Նոր խորհրդարանը կվարի բազմավեկտոր և հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն
Ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքում ՀՀ խորհրդարանում ներկայացված կլինի 4 ուժ, որոնք սահմանելու են երկրի առաջիկա 5 տարիների ներքին և արտաքին քաղաքական հիմնական գերակայություններն ու քայլեր են ձեռնարկելու դրանց ուղղությամբ: Հաշվի առնելով 2015թ-ին տեղի ունեցած սահմանադրական փոփոխությունները՝ այս ընտրություններն ունեին առանձնահատուկ նշանակություն, քանզի նորընտիր խորհրդարանն արդեն իսկ կգործի կառավարման խորհրդարանական համակարգ ունեցող երկրում, որտեղ խորհրդարանի դերը կլինի էապես ավելի բարձր, քան նախկինում էր:
Իսկ ինչպիսի՞ արտաքին քաղաքական գիծ կորդեգրի նոր խորհրդարանը և արդյո՞ք պետք է ակնկալել էական փոփոխություններ:
Չնայած նախընտրական ծրագրերում այս կամ այն հարցի վերաբերյալ ունեցած ինչ-ինչ մոտեցումային տարբերություններին՝ խորհրդարան մտած բոլոր 4 ուժերն էլ կողմ են բազմավեկտոր և հավասարակշռված արտաքին քաղաքականությանը:
Ղարաբաղյան հակամարտության հետ կապված նոր խորհրդարանը կունենա միասնական մոտեցում՝ հակամարտությունը լուծել խաղաղ բանակցությունների միջոցով: Այնուամենայնիվ, երկրի և ընդհանրապես, ողջ հայության համար մեծ կարևորություն ունեցող այս հարցի վերաբերյալ 4 քաղաքական ուժերի մոտեցումներում էլ կան որոշակի տարբերություններ: Մասնավորապես ՀՅԴ-ն կարծում է, որ Արցախի անկախությունը մարտավարական նշանակություն ունեցող ժամանակավոր լուծում է և ի վերջո Արցախը պետք է վերամիավորվի Մայր Հայաստանի հետ: Վերջինս ընդհանրապես չի անդրադառնում փոխզիջումներին: «Ելք» դաշինքն էլ հստակ նշում է, որ որևէ փոխզիջումային տարբերակի քննարկման պայման է Արցախի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչելու Ադրբեջանի հստակ պատրաստակամությունը: «Ծառուկյան» դաշինքն ընդգծում է, որ կարգավորման գործընթացի վերջնական նպատակը ԼՂՀ միջազգային ճանաչումն է, իսկ կարգավորման գործընթացի հիմքում պետք է լինեն փոխհամաձայնությունը և փոխզիջումները: Հանրապետական կուսակցությունն էլ, ինչպես և նախկինում, համոզված է, որ Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի Արցախի բնակչության կողմից, իսկ բանակցությունները պետք է ընթանան ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության շրջանակներում: Իհարկե, մոտեցումային այս տարբերություններն իրենց դրսևորումը կստանան Ղարաբաղյան հակամարտության հետ կապված ցանկացած հարցի քննարկման ժամանակ, սակայն չլինելով միմյանց հակասող, դրանք կարող են դառնալ փոխլրացնող:
Հայ-թուրքական հարաբերություններն ու Հայոց ցեղասպանության հարցերը նույնպես կլինեն նոր խորհրդարանի ուշադրության կենտրոնում, սակայն մոտեցումն ընդհանուր առմամբ կմնա անփոփոխ՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատում առանց նախապայմանների և Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչում:
Ինտեգրացիոն գործընթացների վերաբերյալ 4 ուժերից միայն «Ելք» դաշինքն է, որ համարում է Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ ամդամակցությունը սխալ որոշում, սակայն, ըստ էության, չի դնում միությունից դուրս գալու պահանջ: Ինչ վերաբերում է մյուս 3 ուժերին, ապա վերջիններս կողմ են ինտեգրացիոն գործընթացների համադրմանը: Սա նշանակում է, որ Հայաստանը կշարունակի իր որդեգրած «և´-և´»-ի քաղաքականությունը, իսկ արևմտամետ «Ելք» դաշինքն էլ առավել հետևողական կլինի ԵՄ հետ հարաբերությունների ավելի խորացմանն ու զարգացմանը:
Ինչ վերաբերում է առանձին երկրների հետ հարաբերություններին, ապա այս առումով  էական փոփոխություններ տեղի չեն ունենա: Հայաստանը կշարունակի խորացնել հարաբերություններն ուժային կենտրոնների հետ, զարգացնել համագործակցության շրջանակները հարևան Իրանի և Վրաստանի հետ, շարունակել Մերձավոր Արևելքում բարեկամ երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացմանն ուղղված աշխատանքները:
