Չինաստանի իշխանությունները պատրաստ են ապաարգելափակել Facebook-ը
Չինաստանի իշխանությունները պատրաստ են երկրի մայրցամաքային հատվածից ապաարգելափակել Facebook-ը, եթե սոցցանցի ղեկավարությունը գործի չինական օրենսդրությանը համապատասխան: Այս մասին հայտարարել է Չինաստանի համացանցային հարցերով գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Ժեն Սյանլյանը, փոխանցում է Renming Ribao թերթը:
«Համացանցի զարգացման ոլորտում Չինաստանի քաղաքականությունը շարունակում է մնալ բաց»,- ասել է նա:
Facebook-ը բազմիցս չինական համացանցային շուկա դուրս գալու հետաքրքրություն է ցուցաբերել: Մոլորակի ամենամեծ բնակչությունն (մոտ 1 միլիարդ 375 միլիոն) ունեցող երկրի օգտատերերի թիվը 2016 թվականի առաջին կեսի արդյունքներով հասել է 710 միլիոն մարդու:

Китай готов разблокировать доступ к Facebook
Заместитель главы канцелярии по делам интернета КНР Жэнь Сяньлян заявил, что власти Китая готовы разблокировать доступ Facebook с континентальной части страны, если администрация соцсети будет действовать в соответствии с китайским законодательством. Об этом сообщает gazeta.ru со ссылкой на Renming Ribao.
"Политика Китая в сфере развития интернета остается открытой", - добавил Сяньлян.
Facebook неоднократно проявлял интерес к выходу на китайский интернет-рынок. Количество пользователей в самой большой по населению стране мира - около 1 млрд 375 млн граждан - по итогам первой половины 2016 года достигло 710 млн человек.