Միջազգային միտումներն ու Ղարաբաղյան փակուղին
2017թ.-ը միջազգային հարաբերություններում հակամարտությունների կարգավորման տեսակետից բավական բուռն մեկնարկ ունեցավ: Տարվա դեռ սկզբին Մոլդովայի նախագահի այց Մերձդնեստր, Կիպրական հիմնախնդրի շուրջ բանակցություններ, լարվածություն և բանակցություններ Սերբիայի և Կոսովոյի միջև: Այս ֆոնին Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացն առաջընթացի միտումներ ցույց չի տալիս:
Բոլոր այս հանդիպումները նշանավոր էին և կարևոր: 2008թ.-ից հետո առաջին անգամ Մոլդովայի նախագահի այց տեղի ունեցավ Մերձդնեստր: Սա Մոլդովայի նորընտիր ղեկավարի կողմից կարևոր քայլ էր, որը ցույց է տալիս 2014թ.-ից հետո դադարած բանակցությունները վերամեկնարկելու, Մերձդնեստրի հետ ուղղակի երկխոսության մեջ մտնելու նրա ցանկությունը:
Ուշագրավ էին նաև տարվա սկզբից մեկնարկած բանակցությունները Կիպրական հիմնախնդրի շուրջ կղզու երկու հատվածների՝ Կիպրոսի Հանրապետության և Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական չճանաչված Հանրապետության ղեկավարների միջև ուղղակի շփումների ձևաչափով: Հունվարին բանակցությունները վերջնական արդյունքի չհասան, սակայն համաձայնություն ձեռք բերվեց շարունակել աշխատանքը փորձագետների մակարդակով և դեռևս չհամաձայնեցված հարցերի շուրջ համատեղ մոտեցումների մշակումից հետո վերսկսել ղեկավարների հանդիպումները:
Տարվա սկզբին սրացում արձանագրվեց նաև Կոսովոյի և Սերբիայի միջև, որը որակվեց որպես 2008թ. Կոսովոյի անկախության հռչակումից ի վեր ամենասուր ճգնաժամը կողմերի հարաբերություններում: Պատճառը Բելգրադ-Կոսովսկա-Միտրովիցա երկաթուղային երթևեկության վերականգնման փորձն էր ու դրա շուրջ ծագած հակասությունները: Սակայն, ԵՄ միջնորդությամբ անմիջապես տեղի ունեցավ Սերբիայի և Կոսովոյի նախագահների և վարչապետերի հանդիպում, որի արդյունքում համաձայնություն ձեռք բերվեց շարունակել բարձր մակարդակի հանդիպումների շարքը: «Պայմանավորվել ենք դադար վերցնել և փորձել լուրջ  խոսել կամ ընդհանրապես չխոսել, վատ չարտահայտվել դիմացի կողմի մասին»,- նշել է Սերբիայի վարչապետ Ալեքսանդր Վուչիչը:
Չնայած բարդություններին, անհամաձայնություններին և սուր հարցերին, բոլոր այս հակամարտություններում ակնհայտ է երկխոսելու, առկա հարցերը խաղաղ քննարկելու պատրաստակամությունը: Եվ որ ամենակարևորն է՝ բոլոր այս դեպքերում կողմերը գնում են ուղղակի երկխոսության. Մոլդովան Մերձդնեստրի, Սերբիան Կոսովոյի, իսկ Կիպրոսը՝ Հյուսիսային Կիպրոսի հետ:
Ցավոք, նույնը չենք կարող ասել Ղարաբաղյան հակամարտության մասին: Տարին մեկնարկել է դեկտեմբերի վերջին տեղի ունեցած սրացման ֆոնին, միջնորդներին չի հաջողվում Ադրբեջանի համաձայնությունը ստանալ վստահության միջոցների և այդ թվում՝ հետաքննության մեխանիզմների ներդրման հարցում, քաղաքական երկխոսությունը բացակայում է: Իսկ ԼՂՀ-ի հետ ուղղակի բանակցությունների նստելու մասին Ադրբեջանը չի ցանկանում նույնիսկ լսել: Դրա փոխարեն Բաքվից բազմաթիվ հայտարարություններ են հնչել պատերազմը վերսկսելու, Արցախին անկախություն տրամադրելու անհնարինության մասին:
