Հարավային Կորեայի նախագահը սպառնացել է ոչնչացնել հյուսիսկորեական ռեժիմը
Հարավային Կորեան մտադիր է ավելացնել պատրաստվածությունը Փհենյանի կողմից իրականացվող միջուկային սադրանքներին հակազդելու համար և սպառնացել է վերացնել հարևան երկրում իշխող կոմունիստական ռեժիմը, եթե այն համարձակվի միջուկային մարտագլխիկով հրթիռ արձակել: Այս մասին հայտարարել է հարավային Կորեայի նախագահ Պակ Կըն Հեն, գրում է gazeta.ru-ն:
Նախագահը նաև հայտարարել է   հանուն իր երկրի անվտանգության անհրաժեշտ է Հարավային Կորեայի տարածքում տեղակայել ամերիկյան THAAD հակահրթիռային համակարգերը:
Այնուհանդերձ, ընդդիմադիր ուժերը թերահավատորեն են մոտենում ամերիկյան հակահրթիռային համակարգերի տեղակայման անհրաժեշտությանը: Ընդդիմադիրների կարծիքով՝ համակարգերի տեղակայումը կհանգեցնի Մոսկվայի և Պեկինի հետ հարաբերություններում լարվածության առաջացմանը:

Президент Южной Кореи пригрозила уничтожением режима КНДР
Южная Корея намерена наращивать готовность к ядерным провокациям со стороны КНДР и пригрозила уничтожить коммунистический режим Северной Кореи, если та запустит ракету с ядерной боеголовкой. Об этом сообщила президент страны Пак Кын Хе на заседании кабинета министров, передает gazeta.ru со ссылкой на агентство Ренхап.
Помимо прочего Пак Кын Хе заявила о необходимости разместить на территории страны американский комплекс ПРО THAAD. По словам президента, это жизненно необходимо для безопасности страны.
Тем не менее отмечается, что южнокорейская оппозиция выражает сомнения в необходимости этого шага. По мнению ее представителей, размещение комплексов приведет к напряженным отношениям с Пекином и Москвой.