Ռուսաստանն, Իրանն ու Թուրքիան հետևողականորեն կյանքի են կոչում իրենց նպատակները Սիրիայում
Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում մայիսի 3-4-ը կայացած սիրիական հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունների չորրորդ փուլն ավարտվեց շոշափելի արդյունքներով: Ի տարբերություն նախորդ փուլի՝ այս անգամ հաջողվեց ապահովել ընդդիմության պատվիրակության մասնակցությունը բանակցություններին՝ թեև բովանդակային առաջընթաց սիրիական կառավարության և ընդդիմության պատվիրակությունների միջև բանակցություններում արձանագրել չհաջողվեց: Բայց գլխավոր արդյունքը, թերևս, Սիրիայում այսպես կոչված «լարվածության թուլացման գոտիներ» ստեղծելու մասին հուշագրի ստորագրումն էր Աստանայի գործընթացի միջնորդ երկրների՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի կողմից: Հատկանշական է, որ Աստանայում բանակցություններին մասնակցող կողմերը՝ սիրիական կառավարության և ընդդիմության պատվիրակությունները, փաստաթուղթն անմիջականորեն չեն ստորագրել, թեև, ռուսական կողմի հավաստմամբ, ընդունել են այն (բացառությամբ ընդդիմադիր պատվիրակության մի շարք ներկայացուցիչների):
Եռակողմ հուշագիր Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի միջև
Հուշագիրն ուժի մեջ է մտնում մայիսի 6-ից: Լարվածության թուլացման գոտիները հաստատվելու են 6 ամսով, այնուհետև հուշագիրը կարող է երկարացվել ևս 6 ամսով, ավելին՝ այն կարող է անժամկետ գործել, եթե երաշխավոր երկրների կողմից այլ որոշում չընդունվի: TASS-ի տվյալներով՝ լարվածության թուլացման 4 գոտիներն ընդգրկելու են Իդլիբ նահանգը և որոշ հատվածներ հարևան նահանգներից (Հալեպ, Լաթաքիա, Համա), Հոմսից հյուսիս ընկած շրջանը, Դամասկոսի Արևելյան Ղուտա արվարձանը և մի շարք շրջաններ Սիրիայի հարավային հատվածում՝ Դերաան և Ալ-Կունեյտրան: Լարվածության թուլացման գոտիների թիվը հետագայում կարող է ավելանալ: Այս գոտիներում ռազմական գործողությունների դադարեցմանը զուգահեռ արգելվում են ռազմական ավիացիայի (այդ թվում նաև սիրիական և ամերիկյան) թռիչքները: Ընդ որում, երաշխավոր երկրները պարտավորվում են անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել այս գոտիներում և դրանց սահմաններից դուրս ահաբեկչության դեմ պայքարելու համար: Լարվածության թուլացման շրջանների սահմանների երկայնքով անվտանգության գոտիներ են ստեղծվելու, որտեղ անցակետեր են տեղադրվելու քաղաքացիական անձանց և մարդասիրական օգնության մուտքի համար, ինչպես նար հիմնվելու են կրակի դադարեցման ռեժիմը վերահսկող կետեր: Լարվածության թուլացման գոտիները վերահսկվելու են երաշխավոր երկրների (Ռուսաստան, Իրան, Թուրքիա) ուժերի կողմից:
Պաշտոնապես հայտարարվում է, որ ծրագրի նպատակն է տարանջատել ընդդիմադիր ուժերին ահաբեկչական խմբավորումներից, ամրապնդել Սիրիայում 2016 թվականի դեկտեմբերի 30-ից ուժի մեջ մտած  կրակի դադարեցման ռեժիմը և կանխել հետագա միջադեպերը, թեև ծրագիրն, ըստ էության չի տարածվում ողջ երկրի տարածքում (համենայն դեպս այս փուլում): Հուշագրի երաշխավոր երկրները հույս են հայտնում, որ ծրագրի իրականացումը հիմք կստեղծի սիրիական հակամարտության շուրջ բովանդակային քաղաքական բանակցություններ սկսելու համար:
Ռուսաստանը համաձայնության է եկել ոչ միայն Իրանի և Թուրքիայի, այլ նաև ԱՄՆ-ի հետ
