Ֆրանսիան կարևորում է Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Փարիզ կատարած այցի ընթացքում քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ, սակայն ամենակարևոր հարցերից մեկը թերևս ներդրումների գրավումն էր և տնտեսական նոր պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը: Այդ համատեքստում մի քանի ուշագրավ հայտարարություններ արվեցին՝ վերաբերող ՀՀ անդամակցությանը ԵԱՏՄ-ին և ԵՄ հետ համագործակցությանը:
Մասնավորապես, այցի ընթացքում հնչած ելույթները հստակ ցույց տվեցին, որ մեր ֆրանսիացի գործընկերները խորապես գիտակցում են Հայաստանի կողմից որդեգրված «և-և»-ի քաղաքականության արդյունավետությունն ու շահեկանությունը, այդ թվում՝ Եվրամիությանը և, մասնավորապես, Ֆրանսիայի համար: Ֆրանսուա Օլանդն իր խոսքում հատկապես կարևորել է Հայաստանի լավ տնտեսական հարաբերությունները Ռուսաստանի՝ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի հետ՝ ընդգծելու համար Հայաստանի տնտեսական գրավչությունը ներդրումների համար: Մյուս կողմից նա նշել է, որ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցելու որոշումից հետո Ֆրանսիան՝ որպես բարեկամ երկիր, մեծ ջանք է գործադրել թույլ չտալու համար, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները հարցականի տակ դրվեն:
Մյուս կողմից ՀՀ նախագահն իր հերթին վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ նպաստ բերել ԵԱՏՄ-ԵՄ համագործակցությունը:
Այս որակի երկխոսությունը վկայում է այն մասին, որ եվրոպական կողմն օբյեկտիվորեն գնահատում է առկա իրավիճակն ու գնահատում Հայաստանի որդեգրած «և-և»-ի քաղաքականության ոչ միայն ներքին, այլև տարածաշրջանային նշանակությունը և փորձում դրանից օգուտներ քաղել:
Այդ գիտակցումը միանգամից չի ձևավորել: Դրանում մեծ դեր են խաղացել ԵՄ առանձին երկրները և առաջին հերթին՝ Ֆրանսիան, որը Եվրամիության ներքո ջանքեր է գործադրել հայաստանյան գործընկերներին աջակցելու և այդ գիտակցումը հասունացնելու համար:
Իսկ սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հաջողությունն ու առաջընթացը հավասարապես կախված են ինչպես համաեվրոպական գլխավոր գերատեսչչությունների հետ երկխոսության մակարդակից ու համագործակցության որակից, այնպես էլ ԵՄ առանձին երկրների հետ հարաբերություններից: Ֆրանսիան այդ առումով հատուկ կարևորության բարեկամ երկիր է, որը մշտապես աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանին բոլոր միջազգային կազմակերպություններում:

Франция подчеркивает важность членства Армении в ЕАЭС
В ходе визита президента РА Сержа Саргсяна в Париж обсуждался широкий круг вопросов, однако из наиважнейших вопросов, наверно, можно выделить вопрос привлечения инвестиций и достижение новых экономических соглашений. В данном контексте были сделаны несколько выделяющихся заявлений, которые относились к членству РА в ЕАЭС и сотрудничеству с ЕС.
В частности, звучащие во время визита выступления четко показали, что наши французские партнеры со всей глубиной осознают эффективность и выгодность взятой на вооружение Арменией политики “и-и”, в том числе для Евросоюза и, в частности, для Франции. В своей речи Франсуа Оланд особо подчеркнул важность хороших экономических отношений Армении с Россией, ЕАЭС и Ираном - для того чтобы показать экономическую привлекательность Армении для инвестиций. С другой стороны он отметил, что после решения Армении присоединиться к ЕАЭС Франция, как дружественная Армении страна, приложила большие усилия, чтобы отношения РА-ЕС не стояли под вопросом.
В свою очередь президент РА подтвердил готовность Армении внести свой вклад в сотрудничество ЕАЭС-ЕС.
Подобного качества диалог свидетельствует о том, что европейская сторона объективно оценивает не только сложившуюся ситуацию и значение политики Армении “и-и” внутри страны, но и ее региональную важность, пытаясь получить из нее свою выгоду.
Осознание этого сформировалось не сразу. В этом свою большую роль сыграли отдельные страны - члены ЕС, а в первую очередь Франция, которая внутри Евросоюза приложила усилия как для поддержки армянских коллег, так и для созревания вышесказанного осознания.
А это лишний раз показывает, что успехи и прогресс отношений РА-ЕС равным образом зависят как от качества диалога и сотрудничества с главными общеевропейскими структурами, так и от отношений с отдельными странами-членами ЕС. В этом смысле Франция является дружественной страной, имеющей для нас особое значение - страной, которая всегда оказывает поддержку Армении во всех международных организациях.