Մերկելը գնահատում է Պանամայի գործողությունները
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը ողջունել է Պանամայի պաշտոնական անդրադարձը՝ կապված օֆշորային սկանդալային հաշիվների հետ, որոնք  Mossack Fonseca  իրավաբանական ընկերությունից արտահոսքի են ենթարկվել: Այս մասին, regnum.ru կայքի փոխանցմամբ, հաղորդում է Daily Mail-ը:
Պանամայի նախագահ Խուան Կարլոս Վալերայի հետ հանդիպումից հետո Մերկելը հայտարարել է. «Պանաման կատարել է ճիշտ քայլեր, սակայն այն պետք է ակնհայտորեն գործ ունենա անցյալի հետ, վստահություն վերականգնելու համար»:
Մերկելը աջակցում է Պանամայի այն որոշումը՝ համապատասխանել Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) ֆինանսական թափանցիկության ստանդարտներին:
Երկու երկրների միջև տեղեկատվության փոխանցման վերաբերյալ բանակցությունները, որոնք մեկնարկել են հուլիսին, պետք է ավարտին հասցվեն 2017թ., ավելացրել է Մերկելը:
Հիշեցնենք, որ Լրագրողական հետաքննությունների միջազգային կոնսորցիումը՝ ICIJ, հրապարակել է օֆշորային ընկերությունների մասին զեկույց, որով երևում են աշխարհի քաղաքական գործիչների, գործարարների, սպորտսմենների ու այլ հայտնի մարդկանց իրական դրամական միջոցները:
Կազմակերպության պաշտոնական կայքում ներկայացված են 11,5 փաստաթուղթ, որոնք ստացել են «Պանամական փաստաթղթեր» անվանումը: Նշվում է, որ ինֆորմացիայի արտահոսքը տեղի է ունեցել Mossack Fonseca իրավաբանական ընկերությունից:

Меркель: "Панама делает верные шаги"
Канцлер Германии Ангела Меркель приветствует реакцию официальной Панамы на скандал об офшорных счетах, связанный с утечкой документов панамской юридической фирмы Mossack Fonseca, передаёт Daily Mail, сообщает , regnum.ru.
После встречи с панамским президентом Хуан Карлосом Варела Меркель заявила: "Панама приняла правильные шаги", но она должна "явно иметь дело" с прошлым, чтобы восстановить доверие.
Меркель поддержала намерение Панамы соответствовать стандартам финансовой прозрачности Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР).
Переговоры по соглашению об обмене информацией между двумя странами, которые стартовали в июле, следует завершить к началу 2017 года, добавила она.
Напомним, Международный консорциум журналистских расследований (ICIJ) опубликовал отчёт об офшорных компаниях, через которые на протяжении многих лет перекачивали денежные средства десятки мировых политиков, бизнесменов, спортсменов и знаменитостей.
На официальном сайте организации приведены 11,5 млн документов, которые получили название "Панамские документы". Сообщалось, что в основу расследования легла утечка информации из юридической фирмы Mossack Fonseca.