Ռուսական այս նախաձեռնությունն (որոշ տվյալների համաձայն՝ ծրագիրն իրականացվել է անձամբ ՌԴ նախագահի հրահանգով), ըստ էության, նոր մոտեցում է, և տպավորություն է ստեղծվում, որ այս հարցում Մոսկվան նախնական համաձայնության է եկել ոչ միայն Աստանայի գործընթացի երաշխավոր երկրների (Իրան, Թուրքիա), այլ նաև սիրիական հակամարտության մեկ այլ առանցքային դերակատարի՝ Միացյալ Նահանգների հետ: ԱՄՆ-ի հետ որոշակի համաձայնության ձեռքբերման օգտին է խոսում նաև Աստանայում ԱՄՆ ներկայացվածության մակարդակի բարձրացումը (այս անգամ ԱՄՆ-ը Աստանայում ներկայացնում է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Մերձավոր Արևելքի հարցերով օգնական Սթյուարթ Ջոնսը, մինչդեռ նախորդ փուլերին ԱՄՆ-ն ներկայացված էր Ղազախստանում իր դեպանի մակարդակով): Այսինքն, կարելի է ենթադրել, որ որոշակի կոնսենսուս այս հարցի շուրջ վերոնշյալ ուժերի միջև, այնուամենայնիվ, առկա է: Բացի այդ, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի հետ բանակցություններից հետո հայտարարեց, որ Սիրիայում լարվածության թուլացման գոտիներ ստեղծելու գաղափարը քննարկել է նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, և վերջինս, ընդհանուր առմամբ, դրական է վերաբերվում նաև այս գաղափարին: Դրական մթնոլորտում են անցել նաև Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի արտգործնախարարի և պետքարտուղարի բանակցությունները վերոնշյալ հարցի շուրջ: Այսինքն, կարելի է ենթադրել, որ որոշակի կոնսենսուս այս հարցի շուրջ վերոնշյալ ուժերի միջև, այնուամենայնիվ, առկա է:
Ցանկացած համաձայնություն Սիրիայի շուրջ շատ փխրուն է
Իհարկե, պետք է հաշվի առնել, որ ցանկացած նման պայմանավորվածություն, ինչպես և նախկինում տարբեր հարցերի շուրջ ձեռքբերված համաձայնությունները, շատ փխրուն է: Նույն Ռուսաստան-Թուրքիա-Իրան առանցքի ներսում բազում տարաձայնություններ կան, իսկ «լարվածության թուլացման գոտիներ» ստեղծելու այս ծրագրի հաջող իրականացման համար անհրաժեշտ է ունենալ նաև սիրիական հակամարտության առանցքային մյուս ուժերի համաձայնությունը, ինչն, ինքնին, խնդրահարույց է: Չի կարելի անտեսել Սիրիայում գործող ահաբեկչական խմբավորումների վտանգը (հատկապես այն կազմակերպությունների, որոնք վերահսկողությունից դուրս են), որոնք լուրջ սպառնալիք են ներկայացնում ցանկացած պայմանավորվածության իրականացման համար: Բացի այդ, նույն Աստանայում ներկա ընդդիմիության պատվիրակության շրջանում բազմաթիվ դժգոհություններ հնչեցին, ինչը հավելյալ խնդիրներ է ստեղծելու այս ծրագրի իրականացման ճանապարհին:
Ռուսաստան-Թուրքիա-Իրան առանցքի երկրներն ամրապնդում են իրենց դիրքերը Սիրիայում
Այն հանգամանքը, որը վերոնշյալ գոտիները վերահսկվելու են երաշխավոր երկրների ուժերի կողմից, ի թիվս այլ գործոնների, թույլ է տալիս ենթադրել, որ ծրագիրը նպատակ է հետապնդում էլ ավելի ամրապնդել Սիրիայում Ռուսաստան-Թուրքիա-Իրան առանցքի երկրների դիրքերը (նույն նպատակն էր հետապնդում նաև Աստանայում Ժնևին զուգահեռ սիրիական բանակցություններ սկսելու գաղափարը): Սիրիան, ըստ էության, բաժանված է ազդեցության գոտիների, և նման նախագիծը կարող է կոչված լինել արձանագրելու կամ որոշակիորեն լեգիտիմացնելու երկրում տիրող փաստացի վիճակը:
Ի վերջո, եթե լարվածության թուլացման գոտիներն առաջիկայում ենթադրելու են անվտանգության գոտիների ստեղծում թուրքական ընկալմամբ, ապա դա կարող է լուրջ հարված հասցնել Սիրիայի պետականությանը՝ հիմք նախապատրաստելով երկրի հետագա մասնատման համար:

Russia, Iran, Turkey Consistently Carry Out Their Aims in Syria
The fourth round of the Syrian talks in Astana on May 3-4 ended with substantial results. Unlike the previous round, the opposition delegation took part in negotiations, but they failed to achieve any progress in talks between the delegations of the Syrian government and the opposition. The main result of the negotiations was the signing of a Memorandum between the mediator countries of Astana talks – Russia, Iran and Turkey – on creating the so-called "de-escalation zones" in Syria. It should be noted that the delegations of the Syrian government and opposition did not sign the document, but according to the Russian side they accepted it (except for a number of opposition representatives).
Trilateral deal between Russia, Iran and Turkey
