Նախագահի՝ Ֆրանսիա կատարած այցը՝ տնտեսական տեսանկյունից
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 8-9  աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում էր: Այցի ընթացքում նախագահը բարձր մակարդակով հանդիպումներ ունեցավ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանի, Եվրոպայում հայկական համայնքների ներկայացուցիչների, Ֆրանսիայի հեղինակավոր գործարարների միություն «Ֆրանսիայի ձեռնարկությունների շարժում» կազմակերպության (ՄԵԴԵՖ) անդամների հետ, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Կլոդ Բարտոլոնի, ինչպես նաև Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի հետ:
Հատկանշական է, որ Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակներում ունեցած մի շարք հանդիպումների առանցքային շեշտադրումները հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության հնարավորությունների զարգացմանն էին ուղղված:
Այդ իմաստով, թերևս առանձնացնենք երկու հանդիպում՝ Ֆրանսիայի գործարարների միության՝ ՄԵԴԵՖ-ի և Եվրոպայում հայկական համայնքների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումները:
Ֆրանսիայի hեղինակավոր գործարարների միություն հանդիսացող «Ֆրանսիայի ձեռնարկությունների շարժում» (Mouvement des entreprises de France- Medef), գործատուների կազմակերպություն է, որը հիմնվել է 1998թ.: Կազմակերպությունը հանդիսանում է ֆրանսիական ձեռնարկությունների ներկայացուցիչը: Գործատուների այս միությունն իր զգալի դերն ու նշանակությունն ունի Ֆրանսիայի հասարակական բանավեճի կայացման մեջ, չնայած հարաբերական ներկայացուցչական լինելուն:
Հիմնվելով 1998թ. հոկտեմբերի 27-ին, ՄԵԴԵՖ-ը ստեղծում է Ֆրանսիացի գործատուների ազգային խորհուրդը (CNPF): Կազմակերպության նպատակն է ֆրանսիացի ձեռնարկատերերին արհմիություններին և պետական մարմիններին ներկայացնելը: Այն ունի 750 000 կցված ձեռնարկություններ:
Հանդիպելով «Ֆրանսիայի ձեռնարկությունների շարժման» ներկայացուցիչների հետ՝  ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ներկայացրեց Հայաստանում ներդրումային միջավայրի գրավչությունը՝ կոչ անելով ներդրումներ կատարել մեր երկրում: Պետք է նշել, որ ներկայացուցիչների առջև ունեցած իր ելույթով Սերժ Սարգսյանն անդրադարձավ ոչ միայն Հայաստանում ՕՈՒՆ (օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ) պարզեցված ընթացակարգերի, այդ թվում՝ հարկային ու մաքսային, այլ նաև այն բազմապատկիչ հնարավորության մասին, որը փաստորեն հայկական տնտեսությունը կարող է ունենալ ֆրանսիական ընկերությունների համար՝ ի դեմս ԵԱՏՄ երկրների և Իրանի հետ տնտեսական հարաբերությունների:
Ինչ վերաբերում է Եվրոպայում հայկական համայնքների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն, ապա դրա ընթացքում ևս նախագահը տեղի հայ գործարարների ուշադրությունը սևեռեց Հայասատանի կողմից իրականացվող բազմավեկտոր քաղաքականության արդյունքում ստեղծված հնարավորությունների վրա:
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ հանդիպման ընդգծվեց այն հանգամանքը, որ հայ-ֆրանսիական քաղաքական հարաբերությունները ամենաբարձր մակարդակի են, մինչդեռ տնտեսական, մշակութային, զբոսաշրջային հարաբերությունները՝ զարգացման մեծ պոտենցիալ ունեն: Այդ համատեքստում կարևորվեց, որ տնտեսական հարաբերությունների ներքո բավարար չէ դիտարկել միայն փոխադարձ առևտուրը, այլ՝ զարգացնել տեղեկատվական, գիտական և այլ ոլորտներում փոխադարձ շահավետ ուղղությունների զարգացման պոտենցիալը:
Եթե փորձենք ամփոփել, ապա Սերժ Սարգսյանի բազմակողմանի հանդիպումներով հագեցած այցը Ֆրանսիա վերահաստատեց հայ-ֆրանսիական քաղաքական բարեկամության հիմքերն ու ազդարարեց երկու երկրների՝ համագործակցության որակական նոր հարթությանն անցման պատրաստակամությունը երկու կողմերից էլ:

Экономическое послесловие визита президента Армении во Францию
Президент РА Серж Саргсян 8-9-го марта находился с рабочим визитом во Франции. Во время визита президент имел встречи на высоком уровне с президентом Франции Франсуа Оландом, с генеральным секретарем международной организации "Франкофония" Микаэлом Жаном, с представителями армянских общин Европы, членами авторитетного союза предпринимателей Франции – организации "Движение предприятий Франции" (MEDEF), председателем Национального собрания Франции Клодом Бартолони, а также с мэром Парижа Анн Идальго.
Знаменательно, что в ряде встреч, проведенных в рамках визита во Францию, ключевые акценты были сделаны на возможное развитие армяно-французского экономического сотрудничества. В смысле сказанного выделим две встречи - с союзом предпринимателей Франции (MEDEF) и с представителями армянских общин в Европе.
Союз авторитетных предпринимателей Франции – "Движение предприятий Франции" (Mouvement des entreprises de France-MEDEF) - является организацией работодателей, которая была основана в 1998-ом году. Организация является представителем французских предприятий. Данный союз работодателей играет существенную роль и имеет значение в становлении общественного диспута Франции, несмотря на относительное представительство.
Будучи основанным 27-го октября 1998-го года, MEDEF создает Национальный совет французских работодателей (CNPF). Целью организации является представление французских предпринимателей профсоюзам и государственным органам. К организации присоединились 750 000 предприятий.
Встречаясь с представителями "Движения предприятий Франции", президент РА Серж Саргсян представил привлекательность инвестиционной среды в Армении, призывая делать инвестиции в нашу страну. Следует отметить, что в своем выступлении перед представителями "Движения" Серж Саргсян обратил внимание не только на упрощенную процедуру для прямых иностранных инвестиций (ПИИ), в том числе в налоговых и таможенных сферах, но и о многократных возможностях, которые может представить армянская экономика французским компаниям в экономических отношениях со странами ЕАЭС и Ираном.
Что касается встреч с представителями армянских общин в Европе, то в их ходе президент также обратил внимание местных армянских предпринимателей на возможности, которые созданы в результате многовекторной политики Армении.
На встрече с президентом Франции Франсуа Оландом было подчеркнуто то обстоятельство, что армяно-французские отношения находятся на самом высоком уровне, между тем экономические, культурные, туристические отношения содержат в себе большой потенциал для развития. В данном контексте была подчеркнута важность того, что в рамках экономических отношений не является достаточным лишь рассмотрение взаимной торговли – необходимо также развивать потенциал в выгодных информационных, научных и других направлениях.
Если попытаться обобщить сказанное, то можно утверждать, что насыщенный многосторонними встречами визит Сежа Саргсяна во Францию подтвердил основы армяно-французской политической дружбы и провозгласил готовность обеих сторон перейти на качественно новую плоскость сотрудничества между двумя странами.