ՌԴ կխաթարի ԱՄՆ և ԵՄ միասնությունը. Spiegel
Գերմանիայի Ֆեդերալ հետախուզական ծառայությունը Անգելա Մերկելի կառավարությանը զեկույց է ներկայացրել, որում պնդում է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը մտադիր է ԱՄՆ և ԵՄ միասնությունը խաթարել: Այդ մասին այսօր հունվարի 14-ին գրել է Spiegel-ը, փոխանցում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Հաղորդվում է, որ զեկույցը կազմվել է Գերմանիայի կառավարության հրամանով՝ հետախուզական ծառայությունների տվյալների հիման վրա:
Գերմանական հատուկ ուժերը եկել են եզրակացության, որ Եվրամիության երկրներում արդեն մի քանի տարի է՝ նկատվում է ռուսական ազդեցությունը:
Spiegel-ի փոխանցմամբ, գերմանական զեկույցում եկել են եզրակացության, որ Մոսկվան, հատկապես, արևմտյան երկրներում, կփորձի սրել գոյություն ունեցող սոցիալական խնդիրները և վնասել ԵՄ  և ԱՄՆ միջև ամուր կապը:

Spiegel: спецслужбы Германии обвиняют РФ в подрыве союза ЕС и США
Федеральная разведывательная служба Германии (БНД) совместно с ведомством по охране конституции (БФФ) представили правительству Ангелы Меркель доклад, в котором утверждается, что Российская Федерация намерено подрывает единство США и Европейского Союза. Об этом сегодня, 14 января, пишет Spiegel, передает ИА REGNUM.
Сообщается, что доклад был составлен по приказу правительства Германии на основании расследования спецслужб.
Германские спецслужбы пришли к неутешительному выводу о том, что в странах Европейского Союза уже много лет наблюдается российское влияния.
Как пишет Spiegel, германские спецслужбы пришли к выводу, что Москва намеренно пытается, особенно в западных странах, обострить существующие социальные конфликты, а также стремится поставить под сомнение идею тесного союза ЕС с США.
Также утверждается, что правительство Германии ещё до конца не решило, в какой форме сообщить об итогах работы разведки бундестагу и общественности.