Հայաստանում մեկնարկել է ԱԺ ընտրությունների քվեարկությունը
Հայաստանում մեկնարկել է Ազգային ժողովի ընտրությունների քվեարկությունը: Ոստիկանության հաղորդմամբ, ընտրության նախորդ օրը ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված 2.564.195 ընտրող:
Սա առաջին համապետական ընտրությունն է 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ի սահմանադրական փոփոխություններից հետո: Ազգային ժողովն ընտրվում է համամասնական ընտրակարգով. քաղաքացին պետք է ընտրի և ընտրություններին մասնակցող քաղաքական որևէ ուժի, և այդ ուժի կողմից տվյալ ընտրատարածքում առաջադրված տարածքային թեկնածուի:
Քաղաքացիներն ընտրություն են կատարելու 5 կուսակցությունների և կուսակցությունների 4 դաշինքների միջև՝  «Ելք» դաշինք, «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցություն, «Հայկական վերածնունդ» կուսակցություն, «Ծառուկյան»  դաշինք, Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինք, «Հայաստանի Հանրապետական» կուսակցություն, «Հայաստանի կոմունիստական» կուսակցություն, «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինք, Հ.Յ. Դաշնակցություն:
Ըստ օրենքի, ժամը 08:00-ին բացվում են Հայաստանի ողջ տարածքում ձևավորված 13 ընտրական տարածքի 2009 տեղամասերը:  Երևանի տարածքում կազմավորվում է 4 ընտրական տարածք. առաջին ընտրական տարածքում ընդգրկվում են Ավան, Նոր Նորք, Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանները, երկրորդում՝ Արաբկիր, Աջափնյակ, Դավթաշեն վարչական շրջանները, երրորդում՝ Մալաթիա-Սեբաստիա, Շենգավիթ վարչական շրջանները, չորրորդում՝ Կենտրոն, Նորք-Մարաշ, Էրեբունի, Նուբարաշեն վարչական շրջանները: Մարզերում կազմավորվում է 9 ընտրական տարածք՝ Արարատի մարզի, Արմավիրի մարզի, Արագածոտնի մարզի, Գեղարքունիքի մարզի, Լոռու մարզի, Կոտայքի մարզի, Շիրակի մարզի, Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզերի, Տավուշի մարզի:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հաղորդմամբ, սահմանված ժամկետում ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում հավատարմագրվել է 49 տեղական հասարակական կազմակերպության թվով 28 021 դիտորդ: Դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով հավատարմագրվել են հետևյալ միջազգային կազմակերպությունները` ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ (Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակ), ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողով, ԵԽԽՎ (Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողով), ԱՊՀ, ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողով, Եվրոպական խորհրդարան:
Սահմանված ժամկետում ԿԸՀ-ում հավատարմագրվել են 89 տեղական զանգվածային լրատվության միջոցների թվով 1 244 ներկայացուցիչներ: Քվեարկության օրն ընտրությունների և քվեարկության վերաբերյալ լուսաբանում իրականացնելու նպատակով հավատարմագրվել է 31 օտարերկրյա զանգվածային լրատվության միջոց:

Parliamentary Elections Kicked Off In Armenia
The elections of the National Assembly (Parliament) in the Republic of Armenian kicked off on Sunday. These are the first nationwide elections after the 2015 constitutional amendments that resulted in the parliamentary form of government with the National Assembly to control the executive branch, elect the president and oversight the budget, among other things.
2,009 polling stations opened at 08:00 local time across Armenia in 14 electoral districts- four of them constituted in capital Yerevan and 9 - in Armenian provinces. The voting will last until 20:00 (local time).
The Police of Armenia as of April 1, 2017, reported that the Register of Electors contained 2.564.195 people eligible to cast ballot on April 2 elections under the proportional, party list system, envisaging also a right to give a preference vote to any of candidates of the same party in a district list.
In total 9 political forces, including 4 blocs and 5 parties, are running for seats in the parliament, consisting of at least 101 seats.
The ruling Republic Party of Armenia (RPA), the Armenian Revolutionary Federation (ARF-Dashnaktsutyun), the Armenian Renaissance party, the Armenian Communist party and the Party of Free Liberals along with “Tsarukyan”, “Yelq” (Exit), “Armenian National Congress – HZhK”, “Ohanyan-Raffi-Oskanian” (ORO) political blocs are running in the elections.
Armenia’s Central Elections Commission (CEC) has registered 49 local organizations with 28, 021 observers to monitor the elections. Among international organizations registered to observe the elections are mission deployed by the OSCE/ODIHR, parliamentarians and staff from the OSCE Parliamentary Assembly, Parliamentary Assembly of Council of Europe (PACE), Commonwealth of Independent States (CIS), CIS Parliamentary Assembly, the European Parliament.
CEC has accredited some 1,244 representatives from 89 local and 31 foreign media outlets to cover the elections.