The deal comes into force from May 6. De-escalation zones will be established for a 6-month period and then the memorandum can be extended for another 6 months or for an unspecified period of time in case there is no other decision by the mediator states. According to TASS, 4 de-escalation zones will include Idlib province and several regions from the neighboring provinces (Aleppo, Latakia, Hama), the regions that are located in the north of Homs, Eastern Ghuta suburb in Damascus and several regions in the southern Syria – Daraa and All-Quneitra. The number of the de-escalation zones can increase.
Along with ending military actions in these zones, the flights of the military aviation (among them Syrian and American) are banned as well. The de-escalation zones will be controlled by the guarantor states’ (Russia, Iran, Turkey) forces.
The official aim of the project is to separate opposition forces from the terrorist groups, to strengthen the ceasefire regime and prevent further accidents (although the project does not spread throughout the country at this stage). The guarantor states hope the implementation of the project will create a basis for political talks.
Russia agreed not only with Turkey and Iran, but also with the US
The Russian project of creating de-escalation zones in Syria (according to some sources, the project is being implemented by the personal orders of the Russian President) is a new approach and it seems Moscow managed to come to an agreement not only with Turkey and Iran, but also with another major player of the Syrian conflict – the United States. Particularly, Vladimir Putin after the talks with his Turkish counterpart said he had discussed the idea of creating such zones in Syria with the President of the US and he is quite positive about the idea. Besides that the US for the first time sent Stuart Jones, Assistant Secretary of State for the Near East Affairs to take part in Astana talks on May 3-4 (before that, the US was presented by the American Ambassador in Kazakhstan). Thus, it can be assumed that there is a certain consensus between these states.
Any agreement on Syria is too fragile
Of course, one should take into consideration that any such agreement on Syria is too fragile. There are numerous disagreements inside the Russia-Iran-Turkey axis, besides, in order to implement the project of creating de-escalation zones in Syria the consent of other key players of the Syrian conflict is needed that is quite problematic. One cannot ignore the danger of terrorist groups in Syria as well (especially the ones that are out of control). There are also many complaints among the oppositional delegation in Astana that will create additional obstacles for the implementation of this project.
Countries of Russia-Iran-Turkey axis strengthen their positions in Syria
The fact that the de-escalation zones will be controlled by the guarantor states among other factors lets us suggest that the project aims at further strengthening the positions of Russia, Turkey and Iran in Syria (the same goal was achieving the idea of Syrian negotiations in Astana along with talks in Geneva). Syria is, in fact, divided into zones of influence and this project tries to somehow legitimize the current situation in the country.
Finally, if the de-escalation zones foresee creation of "safe zones" in Turkish perception, then it may be a serious blow to the Syrian state, creating a basis for further fragmentation of the country.