Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է «ազգ-բանակ» կոնցեպտը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Կառավարության ծրագրի պաշտպանական հատվածի հիմքում դրված է ազգ-բանակի գաղափարը և հասանելի ռեսուրսներով առավելագույն արդյունք ռազմավարական սկզբունքը։ Ազգ-բանակ գաղափարախոսությունը ենթադրում է, որ կառավարման բոլոր մարմինները, քաղաքացիական, հասարակական ուժերը, յուրաքանչյուր ոք պետք է հստակ պատկերացնի, թե ինչպես է հարաբերվում երկրի պաշտպանության գործին։ Մեր խնդիրն է այդ գաղափարախոսությունը ոչ միայն պետական կառավարման հիմքում դնելն է, այլև Հայաստանում ու սփյուռքում ապրող յուրաքանչյուր հայորդու հասցնելը», -ասել է ՀՀ Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը՝ ներկայացնելով «Ազգ-բանակ» կոնցեպտը, հայտնում է Panorama.am-ը
Ըստ նախարարի, Հայաստանը պարտավոր է հզորացնել և զարգացնել երկրի պաշտպանական կարողությունները՝ տնտեսական ներուժի առավելագույն չափով։ Դրան հասնելու համար, ըստ նախարարի, անհրաժեշտ է ունենալ արդիականացվող ռազմական արդյունաբերության և ռազմական գիտությունների ժամանակակից ձեռքբերումների արդյունավետ կիրառող և պաշտպանության համակարգ, որը վայելում է հասարակության վստահությունը։
Պաշտպանության նախարարը բացատրել է, որ ազգ-բանակ գաղափարի իրագործման նպատակը բանակ-հասարակություն «անքակտելի կապի» արմատավորումն է ու դրա միջոցով հայկական բանակը «հասարակության դարբնոցի վերածելը»։
«Արդյունքում ոչ միայն հասարակությունը՝ մարդկային, նյութական ռեսուրսներով իր ներդրումը կունենա հայրենիքի պաշտպանության գործին, այլ և բանակը փոխադարձ ներդրում կկատարի հասարակության մեջ՝ դառնալով բանիմաց և հայրենասեր քաղաքացու դաստիարակության դպրոց։ Այս արժեհամակարգի արմատավորումը թույլ կտա հանրային իրազեկման, բանակ-հասարակություն կապի և զինված ուժերի նկատմամբ հասարակական վերահսկողության ընդլայնման, կոռուպցիայի և հովանավորչության դեպքերը բացառելու միջոցով լուծել արդարության և թափանցիկության մթնոլորտի ամրապնդման խնդիրները՝ պաշտպանության ոլորտը դարձնելով պետական կառավարման նոր մոտեցումների ձևավորման հարթակ», հայտարարեց Վիգեն Սարգսյանը։
Պաշտպանության նախարարն ասաց, թե պետք է համատեղ ջանքերով կոտրել շատերի մոտ այն կարծրատիպը, թե զորամասը երբեմն-երբեմն զինվորներին նվերներ տալու և գեղեցիկ ելույթ ունենալու վայր է։
«Բանակը Հայաստանի Հանրապետության ամենամեծ ինստիտուցիոնալ կառույցն է, որը հարաբերվում էմյուս կառույցների հետ։ Մեր խնդիրը այս համագործակցության եզրերի ընդլայնման և համագործակցության ձևերի մեջ է։ Բանակն արարում է մեծագույն արժեքը՝ խաղաղությունն ու երկրի տարածքային ամբողջականության պահպանումը»,- նկատեց նախարարը՝ ընդգծելով, որ ժամանակն է անցնել արդյունավետ կառավարման։

Виген Саркисян: "Армия созидает самую великую ценность – мир"
Региональные развития и военные угрозы, стоящие на сегодня перед двумя армянскими республиками, дают основания прогнозировать, что среда безопасности для Армении и задачи Вооруженных сил не могут быть подвергнуты существенным изменениям. Как передает Panorama.am, об этом заявил министр обороны Армении Виген Саркисян в ходе обсуждения правительственной программы на заседании Национального Собрания РА.
По словам главы минобороны РА, в сложившихся обстоятельствах необходимо развивать и повышать мощь оборонных возможностей – по максимуму экономического потенциала. С этой целью, отметил В. Саркисян, необходимо обеспечить модернизирующуюся военную промышленность, которая эффективно применяет новейшие достижения современных военных наук, а также сформировать оборонную сферу, которая пользуется доверием общества.
В. Саркисян отметил, что в основе правительственной программы лежит идея формирования нации-армии и принцип обеспечения максимального стратегического результата минимальными ресурсами.
"Идеология нации-армии предполагает, что все органы управления, гражданские, общественные силы, каждый в стране должен четко представлять свое место в деле защиты страны. Наша задача заключается в том, чтобы заложить эту идеологию не только в основу государственного управления, но и довести ее до каждого армянина, живущего в Армении и за ее пределами, представителей Диаспоры".
В. Саркисян вновь подчеркнул, что цель реализации этой идеологии заключается также в формировании неразрывной связи между ВС и общественностью и превращении Армянской армии в "кузницу для общества", а в итоге добиться превращения сферы обороны в площадку формирования новых подходов государственного управления, отмечает Panorama.am.
"Армия – самая большая институциональная структура, связанная со всеми остальными структурами. Наша задача заключается в увеличении точек соприкосновения в этом сотрудничестве и расширении форм взаимодействия. Армия созидает самую великую ценность – мир – и обеспечивает целостность государства", – сказал В. Саркисян.