Նոր խորհրդարանը կվարի բազմավեկտոր և հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն
Ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքում ՀՀ խորհրդարանում ներկայացված կլինի 4 ուժ, որոնք սահմանելու են երկրի առաջիկա 5 տարիների ներքին և արտաքին քաղաքական հիմնական գերակայություններն ու քայլեր են ձեռնարկելու դրանց ուղղությամբ: Հաշվի առնելով 2015թ-ին տեղի ունեցած սահմանադրական փոփոխությունները՝ այս ընտրություններն ունեին առանձնահատուկ նշանակություն, քանզի նորընտիր խորհրդարանն արդեն իսկ կգործի կառավարման խորհրդարանական համակարգ ունեցող երկրում, որտեղ խորհրդարանի դերը կլինի էապես ավելի բարձր, քան նախկինում էր:
Իսկ ինչպիսի՞ արտաքին քաղաքական գիծ կորդեգրի նոր խորհրդարանը և արդյո՞ք պետք է ակնկալել էական փոփոխություններ:
Չնայած նախընտրական ծրագրերում այս կամ այն հարցի վերաբերյալ ունեցած ինչ-ինչ մոտեցումային տարբերություններին՝ խորհրդարան մտած բոլոր 4 ուժերն էլ կողմ են բազմավեկտոր և հավասարակշռված արտաքին քաղաքականությանը:
Ղարաբաղյան հակամարտության հետ կապված նոր խորհրդարանը կունենա միասնական մոտեցում՝ հակամարտությունը լուծել խաղաղ բանակցությունների միջոցով: Այնուամենայնիվ, երկրի և ընդհանրապես, ողջ հայության համար մեծ կարևորություն ունեցող այս հարցի վերաբերյալ 4 քաղաքական ուժերի մոտեցումներում էլ կան որոշակի տարբերություններ: Մասնավորապես ՀՅԴ-ն կարծում է, որ Արցախի անկախությունը մարտավարական նշանակություն ունեցող ժամանակավոր լուծում է և ի վերջո Արցախը պետք է վերամիավորվի Մայր Հայաստանի հետ: Վերջինս ընդհանրապես չի անդրադառնում փոխզիջումներին: «Ելք» դաշինքն էլ հստակ նշում է, որ որևէ փոխզիջումային տարբերակի քննարկման պայման է Արցախի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչելու Ադրբեջանի հստակ պատրաստակամությունը: «Ծառուկյան» դաշինքն ընդգծում է, որ կարգավորման գործընթացի վերջնական նպատակը ԼՂՀ միջազգային ճանաչումն է, իսկ կարգավորման գործընթացի հիմքում պետք է լինեն փոխհամաձայնությունը և փոխզիջումները: Հանրապետական կուսակցությունն էլ, ինչպես և նախկինում, համոզված է, որ Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի Արցախի բնակչության կողմից, իսկ բանակցությունները պետք է ընթանան ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության շրջանակներում: Իհարկե, մոտեցումային այս տարբերություններն իրենց դրսևորումը կստանան Ղարաբաղյան հակամարտության հետ կապված ցանկացած հարցի քննարկման ժամանակ, սակայն չլինելով միմյանց հակասող, դրանք կարող են դառնալ փոխլրացնող:
Հայ-թուրքական հարաբերություններն ու Հայոց ցեղասպանության հարցերը նույնպես կլինեն նոր խորհրդարանի ուշադրության կենտրոնում, սակայն մոտեցումն ընդհանուր առմամբ կմնա անփոփոխ՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատում առանց նախապայմանների և Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչում:
Ինտեգրացիոն գործընթացների վերաբերյալ 4 ուժերից միայն «Ելք» դաշինքն է, որ համարում է Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ ամդամակցությունը սխալ որոշում, սակայն, ըստ էության, չի դնում միությունից դուրս գալու պահանջ: Ինչ վերաբերում է մյուս 3 ուժերին, ապա վերջիններս կողմ են ինտեգրացիոն գործընթացների համադրմանը: Սա նշանակում է, որ Հայաստանը կշարունակի իր որդեգրած «և´-և´»-ի քաղաքականությունը, իսկ արևմտամետ «Ելք» դաշինքն էլ առավել հետևողական կլինի ԵՄ հետ հարաբերությունների ավելի խորացմանն ու զարգացմանը:
Ինչ վերաբերում է առանձին երկրների հետ հարաբերություններին, ապա այս առումով  էական փոփոխություններ տեղի չեն ունենա: Հայաստանը կշարունակի խորացնել հարաբերություններն ուժային կենտրոնների հետ, զարգացնել համագործակցության շրջանակները հարևան Իրանի և Վրաստանի հետ, շարունակել Մերձավոր Արևելքում բարեկամ երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացմանն ուղղված աշխատանքները:
