ԱՄՆ-ը քրդերին զենք կմատակարարի Ռաքքան գրավելու համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարող սիրիական քրդական խմբավորումներին զինելու ծրագիրը, հայտնում է Պենտագոնը:
Հաղորդվում է, որ «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժեր» դաշինքի մեջ մտնող քրդական ուժերը զենք կստանան Ռաքքան ԻՊ գրոհայիններից ազատագրելու համար: Մասնավորապես նախատեսվում է քրդերին տրամադրել զինամթերք, հրաձգային զինատեսակներ, գնդացիրներ, ինչպես նաև շինարարական տեխնիկա: Պենտագոնում BBC-ի աղբյուրի փոխանցմամբ ԱՄՆ-ում նախատեսում են ժամանակի ընթացքում զենքը և տեխնիկան հետ ստանալ:
Քրդերին զենքի հնարավոր մատակարարումը խիստ դժգոհություն է առաջացրել Թուրքիայում, որը համարում է, որ տվյալ խմբավորումները ամուր կապված են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հետ:

США поставят курдам оружие для захвата Ракки
Президент США Дональд Трамп одобрил поставки оружия курдским бойцам, сражающимся с группировкой "Исламское государство" в Сирии, сообщил Пентагон.
Курдские группировки, входящие в альянс "Демократические силы Сирии", получат оружие и боеприпасы, чтобы помочь вытеснить из Ракки боевиков ИГ, которые удерживают город более двух с половиной лет. Точная дата начала поставок пока неизвестна.
Источник в Пентагоне рассказал BBC, что США собираются поставлять курдам боеприпасы, стрелковое оружие, пулеметы, а также строительную технику, в том числе бульдозеры и бронетехнику. По данным источника, США рассчитывают со временем получить оружие и технику назад.