Նավթի համաշխարհային գներն աճում են նավթ արդյունահանող մի շարք երկրների կողմից եկող նորությունների ֆոնին, համաձայն որոնց, վերջիններս պատրաստ են սառեցնել նավթի արդյունահանումը, հաղորդում է ria.ru:
Այսպես,  Brent տեսակի նավթի նոյեմբերյան ֆյուչերսների արժեքն աճել է 0.7%-ով՝ կազմելով մեկ բարելի դիմաց 47.59 դոլար, իսկ WTI  տեսակի նավթի գինն ավելացել է 0,6%-ով՝ հասնելով 45,13 դոլար/բարելի:
Նշենք, որ նավթի արդյունահանման սառեցման պատրաստակամության մասին հայտնել են Սաուդյան Արաբիայի ԱԳՆ ղեկավարն ու Իրաքի Նավթի նախարարության ներկայացուցիչը:
Նավթ արդյունահանող երկրների կազմակերպությունը՝ ՕՊԵԿ-ն, առաջիկայում ոչ պաշտոնական հանդիպում է նախատեսում սեպտեմբերի 26-28 Ալժիրում կայանալիք Էներգետիկայի միջազգային ֆորումի շրջնականերում, որի ժամանակ էլ կքննարկվի նավթի արդյունահանման ծավալների սառեցման հարցը:

Мировые цены на нефть в среду растут на фоне новостей о готовности ряда стран-производителей нефти к возможной заморозке уровня добычи, свидетельствуют данные торгов, передает ria.ru.
Так,  стоимость ноябрьских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent росла на 0,7% — до 47,59 доллара за баррель. Цена октябрьских фьючерсов на нефть марки WTI поднималась на 0,67% — до 45,13 доллара за баррель.
Во вторник глава МИД Саудовской Аравии заявил, что королевство будет соблюдать принцип заморозки . Кроме того, представитель министерства нефти Ирака Асем Джихад заявил во вторник, что страна безусловно примет участие во встрече ОПЕК (Организация стран-экспортеров нефти) в Алжире и выступает за любые решения, способствующие выравниванию цен на нефть.
Страны ОПЕК планируют провести неофициальное совещание в кулуарах XV международного энергетического форума в Алжире, который пройдет с 26 по 28 сентября. Ожидается, что на этой встрече ОПЕК возобновит переговоры о заморозке уровня добычи со странами, входящими и не входящими в картель.