Հայրենական արտադրողն ավելի նախաձեռնողական պետք է լինի արտահանման գործում
Օրեր առաջ ՀՀ Պետեկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայության կողմից ՀՀ արտաքին առևտրի հետ կապված կիսամյակային վիճակագրություն հրապարակվեց, որով ամրագրվում է ՀՀ-ից արտահանման ծավալների աճի փաստը: Պետեկամուտների կոմիտեի տվյալների համաձայն՝ ՀՀ-ից արտահանման ծավալներն աճ են գրանցել արտահանվող գրեթե բոլոր ապրանքատեսակների մասով: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ առավել զգալի աճ կա լոլիկի շուկայում (2015թ. գրանցած 1031.5 հազար ԱՄՆ դոլարի փոխարեն, 2016թ. 19754.6 հազար ԱՄՆ դոլարի արտահանում) և հագուստի ոլորտում (2015թ. գրանցած 4.12 մլն դոլարի փոխարեն 2016թ. գրանցած 9.58 մլն դոլար՝ տղամարդու հագուստի և 2015թ. գրանցած 210 հազար դոլարի փոխարեն 2016թ. գրանցած 4.7 մլն ԱՄՆ դոլարի՝ կանացի հագուստի արտահանում)[1]
Ընդ որում, պետք է նշել, որ հագուստի արտահանման աճը մեծ մասամբ պայմանավորված է դեպի ՌԴ արտահանման ծավալների աճով, չնայած որ ԵՄ-ից նույնպես մեծացել է հայկական հագուստի պատվերների ծավալը:
Հասկանալի է, որ լոլիկի արտահանման ծավալների աննախադեպ աճը, որը, ի դեպ, ապահովվել է կրկին դեպի ՌԴ մեծ հոսքերի հաշվին, պայմանավորված է տարեսկզբին ռուս-թուրքական լարվածության առկայությամբ, ինչի արդյունքում ռուսական շուկան թուրքական լոլիկի բացը լրացրեց հայկականի հաշվին: Այս իմաստով լոլիկի արտահանման ծավալների աճն առանձնապես որակական փոփոխությունների մասին չի խոսում: Այլ է հարցը հագուստի արտահանման ծավալների աճի հետ կապված` հատկապես հաշվի առնելով, որ մինչ 2016թ.-ը ՀՀ-ից ՌԴ վերնազգեստ չի արտահանվել: Այսինքն՝ խոսքը վերաբերում է մեկնարկային արտահանմանը:
Չի բացառվում, որ դեպի ՌԴ հայկական հագուստի արտահանումը պայմանավորված է ԵԱՏՄ ընձեռած հնարավորություններով, որոնք հայ արտադրողի համար բավական պարզեցրել են արտահանման բոլոր ընթացակարգերը: Եվ առհասարակ, վիճակագրական տարբեր ժամանակաշրջանների ցուցանիշները ցույց են տվել, որ ԵԱՏՄ-ին ՀՀ անդամակցությունից հետո մեծացել են հայկական արտադրանքի արտահանման ծավալները դեպի ՌԴ: Իսկ թե ինչու է առայժմ միայն դեպի ռուսական շուկա նկատվում այդ միտումը, կարելի է բացատրել նրանով, որ հայ արտադրողը քաջատեղյակ է առայժմ միայն ռուսական շուկային: ԵԱՏՄ անդամ մնացած երկրների շուկաներին ծանոթանալու համար ժամանակ է հարկավոր:
Իրականում Հայաստանին տրված արտահանման հնարավորություններն այսօր չեն սահմանափակվում միայն ԵԱՏՄ մաքսային քաղաքականությամբ: Հայաստանը դեռևս 2006թ.-ից ԵՄ կողմից տրամադրած GSP առևտրային արտոնյալ համակարգի անդամ է, որը շուրջ 3300 տեսակ ապրանքների համար ապահովում է զրոյական վճարներով, իսկ 3900 տեսակ ապրանքների համար՝ նվազագույն սակագներով առևտուր: Մի քանի տարի անց մեր երկրին տրվել է արտոնյալ համակարգի կատարելագործված՝ GSP+  համակարգին միանալու հնարավորություն, որը ՀՀ-ն սկսել է կիրառել 2014թ.-ից:
Սակայն հետազոտություններն ու վիճակագրությունը փաստում են, որ հայ արտադրողն ամբողջ պոտենցիալով չի կիրառում այն հնարավորությունները, որոնք այսօր ներկայացված են երկու առևտրային խոշոր գործիքների կողմից: Բնական է, որ այդ համակարգերից օգտվելու համար արտադրողից ակնկալվում է որոշակի պահանջների բավարարում՝ սկսած որակականից մինչև տեխնիկական: Հասկանալի է նաև, որ դրանց կատարումն արտադրողի համար գոնե սկզբնական շրջանում պահանջում է որոշակի անհարմարավետություններ, ջանք: Սակայն այն, որ այսօրվա բիզնես հանրությանը հրամցրած հնարավորությունները չեն օգտագործվում իրենց ողջ պոտենցիալով, փաստում է վիճակագրությունը: Այս իմաստով, իհարկե, գործարարից ակնկալվում է նախաձեռնողականության աճ ու որոշակի պարտավորությունների ստանձնում: Իսկ վերջինիս հասնելու խնդիրը, ըստ էության, պետությանն է, որն էլ պետք է զբաղվի մոտիվացնող ծրագրերի ներդրումով: Այլ կերպ ասած՝ խնդիրը գլխավորապես հանգում է պատկան մարմիններ-գործարար հանրություն երկխոսության պակասին:

