Լոզանի պայմանագիրը սուրբ գիրք չէ. Էրդողանը պահանջում է վերանայել այն
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չի կարողանում հաշտվել իրականության հետ: Նա կրկին հիշել է Լոզանի պայմանագիրը (1923 թվականին կնքված Լոզանի պայմանագիրը սահմանում է ժամանակակից Թուրքիայի Հանրապետության սահմանները: Պայմանագրի համաձայն` Թուրքիան հրաժարվում էր Օսմանյան կայսրության մյուս հատվածների նկատմամբ իր պահանջներից), որի մասին աղմկահարույց հայտարարություներ էր արել ընդամենը մեկ ամիս առաջ: Էրդողանը պնդում է, որ Լոզանի պայմանագիրը պետք է վերանայվի և այն պետք է բանակցությունների առարկա դառնա: Էրդողանը կարծում է, որ Լոզանի պայմանագիրը «ոչ սուրբ գրություն է, ոչ էլ սուրբ գիրք», հետևաբար, այն կարող է վերանայվել՝ «Թուրքիայի համար ավելի լավ գործարք ապահովելու լույսի ներքո»: Այս մասին Էրդողանը հայտարարել է նախագահական նստավայրում «Թուրքիայի նոր անվտանգության ոգին» խորագրով անցկացված համաժողովի ժամանակ, հայտնում է Protothema կայքը՝ հղում անելով թուրքական Cumhuriyet պարբերականին:
«Մենք այն ազգի ժառանգներն ենք, ում տարածքները հասել են 22 միլիոն կիլոմետր քառակուսու: Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրումից առաջ մենք 3 միլիոն կիլոմետր տարածք ունեինք, ինչը շարունակեց կրճատվել, և այսօր մենք 780 հազար կիլոմետր տարածք ունենք: Լոզանի պայմանագրով մեր 3 միլիոն կիլոմետրից մեզ մնաց 780 հազարը: Նրանք հողը տարան ուղիղ մեր քթի տակից և հպարտանում են դրանով: Այսքանից հետո նրանք հայտարարում են, թե մենք հաջողությամբ դուրս եկան պայմանագրից: Ինչպե՞ս կարելի է հողեր հանձնելը հաջողություն համարել», - վրդովվել է Թուրքիայի նախագահը:
Էրդողանին չի մտահոգում նաև այն հանգամանքը, որ Լոզանի պայմանագրի վերանայումը կարող է դժգոհություններ առաջացնել: «Մենք գիտենք, որ սա կարող է հակասել շատերի շահերին, բայց մենք առաջ ենք շարժվելու այս ուղղությամբ», - ասել է Էրդողանը:
Ավելի ուշ Էրդողանը բաց տեքստով հայտարարել էր, որ Թուրքիայի «ֆիզիկական սահմանները չեն համապատասխանում նրա սրտի սահմանների հետ»: Թուրքիայի նախագահը, հիշեցնելով Թուրքիայի Ազգային ուխտի (քեմալականների  «անկախության պայքարի ծրագիր», որն իրականում արտացոլում էր քեմալական շարժման ազգային քաղաքականության հիմնական սկզբունքները) մասին, նշել է, որ Թուրքիան չի կարող անտարբեր լինել այնպիսի տարածաշրջանների և երկրների հանդեպ, ինչպիսիք են Իրաքը, Սիրիան, Լիբիան, Ղրիմը, Ղարաբաղը,  Բոսնիան, Վրաստանը, Ուկրաինան, Բալկանները, Հյուսիսային Աֆրիկան և «մյուս եղբայր տարածաշրջանները»: Էրդողանը փաստացի հայտարարել է այս տարածքների նկատմամբ ժամանակակից Թուրքիայի հավակնությունների մասին. «Սրանցից մենք կհրաժարվենք այն օրը, երբ կհրաժարվենք մեր անկախությունից և ապագայից»:
Էրդողանը Լոզանի պայմանագրից դժգոհել էր հոկտեմբերին: Բայց հատկանշական է, որ Էրդողանի ներկայացրած պահանջները գնալով աճում են: Եթե հոկտեմբերին Էրդողանը հայտարարում էր, որ «1914 թվականին մեր տարածքները կազմում էին 2.5 միլիոն քառ/կմ», ապա այսօր՝ ընդամենը մեկ ամիս անց, այդ տարածքները Էրդողանի թեթև ձեռքով դարձել են 3 միլիոն: Միևնույն ժամանակ Էրդողանը, փաստորեն, հետևողականորեն ընդգծում է պայմանագրի վերանայման անհրաժեշտությունը: Եթե հոկտեմբերին Էրդողանն իր դժգոհությունն էր հայտնում, ապա այսօր պահանջում է վերանայել Լոզանի պայմանագիրը՝ անգամ մատնանշելով 2023 թվականը որպես հնարավոր վերջնաժամկետ:
