Նազարբաևը պատրաստվում է հեռանալ
Ղազախստանում կրկին ակտիվացել են հնարավոր իշխանափոխության մասին խոսակցությունները: Դրանց համար առիթ է դարձել հունվարի 26-ին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի տեսաուղերձը, որում նա հայտարարել է, որ պատրաստվում է իր լիազորությունների և գործառույթների մի մասը փոխանցել կառավարությանը և խորհրդարանին՝ միևնույն ժամանակ իր համար ամրագրելով գերագույն մրցավարի դերը:
Երկրի սահմանադրությունում համապատասխան փոփոխությունների նախագիծն արդեն դրվել է համազգային քննարկման: Քաղաքացիները մեկ ամիս ժամանակ ունեն դրանց հետ ծանոթանալու և դրանց վերաբերյալ առաջարկություններ ներկայացնելու համար:
Ըստ մամուլի հրապարակումների, ղազախ հասարակությունը միանգամայն դրական է ընդունել նման փոփոխությունները. շատերի կարծիքով դա կնպաստի երկրի ժողովրդավարական զարգացմանը: Սակայն փորձագետները կարծում են, որ նախագահի լիազորությունների վերաբաշխումն ավելի շատ կոչված է ոչ թե ժողովրդավարության զարգացմանը, այլ իշխանությունն ավելի հեշտ իրավահաջորդին փոխանցելուն:
Ընդգծվում է, որ նախագահը հիմնականում իր լիազորությունները զիջում է ոչ սկզբունքային հարցերում՝ ինչպես օրինակ կառավարության կազմում չներառված պետական կառավարման մարմինների ստեղծում, որոնք վաղուց Ղազախստանում չկան, պետական ծրագրերի ֆինանսավորման հաստատումից հրաժարում, աշխատանքի վարձատրման միասնական համակարգի ձևավորում, կամ կառավարության որոշումների չեղարկման իրավունք, որը վերջին անգամ կիրառվել է 1997 թվականին: Այսպիսով, այսօր Նազարբաևը հրաժարվում է երկրորդական կամ հնացած լիազորություններից:
Ենթադրվում է, որ հիմնական փոփոխությունները կառաջարկվեն հանրային քննարկումների ժամանակ: Կառաջարկվի վարչապետի թեկնածության առաջադրում ընտրություններում հաղթած կուսակցության կողմից, իսկ նախագահի կողմից լիազորությունների վաղաժամ վայր դնելու դեպքում վերջինիս լիազորությունների ստանձնում ոչ թե սենատի ղեկավարի, այլ վարչապետի կողմից: Սա իհարկե ավելի սահուն կդարձնի երկրում իշխանափոխությունը, ինչի շուրջ երկրի իշխանությունները սկսել են մտածել Ուզբեկստանի նախագահ Իսլամ Քարիմովի մահից հետո:
Ամեն դեպքում, ղազախ փորձագետները կասկածանքով են վերաբերում երկրում իշխանափոխության հեռանկարներին՝ նշելով, որ նման խոսակցություններ արդեն վաղուց կան, ինչն իշխանափոխությունը դարձնում է ուղղակի քաղաքական առասպել:

Nazarbayev Is Going to Leave
In Kazakhstan people again are talking about a possible change of government. These talks came after President Nursultan Nazarbayev's came up with a video message on January 26, where he announced that he was going to transfer some of his powers and functions to the government and Parliament, at the same time fixing his role of supreme arbiter.
The draft bill of the corresponding changes in the Constitution has already been put to a nationwide discussions. Citizens have a month to look through it and submit recommendations.
According to media reports, the Kazakh society quite positively accepts such changes. Many believe it will contribute to the democratic development of the country. However, experts believe that the redistribution of powers of the president is not for democracy but just for making it easier to transfer the powers to his successor.
It is noted that the President will give away his authority only on not so much important matters, such as a disavowal of the financing of certain state programs, or the right of cancellation of government decisions, which were last time applied in 1997. So Nazarbayev is abandoning his secondary powers.
It is believed that the main changes will be proposed during the public hearings. They will ask to nominate a candidate for prime minister from the party which won in the elections, and in case the president lays down his powers in advance, the latter will be transferred not to the head of the Senate but to to the Prime Minister. This of course would smooth down the change of government about which the country's authorities started to think after the death of President of Uzbekistan Islam Karimov.
In any case, the Kazakh experts have some suspicion regarding the prospects for regime change in the country, noting that such talks have been continuing for ages, which makes the change of power a political myth.