Ադրբեջանը փորձում է Իսրայելի օգնությամբ հակակշիռ ստեղծել հայ-իրանական հարաբերություններին
Դեկտեմբերի 13-ին Ադրբեջանում սպասում են Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին: Նույն օրը երեկոյան Նեթանյահուն մեկնելու է Ղազախստան: Ադրբեջանում Նեթանյահուն հանդիպելու է երկրի նախագահի հետ: Այցի շրջանակներում նախատեսվում է մի շարք փաստաթղթերի ստորագրում տնտեսական ոլորտում համագործակցության շուրջ: Այլ մանրամասներ կողմերն այցի վերաբերյալ չեն հրապարակում:
Նշենք, որ Ադրբեջանում Իսրայելի վարչապետի այցին վաղուց են սպասում: Արդեն մի քանի տարի է՝ այցի վերաբերյալ լուրեր են տարածվում, բայց այն այդպես էլ չի կայանում:
Եվ չնայած պաշտոնական տեղեկությունների բացակայությանը՝ թեժ քննարկումների առիթ է դարձել Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև ռազմական համագործակցության խորացման հնարավորությունը: Մասնավորապես, իսրայելական «Մոսադ»-ի ղեկավարը Breaking Israel News-ին տված հարցազրույցում խոսել է Նեթանյահուի այցի «ռազմավարական կարևորության» մասին:  Իսրայելցի պաշտոնյան նշել է, որ կողմերը բանակցություններ են սկսել անվտանգության համաձայնագրի շուրջ՝ հույս հայտնելով, որ առաջիկա օրերին համաձայնագրի վերջնական տեքստը պատրաստ կլինի, և երկու երկրները կկարողանան ստորագրել այն:
Տեղեկության համաձայն կողմերը պարտավորություն են ստանձնել ընդլայնել համակողմանի համագործակցությունն անվտանգության ընդհանուր սպառնալիքներին դիմակայելու համար: Իսկ Իսրայելը պարտավորվել է տեխնիկական սարքավորումներ և առաջադեմ անվտանգության համակարգեր տեղակայել և մոբիլիզացնել Ադրբեջանում:
Իսրայելցի պաշտոնյան նաև հայտնել է, որ «նախնական համաձայնությամբ Մոսադը սերտորեն աշխատելու է Ադրբեջանի կառավարության հետ ահաբեկչության, կրոնական ծայրահեղականության, հեղաշրջման փորձերի դեմ պայքարի, ինչպես նաև տարածաշրջանային բազմակողմ կոալիցիաների ձևավորման հարցերում»: Այս նպատակով Մոսադի մի շարք փորձառու գործիչներ տեղակայվելու են Բաքվում:
Գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև համագործակցությունը, հատկապես էներգետիկ և ռազմական ոլորտում, վերջին տարիներին էապես ակտիվացել է: Մասնավորապես, Իսրայելի նավթի 20-40%-ը մատակարարվում է Ադրբեջանից: 2012 թվականին Իսրայելը 1,6 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ռազմական պայմանագիր կնքեց Ադրբեջանի հետ, որը նախատեսում էր Ադրբեջանին անօդաչու թռչող սարքերի, ինչպես նաև հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի վաճառք: 2016 թվականի հոկտեմբերին տեղեկություն հայտնվեց նաև այն մասին, որ Իսրայելը մտադիր է Ադրբեջանին հակահրթիռային պաշտպանության «Երկաթե գմբեթ» համակարգ վաճառել:
Իսրայելը չի թաքցնում, որ Ադրբեջանի հանդեպ իր հետաքրքրությունը բխում է հատկապես Իրանին հարված հասցնելու համար համապատասխան հարթակի անհրաժեշտությունից: Իսկ Բաքվում փորձում են Իսրայելի հետ համագործակցությունը ներկայացնել որպես հակակշիռ հայ-իրանական հարաբերությունների խորացմանը: Մինչդեռ Թեհրանում ուշադիր հետևում են Թել Ավիվի և Բաքվի մտերմությանը, և հենց այս հանգամանքը մեծապես կաշկանդում է Ադրբեջանին Իսրայելի հետ խորացող հարաբերություններին հրապարակային բնույթ տալու հարցում: Թերևս հենց այս պատճառով Իսրայելում մինչ այժմ Ադրբեջանի դեսպանատուն չի բացվել, իսկ Ադրբեջանի նախագահը կամ վարչապետը երբեք Իսրայել չեն այցելել: Պատահական չէ նաև այն հանգամանքը, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հերքում են «Մոսադ»-ի ղեկավարի հարցազրույցի հավաստիությունը՝ փորձելով ներկայացնել այն որպես հայկական կողմի տարածած ապատեղեկատվություն: Մինչդեռ իրական պատճառը կայանում է նրանում, որ Ադրբեջանը, զգուշանալով իրանական արձագանքից, փորձում է խուսափել Իսրայելի հետ հարաբերություններին հրապարակային բնույթ հաղորդելուց:

