«Ազգ-բանակ» հայեցակարգն ավելի շատ վերաբերում է հասարակությանը. «Ազգ-բանակ 2017»
Վերջին շրջանում ակտիվ քննարկվում է «Ազգ-բանակ» հայեցակարգը, որը նախորդ տարի առաջ քաշեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը: Հայեցակարգի շուրջ հասարակական վերաբերմունքը տարբեր է՝ որոշների կարծիքով դա հասարակության ռազմականացում է, մյուսներն այն ընկալում են որպես ռազմական և պաշտպանական համակարգի առավել ներառական դարձնելուն ուղղված քայլ: Այս հարցերի շուրջ նախօրեին Երևանի Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայացած «Ազգ-բանակ-2017» խորագրով համաժողովի շրջանակներում կայացած «Ազգ-բանակ. անվտանգության բանաձև» քննարկման ժամանակ մտքեր փոխանակեցին Հայաստանի հասարակական, քաղաքական, փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչները:
««Ազգ-բանակ» լինել չի նշանակում պետական ողջ ռեսուրսը ծախսել բանակի վրա, լինել հետընթաց հասարակություն: Դա մոբիլիզացիայի որոշակի աստիճան է, որը թույլ է տալիս ամենատարբեր ոլորտներում լինել ավելի արդյունավետ», - քննարկման ժամանակ նշեց պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ «Ազգ-բանակ» հայեցակարգը կապված չէ միայն Ղարաբաղյան հիմնախնդրի հետ, այն հասարակության ինքնակազմակերպման ձև է: «Մենք «Ազգ-բանակ» ենք ոչ միայն ռազմական մարտահրավերների պատճառով: Հայաստանի յուրաքանչյուր 40-րդ քաղաքացի ծառայում է բանակում՝ որպես զինվոր, սպա: Դա շատ մեծ անհամաչափ թիվ է», - նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ առշունչ զինվորների թվով ավելի մեծ ցուցանիշ ունեն միայն Իսրայելը և Սինգապուրը:
Քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը ևս կարծում է, որ «Ազգ-բանակ» հայեցակարգն ավելի շատ վերաբերում է հասարակությանը: «Դա վերաբերում է ոչ այնքան բանակին, որն այս հայեցակարգին թերևս ամենապատրաստված տարրն է, այլ բանակի նկատմամբ վերաբերմունքին: «Ազգ-բանակը» դաստիարակության, կրթության համակարգի մասին է: Հասարակությունը պետք է բանակին վերաբերվի այնպես, ինչպես կրոնին, ազգային ինքնությանը: Եթե դա չլինի, բանակը մարտունակ չի լինի, ինչքան ներդրում էլ որ անես», - նշեց Իսկանդարյանը:
Պատգամավոր Կարեն Բեքարյանի խոսքով, «Ազգ-բանակ» կոնցեպտը միանգամից իր հետ մի շարք էական տարրեր է ենթադրում՝ հանրության բոլոր շերտերը, ինստիտուցիոնալ բոլոր մարմինները, անգամ ինչ- որ պահից յուրաքանչյուր անհատ պետք է կարողանա իր տեղը, դերը գտնել այդ կոնցեպտի մեջ: Այս համատեքստում պատգամավորը հատկապես կարևորեց խորհրդարանական դիվանագիտության, քաղաքացիական հասարակության և լրատվական դաշտի դերակատարումը:
Հասարակությանն այդ կոնցեպտի մեջ ներգրավելու ուղղությամբ հնչեցին մի շարք առաջարկներ՝ մասնավորապես  դպրոցներում արտաժամյա համապատասխան խմբակներ կազմակերպել, ներդնել համակարգ, որի դեպքում յուրաքանչյուր մարդ որոշակի պարբերականությամբ ինչ-որ ժամանակով կմեկնի ռազմական պատրաստվածության կուրսերի, ուսումնական հաստատություններում սովորեցնել զենք գործածել և այլն:
Քննարկման մասնակիցներն արձանագրեցին, որ «Ազգ-բանակ» հայեցակարգն այժմ կարգախոս է, բառեր, որոնք պետք է լցնել բովանդակությամբ: Եվ այդ հարցում յուրաքանչյուր ոլորտի ներկայացուցիչներ ունեն իրենց անելիքը:

"Nation-Army" Concept Mostly Refers to the Society: "Nation-Army 2017" Conference
Recently, active discussions have been taking place among the society on "Nation-Army" concept, which was put into circulation by Vigen Sargsyan, the RA Minister of Defense, last year.
The attitude of the society towards the concept is different: some people think it is the militarization of society, others believe it is a step towards a more inclusive military defense system. The social, political and expert circles of Armenia exchanged views on these issues during the discussion entitled "Nation-Army: Formula of Security" in the framework of "Nation-Army 2017" conference held yesterday at Karen Demirtchyan Sports and Concerts Complex in Yerevan.
"Being a"Nation-Army" does not mean that the entire resources of state will be spent on the army, that the society will regress. It is a certain degree of mobilization, which allows to be more effective in different areas," during the discussion Vigen Sargsyan, the Minister of Defense, said, adding that the "Nation-Army" concept is not related to the Karabakh conflict, it is a form of self-organization of the society. "We are "Nation-Army" not only because of the military challenges. Each 40th citizen of Armenia serves in the army as a soldier and officer. It is a very large number," the Minister said.
Expert Alexander Iskandaryan believes that "Nation-Army" concept is more related to society. "This more refers not to the army, which perhaps is the most prepared element of this concept, but the attitude towards the army. "Nation-Army" is about upbringing, education system. Society should treat the army as religion and national identity. Otherwise, the Army will not be combat ready no matter how much you invest," Iskandaryan noted.
According to the Deputy of the RA National Assembly Karen Bekaryan, "Nation-Army" concept brings with itself the assumption of a substantial number of things: all elements of society, all institutional bodies, some time each individual should be able to find his role in this concept. In this context, he emphasized the importance of parliamentary diplomacy and the role of civil society and the media.
A number of suggestions on engaging the public in the realization of this concept were made - to organize overtime respective classes in schools, to introduce a system in which each person periodically for some time will leave for military training courses, to teach how to use weapons in educational institutions, etc.
However, participants noted that "Nation-Army" concept is now just a slogan, words that should be filled with content. In this regard, representatives of each sphere have their work to do.