Շախմատի Հայաստանի ազգային հավաքականները չեն մասնակցելու աշխարհի թիմային առաջնությանը
Հունիսի 16-ից 28-ը Խանտի-Մանսիյսկում կայանալիք շախմատի աշխարհի տղամարդկանց եւ կանանց թիմային առաջնությունները կանցնեն առանց Հայաստանի հավաքականների մասնակցության:
Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ Աշոտ Վարդապետյանը ՀԱՕԿ լրատվականին տեղեկացրեց, որ թե տղամարդիկ, թե կանայք այդ իրավունքը չեն նվաճել.
«Աշխարհի թիմային առաջնությանը մասնակցում են 10-ական թիմեր. մայրցամաքների չեմպիոնները, Բաքվում կայացած համաշխարհային օլիմպիադայից երեք թիմ, կազմակերպիչ երկիրը, նախորդ առաջնության չեմպիոնը եւ մեկ թիմ էլ՝ ՖԻԴԵ-ի նախագահի ընտրությամբ:

Cборные Армении по шахматам не будут участвовать в командном чемпионате мира
С 16 по 28 июня в Ханты-Мансийске состоятся командные чемпионаты мира по шахматам среди мужчин и женщин. Эти соревнования пройдут без участия сборных Армении.
Заместитель президента Федерации шахмат Армении Ашот Вардапетян сообщил пресс-службе НОК РА, что обе наши команды не завоевали это право.
"В командном чемпионате мира участвуют по 10 команд: чемпионы континентов, по три лучшие команды Всемирной шахматной Олимпиады в Баку, победители предыдущего турнира, и еще по одной команде – номинанту ФИДЕ.