Այսպիսով, առաջիկա 5 տարիների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունը կվարի հավասարակշռված և բազմավեկտոր քաղաքականություն: Իսկ այս քաղաքականությունն իսկապես կհաջողի, եթե խորհրդարանն աշխատի առավել համակարգված, գործեն խորհրդարանական դիվանագիտության ճկուն մեխանիզմներ, ինչպես նաև լինի հաշվետվողականության հստակ մեխանիզմ:

The New Parliament Will Carry Out Multi-Vector and Balanced Foreign Policy
Four political forces will be presented in the RA Parliament as a result of April 2 Parliamentary elections. These forces will define the priorities of internal and external politics of Armenia for the upcoming 5 years and will carry out steps for their implementation. Taking into consideration the constitutional changes made in 2015 these elections have a unique importance, as the newly elected Parliament will work in a country with parliamentary system, where the role of the Parliament will be greater than before.
What kind of political course the new Parliament will adopt and should we expect serious changes?
Despite some kind of differences of the approaches on this or that issue, all 4 forces that entered the Parliament are in favor of multi-vector and balances foreign policy.
In regard with Karabakh conflict, the new Parliament will have a joint approach – to resolve the conflict through peaceful negotiations. Nevertheless, in the approaches of the 4 political forces there are certain differences. In particular the ARF thinks that independence of Artsakh is a temporary solution, which has a strategic importance, in the end Artsakh will reunite with Mother Armenia. This party does not speak about concessions at all.
"Yelq" aliiance clearly mentions that one can talk about concessions only if there is a readiness by Azerbaijan to recognize the right of Artsakh people to self-determination. "Tsarukyan" alliance mentions that the final goal of the settlement process should be international recognition of NKR, while on the basis of the settlement process should be mutual agreement and concessions.
The Armenian Republican party as before, is sure that the final status of Artsakh should be determined by the people of Artsakh, while the negotiations should be held in the framework of OSCE MG format. Of course, the differences in the approaches will be manifested during the discussion of any question on Karabakh conflict, but these approaches not being contradictory, can complement each other.
The issues of Armenian-Turkish relations and the Armenian Genocide will also be at the center of the attention of the new Parliament, but the overall approach to these issues will mainly remain unchanged – restoration of Armenian-Turkish relations without preconditions and international recognition of Armenian Genocide.
In regard with integration processes only "Yelq" alliance from the 4 forces considers that the decision of Armenia to join the EAEU was a mistake. However, the alliance does not demand to come out from the union. As for the other 3 forces, they are for the coordination of integration processes. This means that Armenia will continue its "and-and" policy, while the pro-western "Yelq" alliance will be more consistent in deepening and developing relations with the EU.
As for relations with individual countries, no serious changes will take place in this regard. Armenia will continue deepening relations with power centers, develop the framework of cooperation with neighboring Iran and Georgia, continue the work carried out to activate the relations with friendly countries in the Middle East.
Thus, in the upcoming 5 years the Republic of Armenia will carry out balanced and multi-vector policy. This policy will truly succeed, if the Parliament works more coordinated, flexible mechanisms of parliamentary diplomacy are set , as well as there are clear mechanisms of accountability.