ԵՄ դատարանը ՀԱՄԱՍ-ին կարող է բացառել ահաբեկչական խմբավորումների ցուցակից
ԵՄ դատարանի գլխավոր փաստաբանը խորհուրդ է տվել չեղարկել ԵՄ խորհրդի և ԵՄ անդամ պետությունների վիճարկումը՝ ահաբեկչական կազմակերպություններից ցուցակից ՀԱՄԱՍ-ի բացառման մասին 2014-ի վերջին դատարանի կողմից կայացված որոշման առնչությամբ։
2014 թվականի սեպտեմբերին ԵՄ ընդհանուր իրավասության դատարանը չեղարկել էր միջոցառումները, որոնք ընդունվել էին ԵՄ խորհրդի կողմից ընդդեմ ՀԱՄԱՍ-ի, մասնավորապես՝ շարժման նախանշումը որպես ահաբեկչական կազմակերություն և նրա ակտիվների սառեցումը։ Իր վճիռը ԵՄ դատարանը հիմնավորել է նրանով, որ ՀԱՄԱՍ-ը 2001 թվականին ահաբեկչական կազմակերությունների շարքին է դասվել մամուլում և համացանցում հրապարակումների հիման վրա, այլ ոչ թե գործողությունների վերլուծության։
ԵՄ խորհուրդը վիճարկել էր այդ որոշումը հունվարին։ Մարտի 27-ին ԵՄ պաշտոնաթերթում հրապարակվել էր ահաբեկչական կազմակերպությունների թարմացված ցուցակը, որում, ինչպես նախկինում, ընդգրկվել էր նաև ՀԱՄԱՍ-ը։

Суд Евросоюза может исключить ХАМАС из списка террористов
Генеральный адвокат Суда ЕС, чьим советам, как правило, следуют судьи, рекомендовал  отклонить апелляцию Совета ЕС и государств-членов ЕС против вынесенного судом в конце 2014 года решения об исключении движений ХАМАС и "Тигры освобождения Тамил-Илама" из санкционного списка", пишет РИА Новости со ссылкой на EurActiv.
В декабре 2014 суд общей юрисдикции ЕС отменил меры, принятые Советом ЕС против ХАМАС, в частности, обозначение движения в качестве террористической организации и заморозку его активов. Свой вердикт Суд ЕС обосновал тем, что ХАМАС был в 2001 году зачислен в разряд террористических организаций на основании публикаций в прессе и интернете, а не анализа "действий, изученных и подтвержденных решениями компетентных органов власти".
Совет ЕС оспорил это решение в январе, а 27 марта в официальном журнале ЕС был опубликован обновленный список террористических организаций, в котором по-прежнему фигурирует ХАМАС.