Ընդ որում, հենց Լոզանի պայմանագիրը վերանայելու խնդրով է Էրդողանը փորձում արդարացնել իր ռազմական գործողությունները հարևան երկրներում: «Ի՞նչ կլինի, եթե Թուրքիան հեռու մնա Սիրիայից և այլ երկրներից: Արդյո՞ք այս տարածաշրջաններում խաղաղություն կլինի», - Էրդողանի փիլիսոփայական հարցադրումները մեջբերում է Greek Reporter-ը: «Սևրի պայմանագրով (1920) Թուրքիան բաժանվեց 7-8 մասերի: Թուրքիան չի ընդունում այն երկակիությունը, որով ձևավորվեցին այսօրվա սահմանները: Լոզանի պայմանագրի շուրջ քննարկումները պետք  է մեկնարկեն հենց այս կետից», - հայտարարել է Էրդողանը:
Ինչ խոսք, սա լիովին տեղավորվում է իշխող ԱԶԿ-ի արտաքին քաղաքական մոդելից բխող Էրդողանի ծավալապաշտական քաղաքականության շրջանակներում:

The Treaty of Lausanne is not a Holy Book: Erdogan Demands Its Revision
Turkey’s President Tayyip Erdogan is unable to accept the reality. He has again remembered about the Treaty of Lausanne, signed in 1923, which defines the boundaries of modern Turkey. According to the agreement, Turkey refused its claims over other parts of the Ottoman Empire. Erdogan insists it should be reviewed and become a subject of negotiations. Turkish President said "the Treaty of Lausanne is neither holy scripture, nor the holy book, and should be reexamined in light of securing a better deal for Turkey," Protothema reports, citing Turkish Cumhuriyet.
"We are heirs of a nation that saw its territory expand to 22 million kilometers. Shortly before the Republic was founded, we had 3 million kilometers which kept diminishing until all we had left was 780,000 kilometers. Unfortunately, in the Lausanne Treaty, some of our 3 million kilometers were taken away from us, leaving us with only 780,000. They took land right from under our noses and are proud of it. And they say that we came out of the treaty successfully. How can you call giving your land away success?,"Turkey’s President was upset when speaking about the "Spirit of Turkey’s New Security".
Earlier Erdogan openly stated that "the physical boundaries do not correspond to the borders of Turkey’s heart." He said Turkey cannot remain indifferent to such regions and countries such as Iraq, Syria, Libya, Crimea, Karabakh, Bosnia, Georgia, Ukraine, the Balkans, North Africa and "other brother regions." "When Turkey will lose its independence and lose its future, then we will lose interest towards these territories," the Turkish president said.
Erdogan spoke about the Treaty of Lausanne in October. But it is noteworthy that Erdogan demands are growing. In October he said "in 1914, our premises consisted of 2.5 million sq/km, now he says they were 3 million. At the same time Erdogan consistently stresses the need to review the treaty. If in October he was expressing his dissatisfaction then now he demands its revision.
By the way, Erdogan tries to justify its military operations in neighboring countries through the problem of the Treaty of Lausanne. "What would happen if Turkey stays away from Syria and elsewhere? Would there be peace and security in those regions?" Erdogan wondered aloud, Greek Reporter reports. "With the Treaty of Sevres (1920), Turkey was divided in 7-8 pieces. Turkey did not accept that dichotomy that formed today’s border. The debate on the Treaty of Lausanne begins at this point," the Turkish President continued.