Եթե Իրանը չօգներ Ադրբեջանին, ապա հայերը Բաքուն էլ կգրավեին. իրանցի գեներալ
Եթե Իրանը չօգներ Ադրբեջանին, ապա հայերը Բաքուն էլ կվերցնեին: Այս մասին Azariha.org-ին տված հարցազրույցում նշել է Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) նախկին բարձրաստիճան զինվորական Մանսուր Հաղիղաթփուրը, ում նկատմամբ Ադրբեջանում քրեական գործ է հարուցված:
«Մենք ադրբեջանցիներին փրկեցինք, հակառակ դեպքում հայերը կարող էին նույնիսկ Բաքուն գրավել: Ադրբեջանը մինչ օրս Իրանին 30 միլիոն դոլար զենքի գումար է պարտք, բայց Իրանը շատ մեծահոգի է, երբե՛ք այդ հարցը չի բարձրացրել: Եթե հիմա Թուրքիան լիներ, կամ փողն էր վերցրել, կամ էլ, հարցը շահարկելով, տասն անգամ ավել շահույթ էր ստացել», զինվորաանի խոսքերը մեջբերում է panorama.am-ը:
Մասնուր Հաղիղաթփուրը Ադրբեջանի պաշտոնյաներին մեղադրել է անշնորհակալ լինելու համար. «Եթե Իրանը իմ միջոցով Ռովշան Ջավադովին մի ինքնաթիռ զենք չտրամադրեր, ապա հայերը այլ տարածքներ ևս կվերցնեին: Մենք այդ օրերին Բաքվում 6500 զինվորականի էինք վարժեցնում, բաքվեցիները դա կվկայեն»:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Մանսուր Հաղիղաթփուրն արցախյան պատերազմի ժամանակ եղել է Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի ռազմական խորհրդականը:

Иранский генерал: "Мы спасли азербайджанский народ, иначе армяне могли взять даже Баку"
Бывший иранский генерал разведки Мансур Хагигатпур, в отношении которого в Азербайджане заведено уголовное дело, в интервью информагентству Azariha.org выступил с серией заявлений в адрес Азербайджана. Как передает haqqin.az, по его словам, "если бы Иран не помог Азербайджану, армяне захватили бы Баку".
Хагигатпур, служивший в Корпусе стражей исламской революции, заявляет, что в годы карабахской войны он был военным советником президента Азербайджана.
"Мы (Иран) спасли азербайджанский народ, иначе армяне могли взять даже Баку. До сих пор Азербайджан имеет задолженность перед Ираном в размере 30 млн долларов США. Однако Иран щедр и никогда не поднимал этот вопрос. Если бы на нашем месте была Турция, то она либо потребовала бы деньги, либо воспользовалась бы этой проблемой и получила бы в десять раз больше прибыли", - заявил Хагигатпур.
Затем он обвинил "азербайджанские официальные лица" в неблагодарности. "Если бы Иран вовремя не помог Ровшану Джавадову (в то время заместитель министра внутренних дел, командир отряда полиции особого назначения Азербайджана – ред haqqin.az.), армяне захватили бы и другие территории. В те дни мы подготовили в Баку 6500 солдат", - утверждает Хагигатпур.