Եվրախորհրդարանի անդամները կոչ են անում Եվրոպային դիմագրավել թուրքական ագրեսիային Սիրիայում
Եվրախորհրդարանի անդամները վստահություն են հայտնում, որ Թուրքիայի գլխավոր թիրախը Սիրիայում քրդերն են: Նրանք միաժամանակ մեղադրել են Անկարային Սիրիայում ԻՊ-ին աջակցություն տրամադրելու մեջ: Այս մասին հայտնում է քրդական Rudaw գործակալությունը:
«Թուրքիան ձևացնում է, որ պայքարում է ԻՊ-ի դեմ, բայց փաստացի նրանք փորձում են ոչնչացնել Սիրիայի քրդերին Իրաքյան Քրդստանի նմանությամբ քրդական շրջանի ստեղծումը կասեցնելու նպատակով», - ասել է Եվրախորհրդարանի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Մարկ Դեմեսմայքերը:
«Թուրքիայի գլխավոր նպատակը Սիրիայի քրդերին թուլացնելն է», - ասել է նա:
Եվրախորհրդարանի անդամները կոչ են անում ԵՄ-ին դիմագրավել թուրքական ներխուժմանը Սիրիա ոչ թե միայն խոսքով, այլ նաև գործողություններով:
Եվրախորհրդարանի մեկ այլ անդամ Մայքլ Գահլերն էլ նշել է, որ Թուրքիայի նկատմամբ պետք է նաև տնտեսական ճնշման միջոցներ կիրառվեն:

EU Lawmakers Call for Europe to Resist Turkish Aggression in Syria
Members of the European Parliament (MEPs) believe that Turkey’s main goal in Syria is to target the Kurds, and they have accused it of backing ISIS in Syria, Kurdish News Agency Rudaw reports.
"Turkey is pretending that it is fighting against ISIS in Syria, but in fact they are working to destroy the Kurds in Syria in order to prevent them from establishing a region like Kurdistan region in the north of Iraq," Mark Demesmaeker, member the European Parliament’s foreign affairs committee said.
"Turkey’s main aim is to weaken the Kurds in Syria," he added.
Europe’s MPs are asking the European Union (EU) to take a stance against the Turkish incursion in Syria, and not just by talk but to take action as well.
Another MP agreed that economic pressures got be applied to force Turkey to retreat from Syria. "There are many ways to press on Turkey, such economic ones, to make Turkey withdraw from Syria," Michael Gahler told Rudaw.