Ավստրիան ու Ֆրանսիան՝ TTIP-ին կողմ
Ավստրիան ու Ֆրանսիան մտադիր են վերսկսել Տրանսատլանտյան առևտրային և ներդրումային գործընկերության (TTIP) համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները: Բանակցությունների վերսկսման հարցը նախատեսվում է առաջ քաշել Բրատիսլավայում Եվրամիության էկոնոմիկայի նախարարների սպասվելիք հանդիպմանը: Այդ մասին հայտնել է Ավստրիայի փոխկանցլեր, Էկոնոմիկայի նախարար Ռայնհոլդ Միտերլեները, փոխանցում է utro.ru-ն:
Նրա խոսքերով, նույն գաղափարի հետ համաձայն է նաև Ֆրանսիայի արտաքին առևտրի գծով պետքարտուղար Մատտիս Ֆեկլը: Միտերլների համոմզմամբ, նոր խորհրդակցությունները պետք է սկսել ԱՄՆ նոր նախագահի ընտրվելուց հետո, իսկ վերջնական փաստաթուղթը պետք է ստանա նոր անուն ու բովանդակություն:
Ավստրիայի փոխկանցլերը նշել է, որ համաձայնագիրը չպետք է բացասական ազդեցություն ունենա Եվրոպայի առողջապահական և կենսաթոշակային համակարգերի, ինչպես նաև եվրոպական ստանդարտների վրա, իսկ ներդրումների պաշտպանությունը պետք է որոշվի եվրոպական երկրների իրավական համակարգերով:

Австрия и Франция - за переговоры о TTIP
Австрия и Франция планируют возобновить переговоры о Трансатлантическом торговом и инвестиционном партнерстве (TTIP) на встрече министров экономики стран Евросоюза в Братиславе. Об этом заявил вице-канцлер, министр экономики Австрии Райнхольд Миттерленер, передает utro.ru.
По его словам, за это вместе с ним выступает и госсекретарь Франции по внешней торговле Маттиас Фекль. Миттерленер считает, что консультации о партнерстве следует возобновить после выборов очередного президента США, а итоговый документ должен получить новые название и содержание. В ЕС с его предложением согласны не все, но многие поддерживают его негласно.
Вице-канцлер Австрии обратил внимание на то, что соглашение не должно негативно повлиять на стандарты, пенсионное обеспечение и систему здравоохранения в Европе, а защита инвестиций должна определяться правовыми системами европейских стран.