Իրանի նախագահը սպառնացել է ԱՄՆ-ին պատասխան պատժամիջոցներով
Իրանի նախագահ Հասան Ռուհանին հայտարարել է ԱՄՆ-ի դեմ հնարավոր պատժամիջոցների մասին, եթե գործող նախագահ Բարաք Օբաման ստորագրի Իրանի դեմ պատժամիջոցները 10 տարով երկարաձգելու օրինագիծը։
Նա հայտարարել է, որ Իրանը ձգտում է կատարել միջուկային ծրագրի շուրջ ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
«Այդ պայմանավորվածությունները խախտելու դեպքում մենք անհապաղ կգործենք»,-հայտարարել է Ռոհանին։
Ի պատասխան՝ ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը չի վերականգնի Իրանի նկատմամբ այն պատժամիջոցները, որոնք չեղարկվել էին ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ժամանակ։

Президент Ирана грозит ответными санкциями против США
Президент Ирана Хасан Роухани заявил о возможности ответных санкций против США, если Барак Обама подпишет закон о продлении санкций против Ирана на 10 лет.
Он заявил, что Иран стремится к выполнению ранее достигнутых соглашений по атомной программе.
''Мы стремимся к приемлемому соблюдению сделки, но в ответ на необязательность, нарушение или колебание по ее реализации мы будем немедленно действовать'', - заявил Роухани.
В свою очередь, представитель госдепартамента США Джон Кирби заявил, что США не будут восстанавливать те санкции, которые были отменены по ядерному соглашению с Ираном. Если Обама подпишет закон, госсекретарь Джон Керри воспользуется правом отменить всю эту группу санкций.