Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է Հայաստանի քրդական համայնքին
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի քրդական համայնքին Նավրոզի առթիվ:
«Հայաստանի քրդական համայնքի հարգելի՛ ներկայացուցիչներ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Նավրոզի կապակցությամբ:
Գարնանային այս գեղեցիկ տոնը, բնության զարթոնքն ու նոր տարին ուրախությամբ են լցնում բոլորիս սրտերը: Հայաստանի քաղաքացիներն իրենց քուրդ եղբայրների և քույրերի հետ կիսում են Նավրոզի բերկրանքը:
Հարգելի՛ քուրդ հայրենակիցներ,
Կրկին շնորհավորելով այս պայծառ տոնի առթիվ՝ մաղթում եմ ձեզ բարձր տրամադրություն, և թող բացվող գարունը լավատեսությամբ ու երջանկությամբ լցնի ձեր կյանքը և ավելի ջերմացնի մեր դարավոր բարեկամությունը:

President Sargsyan Sent a Congratulatory Statement to the Kurdish Community On the Occassion Of Navroz
President Serzh Sargsyan sent a congratulatory statement to the Kurdish community of Armenia on the occassion of Navroz, official page of President reports.
The statement reads.
"Distinguished representatives of the Kurdish community of Armenia,
I cordially congratulate you on the occasion of Navroz.
This beautiful spring holiday, awakening of nature and new year fill our hearts with joy. The citizens of Armenia share with their Kurd brothers and sisters the bliss of Navroz.
Distinguished Kurd compatriots,
I once again congratulate you on the occasion of this bright holiday and wish you high spirits, and let the coming spring fill you lives with optimism and happiness and warm up even more our centuries-long friendship.