Թուրքիայում 9000 ոստիկան է հեռացվել աշխատանքից
Թուրքիայի ոստիկանությունը ծառայությունից հեռացրել է ավելի քան 9000 աշխատակցի՝ ԱՄՆ-ում բնակվող իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետ կապերի կասկածանքով։ Ոստիկանությունում հայտարարել են, որ դա բխում է ազգային անվտանգության շահերից, հայտնում է BBC-ն։
Նախօրեին գյուլենականների դեմ թուրքական իշխանությունները հերթական գործողության ժամանակ ձերբակալվել է ավելի քան 1000 մարդ: Թուրքիայի ՆԳ նախարարի խոսքերով, վերջին ամիսների այս մաենախոշոր գործողության թիրախում եղել են ոստիկանական ուժեր «գաղտնի իմամները»:
Նշենք, որ 2016 թվականի հուլիսի հեղաշրջման փորձից հետո Թուրքիայում ձերբակալվել է ավելի քան 40 հազար մարդ, ևս 120 հազարը ազատվել է աշխատանքից:

В Турции 9000 полицейских отстранены от работы
Турецкая полиция отстранила от службы более 9 тысяч сотрудников по подозрению в связях с живущим в Америке исламским проповедником Фетхуллой Гюленом. В полиции заявили, что это сделано в интересах национальной безопасности, передает BBC.
Ранее власти Турции задержали более 1000 человек в ходе последней операции против сторонников Гюлена. Это была крупнейшая за последние месяцы полицейская операция.
Министр внутренних дел Сулейман Сойлу заявил, что операция была нацелена на людей, "внедренных в наши полицейские силы, так называемых тайных имамов".
За время, прошедшее с попытки государственного переворота, власти Турции арестовали более 40 тысяч человек, еще 120 тысяч были уволены или отсранены от работы. Среди них военнослужащие, учителя, полицейские.