Իրան-Սաուդյան Արաբիա հակամարտությունը հասել է ՄԱԿ ԱԽ
Սաուդյան Արաբիայի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարաձայնություններն ու փոխադարձ մեղադրանքերը հասել են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ: ՄԱԿ-ում Սաուդյան Արաբիայի դեսպանը դիմել է ՄԱԿ-ի ԱԽ նախագահությանը՝ պահանջելով վերջ դնել Եմենի Հութի զինյալներին իրանական մաքսանենգ զինամթերքի մատակարարումը, ինչը հանդիսանում է ՄԱԿ ԱԽ 2216 բանաձևի կոպիտ խախտում: Այս մասին հայտնում է սաուդական Al-Arabiya գործակալությունը:
Սաուդացի դիվանագետի կարծիքով Եմենի զինյալներին իրանական զենքի մատակարարումը ոչ միայն ոտնահարում է վերոնշյալ բանաձևը, այլ նաև «սպառնում է Սաուդյան Արաբիայի, Եմենի և ողջ տարածաշրջանի կայունությանը»: Հետևաբար, Սաուդյան Արաբիան պահանջում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդից անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել, որ Իրանը ձեռնպահ մնա Եմենում բոլոր տեսակի ապօրինի գործողություններից:
Նշենք, որ Թեհրանի և Էլ-Ռիյադի հարաբերություններում լարվածության հերթական փուլը սկսվեց սեպեմբերի 5-ին, երբ Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլահ Ալի Խոմեյնին Սաուդյան Արաբիայի ղեկավարներին մեղադրեց նախորդ տարի Մեքքա ուխտագնացության (հաջ) ժամանակ շուրջ 470 իրանցի ուխտավորների մահվան մեջ: Ի պատասխան՝ Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր մուֆթին հայտարարեց, որ «Իրանի ղեկավարներն իրականում մուսուլման չեն և սուննի մուսուլմաններին վերաբերվում են թշնամիների նման»:
Չնայած Al-Monitor-ը, հղում անելով իր աղբյուրներին, հայտնում է, որ ավելի ուշ Էլ-Ռիյադը ոչ պաշտոնական խողովակներով հայտնել է Թեհրանին, որ սաուդացի գլխավոր մուֆթի մեկնաբանություննրը չեն արտահայտում սաուդական թագավորության պաշտոնական դիրքորոշումը, փոխադարձ մեղադրանքները չդադարեցին:
Իրավիճակն այնքան է սրվել, որ խոսք է գնում անգամ ռազմական ուղղակի բախման մասին: Մեքքայի նահանգապետը, պատասխանելով իրանական քննադատությանը, կոչ է արել Թեհրանին դադարեցնել «սխալ վերաբերմունքը արաբների նկատմամբ», հայտնում է Reuters գործակալությունը: «Եթե նրան զենք են պատրաստում մեզ վրա հարձակվելու համար, պետք է իմանան, որ մենք հեշտ նվաճվողներից չենք», - հայտարարել է սաուդացի պաշտոնյան:
Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի հակասությունները չեն սահմանափակվում միայն Եմենով և հաջով: Կողմերը խիստ իրարամերժ դիրքորոշում ունեն նաև տարածաշրջանային այլ հակամարտությունների շրջանականերում, մասնավորապես, Սիրիայում, Իրաքում, Լիբանանում, Բահրեյնում և այլն: Եվ չնայած առկա լարվածությանը՝ փորձագետները Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի ուղղակի ռազմական առճակատման հավանականությունը բարձր չեն գնահատում:

Иран-Саудовская Аравия: конфликт дошел до Совбеза ООН
Разногласия и взаимные обвинения Саудовской Аравии и Исламской Республики Иран дошли до Совета безопасности ООН. Посол саудовского королевства в ООН обратился в Совбез, требуя прекратить контрабандные поставки иранского оружия повстанцам движения Хути в Йемене, поскольку это является грубым нарушением резолюции 2216 Совета Безопасности ООН. Об этом сообщает саудовское агентство Al-Arabiya.
По мнению саудовского дипломата, поставки иранского оружия являются не только нарушением вышеуказанной резолюции, но и "угрожают стабильности в Саудовской Аравии, в Йемене и во всем регионе". Соответственно, Саудовская Аравия требует от Совбеза принять необходимые меры для того, чтобы Иран воздержался от всевозможной незаконной деятельности в Йемене.
Отметим, что очередная фаза напряженности в отношения Тегерана и Эр-Рияда началась 5 сентября, когда верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи обвинил саудовское руководство в смерти около 470 иранских паломников во время прошлогоднего паломничества (хадж) в Мекку. В ответ главный муфтий Саудовской Аравии заявил, что "лидеры Ирана - не мусульмане" и относятся к мусульманам как к своим врагам.
Несмотря на то, что позже Ер-Рияд по неофициальным каналам сообщил Тегерану, что заявление саудовского духовного лидера не представляет официальную позицию королевства, взаимные обвинения продолжились.
Ситуация накалилась настолько, что говорится о вероятности прямого военного столкновения между сторонами. Губернатор Мекки, отвечая на критику иранской стороны, призвал Тегеран "прекратить неправильное отношение к арабам", сообщает Reuters. "Если они готовят оружие против нас, то они должны знать, что мы не из тех, кого можно легко завоевать", - заявил саудовский чиновник.
Разногласия Ирана и Саудовской Аравии не ограничиваются только Йеменом или хаджем. У сторон противоположные позиции и по другим конфликтам в регионе, в частности, Сирии, Ираку, Ливану, Бахрейну. И, несмотря на нынешнюю напряженность, эксперты невысоко оценивают вероятность прямого военного столкновения.