Նշված հակամարտություններից ամենկարևոր տարբերությունը հասարակությունների միջև հարաբերություններն են և հռետորաբանությունը: Բոլոր վերոնշյալ երեք հակամարտությունների պարագայում հակամարտության կողմերի՝ ճանաչված և չճանաչված կամ կիսաճանաչված միավորի միջև առկա է մշտական հաղորդակցություն, չեն հնչում ռազմական սպառնալիքներ և չի սերմանվում ատելություն: Մինչդեռ Ադրբեջանը շարունակում է հայատյացության սերմանումը սեփական հասարակության շրջանում և ճնշումները հայերի հետ համագործակցող ՀԿ-ների և անհատների նկատմամբ:
Հայկական կողմերը մշտապես շեշտադրում են խաղաղ կարգավորման, կողքի կողքի խաղաղ ապրելու ցանկությունն ու մտադրությունը: ՀՀ նախագահն իր ելույթներում ընդգծում է, որ ադրբեջանցի ժողովրդին չի համարում թշնամի: Դիլիջանում միջազգային դպրոցի բացմանը Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է. «Ես անկեղծորեն ցանկանում եմ, որ այս դպրոցում սովորեն նաև ադրբեջանցի ուսանողներ: Եվ վստահ եմ, որ այդ օրը գալու է և ցանկանում եմ, որ այդ օրը գա հնարավորինս շուտ»: Բացի այդ, նրա ելույթներում մշտապես կրկնվող դրույթներ են. «հայ ժողովուրդը թշնամի ժողովուրդ չունի», «մեր ժողովուրդներին ավելի լավ ապագա է սպասվում, քան նախատեսում են պատերազմի և ատելության քարոզ սփռող որոշ ղեկավարներ» և այլն:
Հայաստանի իշխանությունները մշտապես պնդել են, որ Արցախի ժողովուրդն ինքը պետք է որոշի իր ապագան: Իսկ դա նշանակում է, որ ոչ միայն Արցախի կարգավիճակը պետք է որոշվի արցախցիների կամարտահայտման արդյունքում, այլև ողջ բանակցային գործընթացում Արցախը պետք է լիարժեք ներգրավվածություն ունենա: Ադրբեջանը հակառակվում է երկու դրույթներին էլ:
Այս ամենը ցույց է տալիս, որ չնայած հայկական կողմերի հետևողական ջանքերին և ՀՀ ու ԼՂՀ ղեկավարության կողմից արտահայտվող պատրաստակամությանը՝ Ադրբեջանի իշխանությունները պատրաստ չեն կատուցողական երկխոսության, չունեն Արցախի հետ բանակցությունների նստելու և հարցը քաղաքական ճանապարհող լուծելու բավական քաղաքական կամք:
Սերբիայի վարչապետի խոսքերը միմյանց մասին միայն լավը խոսելու մասին ավելի քան տեղին են Ադրբեջանի համար: Քանի դեռ պաշտոնական Բաքուն չունի համապատասխան կամք, դժվար է հակամարտությունների կարգավորման եվրոպական օրինակների հետ զուգահեռնեռ տանել և խոսել փորձն ընդօրինակելու մասին: Այսօր և´ Սերբիան, և´ Մոլդովան, և´ Կիպրոսը պատրաստ են բանակցությունների նստել հակամարտության մյուս՝ կիսաճանաչված կամ չճանաչված կողմի հետ, իսկ Ադրբեջանը միայն սպառնում է պատերազմով ու հայատյացություն տարածում: Եվ գուցե առավել քան տրամաբանական կլիներ, որպեսզի այս հանգամանքը միջազգային միջնորդների կողմից մատնացույց արվեր նաև Ադրբեջանի իշխանություններին:

Международные тенденции и карабахский тупик
2017-ый год с точки зрения урегулирования конфликтов начался довольно активно. Еще в начале года президент Молдовы посетил Приднестровье, продолжились переговоры по урегулированию кипрского вопроса, возникло напряжение и сразу же состоялись переговоры между Сербией и Косово. На этом фоне процесс урегулирования карабахского конфликта не демонстрирует тенденцию прогресса.
Все эти встречи были значимы. Впервые после 2008 года состоялся визит президента Молдовы в Приднестровье. Это было жестом со стороны новоизбранного молдавского президента, который демонстрирует его намерение возобновить прекратившиеся с 2014 года переговоры и начать прямой диалог с Приднестровьем.
