Թուրքիայում 12 հեռուստաալիք է փակվել
Թուրքիայի իշխանությունները 12 հեռուստաալիք են փակել ազգային անվտանգությանն ուղղված սպառնալիքների պատճառով: Այս մասին հաղորդում է Associated Press-ը:
ԶԼՄ-ները մեղադրվում են ահաբեկչական խմբավորումների, ինչպես նաև քուրդ զինյալների հետ կապեր ունենալու մեջ:
Նշվում է, որ փակված ԶԼՄ-երի թվում հիմնականում պրոքրդական հեռուստաալիքներն են, ինչպես նաև՝ մեկ մանկական ալիք, որով ցուցադրվող մուլտֆիլմերը թարգմանվում էին քրդերեն:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում հուլիսի 15-ին՝ երկրում տեղի ունեցած իշխանափոխության փորձից հետո, արտակարգ դրություն հայտարարվեց, ինչի շրջանակներում փակվեցին մի շարք ԶԼՄ-ներ: Բազմաթիվ լրագրողներ ձերբակալվեցին:

В Турции закрыли 12 телеканалов
Власти Турции закрыли 12 телеканалов из-за возможной угрозы национальной безопасности, сообщает Associated Press, передает gazeta.ru.
СМИ обвиняют в связях с террористическими организациями и группами, а также с курдскими боевиками.
Отмечается, что среди закрытых СМИ были в основном прокурдские телеканалы, а также один детский канал, мультфильмы которого дублируются на курдском языке.
Турция 15 июля объявила о введении чрезвычайного положения в стране после попытки переворота и закрыла десятки СМИ по подозрению в связях с исламским проповедником Фетуллахом Гюленом. Десятки журналистов и других сотрудников каналов были арестованы.