Թրամփ-Պուտին «սիրավեպն» ավարտվո՞ւմ է
Վերջին շրջանում կարծես թե որոշակի փոփոխություններ են նկատվում ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի Ռուսաստանի հանդեպ վարած քաղաքականության մեջ: Եթե նախկինում ԱՄՆ նախագահն իրեն ավելի ազատ էր զգում արտահայտելու իր աջակցությունը Ռուսաստանի Դաշնությանը և ՌԴ նախագահին (օրինակ, երբ Fox News-ի լրագրողը Վլադիմիր Պուտինին անվանեց մարդասպան, ի պատասխան՝ Դոնալդ Թրամփը նշեց, որ ԱՄՆ նույնպես ունի շատ մարդասպաններ, ինչի վառ դրսևորումն էր Իրաքի պատերազմը), ապա այսօր նա փորձում է ավելի զգուշավոր և կոշտ լինել Ռուսաստանի մասին իր արտահայտություններում:
ՌԴ հանդեպ Դոնալդ Թրամփի քաղաքականության որոշակի փոփոխությունները դրսևորվում են ոչ միայն Թրամփի հրապարակային ելույթներում, այլ նաև ԱՄՆ նոր վարչակարգի  գործողություններում: Նման օրինակ կարող է համարվել Մայքըլ Ֆլինի՝ Թրամփի Ազգային անվտանգության խորհրդականի հրաժարականը, ով ՌԴ հետ ջերմ հարաբերությունների ջատագովն էր: Կամ, օրինակ, Ֆիոնա Հիլի՝ որպես ԱՄՆ Ազգային անվտանգության Ռուսաստանի գծով Թրամփի խորհրդականի նշանակումը: Ֆիոնա Հիլ հայտնի է Վլադիմիր Պուտինի հասցեին հնչեցրած իր քննադատություններով: Նա հեղինակել է նաև «Պր. Պուտին՝ Կրեմլինի օպերատիվը» (Mr Putin, Operative in the Kremlin) գիրքը՝ որտեղ ՌԴ նախագահը ներկայացվում է որպես ԿԳԲ-ի (КГБ) սպա:
Արդյո՞ք Թրամփի վարչակարգի ՌԴ հանդեպ վերաբերմունքի նման փոփոխությունը նշանակում է, որ Թրամփը հետ է կանգնելու ՌԴ հետ ԱՄՆ հարաբերությունները լավացնելու և համագործակցելու իր փորձերից: Ամենայն հավանականությամբ՝ ոչ: Փոխարենը Թրամփի վարչակարգի նման քայլերին կարելի է տալ հետևյալ երկու հիմնական բացատրությունները.
Առաջին, այսօր Թրամփի նոր վարչակարգը խնդիր է հետապնդում մեղմելու Ռուսաստանի հետ կապված ինտրիգները, որոնք պատճառ են տարածվող լուրերի, որ ՌԴ-ն ազդեցություն է ունեցել ԱՄՆ վերջին նախագահական ընտրությունների արդյունքների վրա: Ինտրիգի պատճառ են նաև ԱՄՆ առանձին բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ ՌԴ հետ ունեցած կապերի մասին լուրերը:
Երկրորդ, Թրամփի ՌԴ հանդեպ վարած քաղաքականության տրամաբանությունը լավ հասկանալու համար բավական է ընթերցել «Գործարքի արվեստը» (The Art of the Deal) գրքում հաջող գործարք կնքելու Թրամփի նկարագրած տրամաբանությունը, որտեղ հեղինակը ճշմարտացիորեն պնդում է, որ հաջող գործարքի հասնելու համար, հավանական գործընկերդ չպետք է զգա, որ դու տենչում ես կնքել այդ գործարքը:
Ուստի, եթե փորձենք ամփոփել, պետք է փաստենք, որ Թրամփի վարչակարգի՝ ՌԴ հանդեպ վերաբերմունքի նման փոփոխությունն, ամենայն հավանականությամբ, ժամանակավոր է և ուղղված է թեմայի շուրջ առկա կրքերը հանդարտեցնելուն և երկկողմ հարաբերություններում սեփական դիրքերն ամրապնդելուն:

Will Putin-Trump Romance End Soon?
Recently some changes has has been noted in the US President Donald Trump’s policy towards Russia. If in the past, Donald Trump felt freer to express his support to the Russian Federation (RF) and its President (for example, when Fox News reporter called Vladimir Putin a murderer, Donald Trump responded that the USA also has many murderers, the vivid expression of which was Iraq war), today Trump tries to be more cautious and tougher in his expressions about Russia.
The change of Donald Trump’s policy towards Russia is noted not only in his public statements, but also in the actions of the US new administration. An example of this can be considered the resignation of Trump’s National Security Adviser Michael Flynn, who was an active advocate of warm relations with Russia. Another example is the appointment of Fiona Hill as a White House senior director for Russia and Europe. Fiona Hill is known for her critical statements in address of Vladimir Putin and is a co-author of the book, "Mr. Putin: Operative in the Kremlin", where Putin is presented as KGB officer.
Does such a change in the US administration’s policy towards Russia means that Trump will step back from his attempts to improve relations with Russia and to cooperate with it? Probably no. Instead, such actions of Trump administration towards Russia can be explained by the following:
First, today, Trump’s new administration tries to calm down the intrigues connected with Russia, which are the result of the disseminated news that Russia had its role in the outcome of the US presidential elections.  Another reason for that intrigue is the news about the connections of separate high-level US officials with Russia.
Second, to fully understand the logic of Trump’s policy towards Russia, it is helpful to get acquainted with the logic of deal-making introduced by Trump in his book entitled "The Art of the Deal'. Trump correctly notes in his book that to make a successful deal your partner should not understand that you desperately want to have that deal.
Thus, if we try to summarize, we should state that such a change in Trump’s policy towards Russia most likely is temporary and aims at easing the tensions on the topic and strengthening the US positions in bilateral relations with Russia.