«Ազգ-բանակ» հայեցակարգն ավելի շատ վերաբերում է հասարակությանը. «Ազգ-բանակ 2017»
Վերջին շրջանում ակտիվ քննարկվում է «Ազգ-բանակ» հայեցակարգը, որը նախորդ տարի առաջ քաշեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը: Հայեցակարգի շուրջ հասարակական վերաբերմունքը տարբեր է՝ որոշների կարծիքով դա հասարակության ռազմականացում է, մյուսներն այն ընկալում են որպես ռազմական և պաշտպանական համակարգի առավել ներառական դարձնելուն ուղղված քայլ: Այս հարցերի շուրջ նախօրեին Երևանի Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայացած «Ազգ-բանակ-2017» խորագրով համաժողովի շրջանակներում կայացած «Ազգ-բանակ. անվտանգության բանաձև» քննարկման ժամանակ մտքեր փոխանակեցին Հայաստանի հասարակական, քաղաքական, փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչները:
««Ազգ-բանակ» լինել չի նշանակում պետական ողջ ռեսուրսը ծախսել բանակի վրա, լինել հետընթաց հասարակություն: Դա մոբիլիզացիայի որոշակի աստիճան է, որը թույլ է տալիս ամենատարբեր ոլորտներում լինել ավելի արդյունավետ», - քննարկման ժամանակ նշեց պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ «Ազգ-բանակ» հայեցակարգը կապված չէ միայն Ղարաբաղյան հիմնախնդրի հետ, այն հասարակության ինքնակազմակերպման ձև է: «Մենք «Ազգ-բանակ» ենք ոչ միայն ռազմական մարտահրավերների պատճառով: Հայաստանի յուրաքանչյուր 40-րդ քաղաքացի ծառայում է բանակում՝ որպես զինվոր, սպա: Դա շատ մեծ անհամաչափ թիվ է», - նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ առշունչ զինվորների թվով ավելի մեծ ցուցանիշ ունեն միայն Իսրայելը և Սինգապուրը:
Քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը ևս կարծում է, որ «Ազգ-բանակ» հայեցակարգն ավելի շատ վերաբերում է հասարակությանը: «Դա վերաբերում է ոչ այնքան բանակին, որն այս հայեցակարգին թերևս ամենապատրաստված տարրն է, այլ բանակի նկատմամբ վերաբերմունքին: «Ազգ-բանակը» դաստիարակության, կրթության համակարգի մասին է: Հասարակությունը պետք է բանակին վերաբերվի այնպես, ինչպես կրոնին, ազգային ինքնությանը: Եթե դա չլինի, բանակը մարտունակ չի լինի, ինչքան ներդրում էլ որ անես», - նշեց Իսկանդարյանը:
Պատգամավոր Կարեն Բեքարյանի խոսքով, «Ազգ-բանակ» կոնցեպտը միանգամից իր հետ մի շարք էական տարրեր է ենթադրում՝ հանրության բոլոր շերտերը, ինստիտուցիոնալ բոլոր մարմինները, անգամ ինչ- որ պահից յուրաքանչյուր անհատ պետք է կարողանա իր տեղը, դերը գտնել այդ կոնցեպտի մեջ: Այս համատեքստում պատգամավորը հատկապես կարևորեց խորհրդարանական դիվանագիտության, քաղաքացիական հասարակության և լրատվական դաշտի դերակատարումը:
Հասարակությանն այդ կոնցեպտի մեջ ներգրավելու ուղղությամբ հնչեցին մի շարք առաջարկներ՝ մասնավորապես  դպրոցներում արտաժամյա համապատասխան խմբակներ կազմակերպել, ներդնել համակարգ, որի դեպքում յուրաքանչյուր մարդ որոշակի պարբերականությամբ ինչ-որ ժամանակով կմեկնի ռազմական պատրաստվածության կուրսերի, ուսումնական հաստատություններում սովորեցնել զենք գործածել և այլն:
Քննարկման մասնակիցներն արձանագրեցին, որ «Ազգ-բանակ» հայեցակարգն այժմ կարգախոս է, բառեր, որոնք պետք է լցնել բովանդակությամբ: Եվ այդ հարցում յուրաքանչյուր ոլորտի ներկայացուցիչներ ունեն իրենց անելիքը:

Концепция "Нация-армия" больше касается общества Армении
В последний период в Армении активно обсуждается концепция "Нация-армия", которую в прошлом году выдвинул министр обороны РА Виген Саргсян. Отношение общества страны к концепции различно – по мнению некоторых, это милитаризация общества, другие воспринимают ее как шаг, направленный на то, чтобы сделать военную и оборонительную системы РА более прикладными. Вокруг данных вопросов на днях, в ходе обсуждений в рамках конференции под эгидой "Нация-армия-2017", состоявшейся в ереванском концертно-спортивном комплексе имени К. Демирчяна, обменялись мнениями представители общественных, политических, экспертных кругов Армении.
"Быть "Нацией-армией" не означает тратить весь государственный ресурс на армию, быть регрессивным обществом. Это определенный уровень мобилизации, который позволяет в самых различных областях быть более эффективными", - во время дискуссии отметил министр обороны Виген Саргсян, подчеркнув, что концепция "Нация-армия" не связана только с карабахской проблемой – она является формой самоорганизации общества. "Мы являемся "нацией-армией" не только из-за существующих вызовов. Каждый 40-ой гражданин Армении служит - как солдат, офицер в армии. Это очень большое, непропорциональное число", - отметил министр, добавив, что на душу населения большее количество военных имеют только Израиль и Сингапур.
Политолог Александр Искандарян также считает, что концепция "Нация-армия" больше относится к обществу, чем к армии. "Это касается не столько армии, которая, возможно, является самым подготовленным элементом этой концепции, сколько отношения к армии. "Нация- армия" – это о системе воспитания, образования. Общество должно относиться к армии так, как к религии, к национальной идентичности. Если этого не будет, армия не будет боеспособной, сколько бы ни вкладывали в нее", - отметил Искандарян.
По словам депутата Карена Бекаряна, концепция "Нация-армия" одновременно подразумевает несколько существенных элементов: все слои общества, все институциональные органы, даже, начиная с какого-то момента, - каждый индивидуум должны уметь найти свое место, свою роль в этой концепции. В данном контексте депутат особо подчеркнул роли парламентской дипломатии, гражданского общества и информационного поля.
Прозвучали несколько предложений по вовлечению общества в данную концепцию, в частности, – создать в школах соответствующие факультативные кружки, внедрить систему, при которой каждый человек на определенный период на какое-то время пойдет на курсы по военной подготовке, будет обучаться в учебных заведениях пользованию оружием и т.д.
Участники дискуссии зафиксировали, что концепция "Нация-армия" сегодня является лозунгом, словами, которые необходимо наполнить содержанием. В этом вопросе у представителей каждой сферы есть свои обязательства.