Այսպիսով, առաջիկա 5 տարիների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունը կվարի հավասարակշռված և բազմավեկտոր քաղաքականություն: Իսկ այս քաղաքականությունն իսկապես կհաջողի, եթե խորհրդարանն աշխատի առավել համակարգված, գործեն խորհրդարանական դիվանագիտության ճկուն մեխանիզմներ, ինչպես նաև լինի հաշվետվողականության հստակ մեխանիզմ:

Новый парламент Армении будет вести сбалансированную и многовекторную внешнюю политику
После выборов, прошедших в Армении 2 апреля, в парламенте РА будут представлены 4 силы, которые в ближайшие 5 лет определят приоритеты внутренней и внешней политики Армении. С учетом конституционных изменений 2015 года эти выборы имеют особое значение, так как вновь избранный парламент будет работать в стране с парламентской системой правления, и роль парламента будет значительно выше, чем раньше.
А какой будет внешнеполитическая линия нового парламента и стоит ли ожидать в ней существенных изменений?
Несмотря на некоторые различия в подходах по той или иной проблеме в предвыборных программах, все 4 силы, входящие в парламент РА, говорят в пользу многовекторной и сбалансированной внешней политики.
Новый парламент будет иметь единый подход к карабахскому конфликту - в плане регулирования конфликта путем мирных переговоров. Тем не менее, по этому важному вопросу есть некоторые различия в подходах четырех парламентских сил.
В частности, АРФД считает, что независимость Арцаха - временное решение, носящее стратегический характер, а в конечном итоге Арцах воссоединится с матерью-Арменией. Эта партия вообще не говорит о компромиссах. Альянс "Елк" ("Выход") считает, что можно обсуждать компромиссы, если Азербайджан выразит готовность признать право народа Арцаха на самоопределение.
Альянс "Царукян" подчеркивает, что конечная цель процесса - международное признание НКР, и в процессе урегулирования должны быть найдены консенсус и компромиссы. Республиканская партия, как и раньше, убеждена, что окончательный статус Карабаха должен быть определен народом Арцаха, и переговоры должны продолжаться в рамках Минской группы ОБСЕ.
Конечно, эти различия подходах будут проявляться при обсуждении любого вопроса, связанного с карабахским конфликтом, но так как они не противоречат друг другу, то могут стать взаимодополняющими.
Турецко-армянские отношения и Геноцид армян также будут в центре внимания нового парламента, но общий подход остается неизменным – это установление армяно-турецких отношений без предварительных условий и международное признание Геноцида армян.
Что касается интеграционных процессов, то только альянс "Елк" из четырех сил считает, что членство Армении в Евразийском экономическом союзе было неправильным решением, но, по сути, альянс не требует выхода РА из Союза. Что касается остальных трех сил, они выступают за координацию интеграционных процессов. Это означает, что Армения будет продолжать свою политику "и-и" (и ЕАЭС, и ЕС), а прозападный альянс "Елк" будет еще более последовательным в дальнейшем развитии отношений с ЕС.
Что касается отношений с отдельными странами, то в этой плоскости значительных изменений не произойдет. Армения продолжит углублять отношения с силовыми центрами, развивать сотрудничество с соседними Ираном и Грузией, активизировать двусторонние отношения с дружественными странами на Ближнем Востоке.
Итак, в ближайшие 5 лет Республика Армения, фактически, будет вести сбалансированную и многовекторную внешнюю политику. Эта политика будет действительно успешной, если работа парламента будет более скоординированной, если заработают гибкие механизмы парламентской дипломатии, а также - четкий механизм отчетности.