Եգիպտոսում ֆիլմ են նկարահանել հայկական համայնքի մասին
Ռեժիսոր Վահեդ Սոբխին «Մենք, Եգիպտոսի հայերս» անվանումով վավերագրական ֆիլմ է նկարահանել Եգիպտոսի հայկական համայնքի մասին, հաղորդում է AhramOnline-ը:
Ֆիլմը նկարահանվել է սցենարիստ Եվա Տատրյանի և հետազոտող ու գործադիր պրոդյուսեր Հաննան Էզզաթի համագործակցությամբ և ցուցադրվել է Կահիրեի միջազգային կինոփառատոնին:
Ֆիլմում համայնքի երկարատև պատմությունը ներկայացված է նրա ներկայացուցիչների մասին պատմությունների միջոցով: Ֆիլմի նկարահանման համար օգտագործել են նաև արխիվային նյութեր, այդ թվում, լուսանկարներ, տեսանյութեր և նկարներ:

"We Are Egyptian Armenians": Film Telling about Armenian Community Shot in Egypt
A documentary film about the Armenian community has been shot in Egypt by director Waheed Sobhi, the AhramOnline reports.
The documentary 'We Are Egyptian Armenians' relays the long history of the Armenian community in Egypt as recounted by many of its members and supported with archival materials including photos, videos and paintings.
The film, created in cooperation with scriptwriter Eva Dadrian and researcher and executive producer Hannan Ezzat, was screened at the Cairo International Film Festival 2016.
The documentary also participated in the International Documentary Film Festival in Amsterdam and the Karama Human Rights Film Festival in Jordan.