Армянский производитель должен быть более активным в экспорте своих товаров
Несколько дней назад со стороны Таможенной службы Комитета госдоходов были опубликованы статданные по внешней торговле РА на первое полугодие, которые зафиксировали увеличение объема экспорта товаров. Согласно данным Комитета госдоходов, был зафиксирован рост экспорта почти по всем наименованиям товаров. По сравнению с данными прошлого года за тот же период, наибольший рост есть на рынке помидоров (вместо 1031.5 тысяч долларов США в 2015-ом году – 19754.6 тысяч долларов в 2016-м), так и на рынке одежды (4.12 млн долларов США в 2015-ом – 9.58 млн долларов для мужской одежды и 210 тысяч долларов в 2015-ом – 4.7 млн долларов в 2016-ом для женской одежды) [1].
К тому же необходимо отметить, что рост экспорта одежды в большей степени обусловлен ростом объема экспорта в РФ, несмотря на то, что и со стороны ЕС также вырос объем заказов одежды.
Понятно, что беспрецедентный рост экспорта помидоров, который, кстати, также был обеспечен за счет больших потоков в РФ, обусловлен имевшей место в начале года напряженностью в российско-турецких отношениях, вследствие чего дефицит турецких помидоров российский рынок восполнил за счет армянских. В этом смысле рост объема экспорта помидоров не говорит об исключительных качественных сдвигах. Иной вопрос – увеличение экспорта одежды, особенно если учитывать, что до 2016-го года из РА в РФ верхняя одежда не экспортировалась.
Не исключено, что экспорт армянской одежды в РФ обусловлен возможностями, предоставленными ЕАЭС, которые для армянского производителя достаточно упростили все процедуры экспорта. И вообще, статданные различных периодов показывают, что после членства Армении в ЕАЭС объем экспорта армянских товаров в РФ увеличился. А почему пока лишь в сторону российского рынка наблюдается подобна тенденция, это можно объяснить тем, что армянский производитель пока что хорошо знает лишь российский рынок. Для знакомства с рынками других стран-членов ЕАЭС необходимо время.
На самом деле экспортные возможности Армении сегодня не ограничиваются только таможенной политикой ЕАЭС. Армения еще с 2006-го года является членом предоставленной ЕС привилегированной торговой системы GSP, которая для порядка 3300 видов товаров обеспечивает торговлю с нулевыми таможенными выплатами, а для 3900 наименований товаров – с минимальными. Спустя несколько лет нашей стране была предоставлена возможность подключиться к усовершенствованной привилегированной системе GSP+, которую РА начала применять с 2014-го года.
Однако исследования и статистика фиксируют, что армянский производитель не в полную силу использует те возможности, которые сегодня предоставлены со стороны двух крупных торговых инструментов. Естественно, что для пользования названными системами от производителя требуется соответствие определенным условиям – от условий по качеству до технических. Понятно также, что их выполнение, хотя бы в первоначальный период, требует от производителя определенных неудобств, усилий. Однако о том, что нынешнее бизнес-сообщество не использует предоставленные им возможности в полную силу, свидетельствует статистика. В этом смысле от предпринимателя ожидается рост предприимчивости, инициативности и взятие на себя определенных обязательств. А для достижения этого вопросами внедрения мотивационных программ, по сути, должно заниматься государство. Иными словами, проблема главным образом зиждется на дефиците диалога между соответствующими госорганами и бизнес сообществом.