Интересны также стартовавшие в начале года переговоры по урегулированию кипрского вопроса по формату прямых переговоров между главами двух частей острова - Кипрской Республикой и непризнанной Турецкой Республикой Северного Кипра. В январе переговоры не достигли конечного результата, но была достигнута договоренность о продолжении работы на уровне экспертов и возобновлении переговоров после разработки совместных подходов по ряду несогласованных вопросов.
В начале года рост напряжения наметился в отношениях Косово и Сербии, который был охарактеризован как самый острый кризис в отношениях сторон с провозглашения независимости Косово в 2008 году. Причина кризиса была в попытке возобновления железнодорожного маршрута Белград - Косовска - Митровица и возникшими вокруг этого противоречиями. Однако при посредничестве Евросоюза сразу же была организована встреча президентов и премьер-министров двух сторон, в результате которой была достигнута договоренность продолжить ряд встреч на высшем уровне. "Мы договорились взять паузу и попытаться серьезно поговорить или вообще не разговаривать, не говорить ничего плохого о другой стороне", - после встречи отметил премьер-министр Сербии Александр Вучич.
Несмотря на сложности, противоречия и острые вопросы, во всех этих конфликтах очевидна воля сторон идти на диалог, готовность мирно обсуждать существующие вопросы. И самое важное, во всех вышеуказанных случаях стороны идут на прямые переговоры - Молдова с Приднестровьем, Сербия с Косово, а Кипр с Северным Кипром.
Увы, нельзя того же сказать о карабахском конфликте. Год начался на фоне эскалации, случившейся в декабре прошлого года, посредникам не удается получить согласие Азербайджана на установление мер доверия, в том числе на внедрение механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения войск, а политический диалог вообще отсутствует. О том, чтобы сесть за стол переговоров с Нагорно-Карабахской Республикой, Азербайджан и вовсе не хочет слышать. Вместо этого из Баку продолжают звучать заявления и угрозы о возобновлении войны, невозможности предоставления независимости Арцаху (Карабаху) и так далее.
Самое основное отличие карабахского конфликта от вышеуказанных конфликтов - в риторике и взаимоотношениях обществ сторон конфликта. Во всех этих трех случаях действует постоянная беспрепятственная коммуникация между обществами двух сторон - признанной и непризнанной или полу-признанной стороной, не звучат угрозы военной расправы и не внедряется ненависть в отношении другой стороны. В то время Азербайджан продолжает внедрение армянофобии в сознание своего общества и осуществление репрессий в отношения лиц и неправительственных организацией, которые сотрудничают с армянами.
Армения и Арцах всегда подчеркивают важность мирного урегулирования конфликта, желание и намерение мирно жить рядом друг с другом. Президент Армении в своих выступлениях всегда подчеркивает, что не считает азербайджанский народ вражеским народом. В Дилиджане во время открытия международной школы Серж Саргсян заявил: "Я искренне желаю, чтобы в этой школе учились также и азербайджанские студенты. Я уверен, что этот день настанет, и я хочу, чтобы этот день настал как можно быстрее". Кроме этого, в его выступлениях часто повторяются такие выражения, как "для армянского народа нет вражеских народов", "наши народы ждет лучшее будущее, чем предсказывают некоторые лидеры, распространяющие пропаганду войны и ненависти" и так далее.
Власти Армении всегда настаивали на том, что народ Арцаха (Карабаха) сам должен решать свое будущее. А это означает, что не только статус Карабаха должен быть определен по результатам волеизъявления карабахского общества, но и карабахская сторона должна непосредственно полноценно участвовать на переговорах. Азербайджан препятствует реализации как одного, так и другого.
Все это показывает, что, несмотря на продолжительные усилия армянских сторон и выражаемую готовность властей Армении и Арцаха, азербайджанские власти не готовы к конструктивному диалогу, не имеют достаточной политической воли, чтобы сесть за стол переговоров с Арцахом и достичь политического урегулирования карабахского конфликта.
Слова премьер-министра Сербии о том, что не нужно говорить что-то плохое в адрес другой стороны, более чем уместны для Азербайджана. Пока официальный Баку не обладает достаточной политической волей, трудно проводить параллели с европейскими примерами урегулирования конфликтов и говорить о возможности заимствования их опыта. Сегодня и Сербия, и Молдова, и Кипр готовы сесть за стол переговоров с другой, непризнанной или полу-признанной стороной конфликта, а Азербайджан только угрожает возобновлением войны и распространяет ненависть к армянам. И было бы более чем логично, если бы международное сообщество обратило внимание Азербайджана на этот вопрос.