով միայն մի քանի տարածաշրջանային խմբեր, որտեղ գլխավորներն են «տաշքենդցիները» և «սամարղանդցիները», հեռացրել է ժողովրդավարական ընդդիմությանը:
Փորձագետները խոսում են նաև վատթարագույն սցենարի մասին: Եթե ապակայունության տանող իշխանափոխության ուզբեկական և ղազախական սցենարները միաձուլվեն, ապա դա կլինի մի հսկայական «սև անցք», որը կուլ կտա ոչ միայն Կենտրոնական Ասիան, այլև կազդի Ռուսաստանի ու Չինաստանի վրա: Ուստի, բոլորին էլ հարկավոր է կայուն իրավիճակ, մանավանդ որ Աֆղանստանի հետ սահմանին իրավիճակը վատացել է: Իսկ այս ամենը միասին կարող է սիրիականից էլ ավելի ահավոր իրավիճակի հանգեցնել:

Куда пойдет Узбекистан после Каримова?
Сообщения об ухудшении здоровья бессменного с момента приобретения независимости лидера Узбекистана – президента Ислама Каримова - вновь возродили интерес к этой тоталитарной, но ведущей более или менее независимую внешнюю политику стране.
В определенном смысле после ухода Каримова Узбекистан может стать очередной ареной борьбы влияния между Россией, которая сегодня считает все бывшие территории СССР зоной своих интересов, и других мировых держав, например США и даже Китаем, которые, естественно, также имеют определенные интересы в регионе. В этом смысле вопрос – кто будет следующим президентом страны – не столь важен, сколь важнее знать, какой курс возмет страна. Напомним еще раз, что при Исламе Каримове страна держалась нейтральных позиций, неоднократно заявляя, что не желает вступать ни в какие союзы, в том числе и в Евразийский, одновременно подчеркивая исключительные интересы в сотрудничестве с названными странами. Вместе с тем, как минимум, Москва не раз пыталась "соблазнить" узбекского лидера, заманить его в евразийское сообщество.
Естественно, после ухода Каримова, а дело, судя по характеру сообщений, идет к этому, главным вопросом будет направление, которое выберет Узбекистан при новом лидере. Кстати, по поступающим из Ташкента сообщениям, оцеплены не только больница, в которой проходит лечение Каримова, но и весь район, где она расположена. Кроме того, оцеплен и президентский дворец в столице. Естественно, можно с большой долей уверенности говорить о том, что есть опасения захвата дворца и "несогласованного объявления имени нового президента". О чем идет речь, попытаемся выяснить ниже.
Если учитывать, кто может отдавать приказы по охране важнейших объектов, кроме самого Каримова, естественно, то может стать ясной и следующая фигура президента. Это, во-первых премьер-министр страны Шавкат Мирзияев, который возглавляет правительство Узбекистана с 2003-го года. Мирзияев не только имеет сильное влияние на армию и полицию страны. За его спиной стоит также мощная поддержка (не менее важная чем полиция и военные) Службы национальной безопасности республики, председателем которой с 1995-го года является Рустам Иноятов. То, что эти два человека настолько мощны и влиятельны в стране, и фактически руководят ею при, как минимум, уже несколько лет больном президенте, подтверждает известная история с "нейтрализацией" старшей дочери президента Каримова, 44-х летней Гюльнары Каримовой, которую некоторые эксперты прочили в преемники отца. Однако по признанию самой Гюльнары, в том, что ее планам не дано сбыться, более того, в ее нынешнем конфликте с родным отцом не последнюю роль сыграл сам руководитель службы безопасности Узбекистана Рустам Иноятов.
Таким образом, реально на пост президента Узбекистана на сегоднящний день претендуют два человека, которые, возможно, и разделят между собой позиции президента и премьера страны. Тем не менее, некоторые эксперты не исключают возможность вмешательства Гюльнары Каримовой в спор за наследство отца, что может привести к нестабильности в стране.
Касательно полтических интересов претендентов на пост номер один в Узбекистане, то и Мирзияев, и Иноятов, скорее, продолжат курс Каримова на нейтральность, которую они фактически вели - во всяком случае, повторимся, в последние несколько лет, когда в прессу то и дело просачивались слухи о здоровье президента.
Что касается Гюльнары Каримовой, то, учитывая ее многолетнее проживание в США, ее связи там, в том числе и криминального характера, она, скорее всего, оставаясь в рамках нынешнего нейтралитета, все-таки даст некоторый "прозападный" крен.
Если же говорить о возможном усилении радикального ислама в стране, то, пожалуй, этого не будет – тотальный контроль за мыслями своих граждан в Узбекистане, как показывают долгие годы правления Каримова, осуществляется настолько эффективно, что любые отклонения от "линии властей" быстро выявляются и нейтрализируются…