Ասադը մտադիր է կառավարել մինչև 2021 թվականը
«Ես ընդամենը խորագիր եմ՝ վատ նախագահը, վատ տղան, ով սպանում է լավ տղաներին: Իրական պատճառը կառավարության տապալումն է: Այս կառավարությունը չի համապատասխանում Միացյալ Նահանգների չափանիշներին», - նշում է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը Դամասկոսում բրիտանացի և ամերիկացի լրագրողների հետ զրույցում: Ասադը խոսել է յուրաքանչյուր սիրիացու՝ լիարժեք քաղաքացի լինելու իրավունքի մասին՝ կրոնի անհանդուրժող տարբերակները համեմատելով «համակարգչային ծրագրի հետ, որը թարմացման կարիք ունի»:
Սիրիայի նախագահը վստահեցրել է, որ Սիրիայում երկխոսության նոր դարաշրջան է սկսվել: Ասադը չի կասկածում իր ուժերի հաղթանակի վրա և հայտարարում է, որ մտադիր է մնալ Սիրիայի նախագահ մինչև իր երրորդ յոթամյա ժամկետի ավարտը՝ 2021 թվականը:
Իհարկե, արևմտյան ուժերն Ասադի այս և նման հայտարարությունները ճշմարիտ չեն համարում՝ շեշտը դնելով Ասադի կողմից «սեփական ժողովրդի ոչնչացման վրա»: Բնական է, որ բրիտանացի և ամերիկացի լրագրողները չէին կարող այս հարցը շրջանցել: Ասադը նրանց պատասխանել է անգլերեն լեզվով. «Ենթադրենք՝ այդ մեղադրանքները ճիշտ են, և նախագահը կոտորում է իր սեփական ժողովրդին, իսկ ազատ աշխարհն ու Արևմուտքը օգնում են Սիրիայի ժողովրդին: Հինգ ու կես տարի հետո ո՞վ է ինձ աջակցում: Ինչպե՞ս կարող եմ ես նախագահ մնալ, եթե իմ ժողովուրդը ինձ չաջակցի: Ձեր պատմությունն իրատեսական չէ»:
Սա արդեն այն հարցն է, որին արևմտյան ուժերը ոչինչ հակադրել չեն կարողանում: Նույն The New York Times-ի լրագրողը, ով իր ողջ նյութը կառուցել  է Ասադի դեմ մեղադրանքների վրա, ստիպված ընդունում է, որ «իսկապես, Ասադը կարողացել է պահպանել իր իշխանությունը ոչ միայն դրսի ուժերի աջակցության, այլ նաև հասարակության առանձին շերտերի խորը աջակցության շնորհիվ»:
Սիրիայի նախագահը շեշտել է, որ իրեն աջակցում են նաև հասարակության այն շերտերը, որոնք գուցե համաձայն չեն իր կամ իր կուսակցության (ԲԱԱՍ) քաղաքականության հետ, բայց մտավախություն ունեն, որ «այլընտրանքը ծայրահեղական կառավարումն է լինելու կամ պետության փլուզումը»:
Եվ չնայած Սիրիայում և նրա շուրջ տիրող դժվարին իրավիճակին՝ սիրիական իշխանությունները վստահ են իրենց հաղթանակի մեջ և մտադիր չեն զիջել Միացյալ Նահանգներին: «Մենք պահում ենք կապը անգամ ԱՄՆ-ի հետ, բայց դա չի նշանակում, թե մենք հրաժարվելու ենք մեր ինքնիշխանությունից և Սիրիան վերածելու ենք խամաճիկ երկրի», - հայտարարում է Ասադը:

Assad Plans to Remain President Until 2021
"I’m just a headline - the bad president, the bad guy, who is killing the good guys. The real reason is toppling the government. This government doesn’t fit the criteria of the United States," Syrian president Bashar Assad said in an interview to the British and American journalists in Damascus, The New York Times reports. Assad spoke of every Syrian’s right to be "a full citizen", comparing "intolerant versions of religion to a computer operating system that needed to be updated".
The Syrian President said a new era of dialogue was underway in Syria. Assad is sure in the victory of his forces and declares that he planned to remain President at least until his third seven-year term ends in 2021.
Of course, Western countries insist these statements are not true, focusing on the fact that "Assad is killing his own people." And it is quite natural that the British and American journalists could not avoid this issue. Assad answered them in English: "Let’s suppose that these allegations are correct and this President has killed his own people, and the free world and the West are helping the Syrian people. After five years and a half, who supported me? How can I be a President and my people don’t support me? This is not a realistic story".
It should be noted that the Western forces cannot oppose this fact. Even the journalist of the New York Times Anne Barnard, who has wrote the text on the basis of allegations against Assad, has to accept that "Assad has managed to hold on not only because of intervention by foreign fighters, but also because of deeper support in some quarters".
The Syrian President emphasized that "much of his support came from people, who may dislike his policies or the Baath Party he heads, but they fear that the alternative would be extremist rule or state collapse." "They learned the value of the state," he said.
And despite the hardest situation inside and outside the country, the Syrian authorities are sure in their victory and they are not going to concede the US. "Until this moment, we still have a dialogue with the US through different channels. But that doesn’t mean to give up our sovereignty and transfer Syria into a puppet country," Assad said. Earlier Syrian Foreign Minister said "it is up to the West to rethink about their policies."