Азербайджан пытается с помощью Израиля создать противовес армяно-иранским отношениям
13 декабря в Азербайджане ждут премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху. Вечером уже Нетаньяху посетит Казахстан. В Азербайджане премьер-министр Израиля встретится с президентом страны. В рамках визита ожидается подписание документов о сотрудничестве в сфере экономики. Других подробностей стороны не сообщают.
Отметим, что в Азербайджане уже давно ждут визита Нетаньяху. Несколько лет подряд сообщается о визите, но от так и не происходит.
И несмотря на отсутствие официальной информации, поводом для обсуждений стала возможность углубления военного сотрудничества между Израилем и Азербайджаном. В частности, глава израильского Моссада Йоси Коэн, комментируя поездку премьера Биньямина Нетаньяху в Азербайджан, подчеркнул "крайнюю значительность этого визита", передает Eurasia Daily. В интервью изданию Breaking Israel News глава израильской спецслужбы сообщил, что "стороны начали переговоры о сотрудничестве в области безопасности между двумя странами". Глава Моссада выразил надежду, что в ближайшее время окончательный текст соглашения будет готов, и стороны смогут его подписать.
Согласно информации, стороны "обязуются сотрудничать в общих угрозах безопасности, и Израиль обязан отправить и установить современное оборудование и продвинутые системы безопасности в Азербайджан". Глава Моссада также сообщил, что "согласно предварительной договоренности с сотрудниками службы безопасности Азербайджана, Моссад будет сотрудничать с этой страной в области борьбы с терроризмом, религиозного экстремизма, предотвращения переворота и создание многосторонних региональных союзов". В связи с этим стороны согласовали, что ряд опытных офицеров Моссада будут присутствовать в Баку.
Не секрет, что сотрудничество межу Израилем и Азербайджаном, особенно в энергетической и военной сферах, в последние годы значительно усилилось. В частности, от 20 до 40 % нефти Израиля поставляется из Азербайджана. В 2012 году стороны подписали военное соглашение на 1,6 миллиарда долларов США, которое предусматривает продажу Азербайджану беспилотных летательных аппаратов и систем ПРО. В октябре 2016 года появилась информация о том, что Израиль намерен продать Азербайджану систему ПРО "Железный купол".
Израиль не скрывает, что его интерес к Азербайджану основывается на необходимости иметь соответствующую платформу для нападения на Иран. А Баку пытается представить сотрудничество с Израилем как противовес армяно-иранским отношениям.
Между тем, в Иране внимательно следят за близостью Тель-Авива и Баку, и это обстоятельство в значительной степени ограничивает Баку в том, чтобы афишировать углубляющиеся отношения с Израилем. Именно поэтому до сих пор Азербайджан не открыл посольства в Израиле.
Неслучайно также, что азербайджанские СМИ отрицают подлинность интервью главы Моссада, заявляя, что это является дезинформацией, распространяемой армянской стороной. А причина - в том, что, опасаясь реакции Ирана, Баку пытается избегать афиширования отношений с Израилем.