Սեուլն ու Փհենյանը սահմանին բանակցություններ կվարեն երկու երկրների ղեկավարների գագաթաժողովի պատրաստաման շուրջ
NEWS.ru
Կորեան և ԿԺԴՀ-ն երկօրյա բանակցություններ կանցկացնեն երկու երկրների ղեկավարների գագաթաժողովի նախապատրաստման երրորդ փուլը, որը տեղի կունենա ապրիլի 27-ին: Ինչպես հայտնում է NEWS.am-ը այս մասին փոխանցում է Հարավային Կորեայի միավորման նախարարությունը: Ըստ նրանց տարածած հաղորդագրության հանդիպումը տեղի է ունենում սահմանային Փհանմունջոմ կետում:
Բանակցությունների օրակարգում են արարողակարգային հարցերի վերջնական համաձայնեցումը, այդ թվում՝ գագաթաժողովի անցկացման ժամանակը և միջոցառման անվտանգության ապահովումը։ Հանդիպման ժամանակ մինչև գագաթաժողովը բարձր մակարդակով լրացուցիչ բանակցություններ անցկացնելու որոշում կարող է կայացվել։
Կորեայի Հանրապետության նախագահ Մուն Չժե Ինը ապրիլի 22-ին իր օգնականների և համապատասխան պետական մարմինների ներկայացուցիչների հետ հանդիպում է անցկացրել գագաթաժողովի օրակարգի շուրջ։ Ենթադրվում է, որ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է նաև հռչակագրի նախագիծը, որը կողմերը կստորագրեն գագաթաժողովի արդյունքում։

Сеул и Пхеньян ведут на границе переговоры по подготовке к саммиту лидеров двух стран
Корея и КНДР проводят в понедельник третий раунд рабочих переговоров по подготовке к саммиту лидеров двух стран, запланированному на 27 апреля. Как сообщило южнокорейское министерство объединения, встреча проходит в пограничном пункте Пханмунджом, передает ТАСС.
В повестке переговоров - окончательное согласование протокольных вопросов, включая время проведения саммита, и обеспечения безопасности мероприятия. В ходе встречи может быть принято решение о проведении до саммита дополнительных переговоров на высоком уровне.
Президент Республики Корея Мун Чжэ Ин 22 апреля провел со своими помощниками и представителями соответствующих госорганов заседание по повестке саммита. Предполагается, что в ходе встречи обсуждался в том числе и проект декларации, которую стороны подпишут по итогам саммита.