Անկախ ընտրությունների արդյունքներից՝ Հայաստանի նկատմամբ Իրանի քաղաքականությունը չի փոխվի. իրանագետ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Իրանում մայիսի 19-ին կայանալիք ընտրությունների նախօրեին Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ հարցազրույցն իրանագետ Արմեն Իսրայելյանի հետ։
- Այս ընտրությունները նախորդներից ինչո՞վ են տարբերվում:
2017 թ. նախագահական ընտրությունների առանձնահատկությունն այն է, որ դրանք տեղի են ունենում Իրանի և «5+1 խմբի» միջև կնքված միջուկային համաձայնությունից հետո: Մի խնդիր, որը նախորդ տասնամյակում Իրանի արտաքին քաղաքականության օրակարգային հարցերից մեկն էր և իր ուղղակի ազդեցությունն էր ունենում երկրի ներքին և արտաքին քաղաքականության վրա:
Հետևաբար, միջուկային համաձայնությունից հետո չափազանց մեծ են Իրանի հասարակության սպասելիքները, քանի որ տարիներ շարունակ Իրանը գտնվում էր տնտեսական պատժամիջոցների ճնշման ներքո: Ուստի, միանգամայն հասկանալի է, որ քարոզարշավի առանցքային թեմաներից մեկը վերաբերում էր միջուկային համաձայնությանը ու դրա՝ Իրանի ներքին և արտաքին քաղաքականության վրա ունեցած դրական և բացասական ազդեցությանը:
Բնականաբար, գործող բարեփոխական նախագահ Հասան Ռոհանին միջուկային համաձայնությունը ներկայացնում է որպես կարևոր ձեռքբերում, իսկ նրա ընդդիմախոսները՝ պահպանողական թեկնածուներ Էբրահիմ Ռայիսին և Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը՝ կասկածի տակ են դնում դրա արդյունավետությունը:
Այս ընտրությունների առանձնահատկությունն էր նաև այն, որ քարոզարշավն ակտիվորեն լուսաբանվում էր նաև սոցիալական ցանցերի տիրույթում, և թեկնածուները տարբեր միջոցներով ներկայացնում էին իրենց առավելությունը՝ մատնանշելով հակառակորդի թերությունները:
- Ինչպիսի՞ն են հանրային տրամադրություններն ընտրությունների նախաշեմին: Նախընտրական քարոզարշավը և դեբատներն էական ազդեցություն ունեցա՞ն ընտրողների կողմնորոշման վրա:
- Նախօրեին, երբ գործող նախագահի հիմնական մրցակիցներից մեկը՝ Թեհրանի քաղաքապետ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը հօգուտ պահպանողական մյուս թեկնածու Էբրահիմ Ռայիսիի հրաժարվեց մրցապայքարից, ընտրողների շրջանում որոշակի հստակություն առաջացավ, այսինքն՝ այն ընտրողները, որոնք հակված էին ձայն տալու պահպանողականներին, արդեն հստակ գիտեն, որ պահպանողականները միավորվել են մեկ միասնական թեկնածուի՝ Էբրահիմ Ռայիսիի շուրջը:
Ինչ վերաբերում է դեբատներին, ապա անցկացված երեք հեռուստաբանավեճերը, կարծում եմ, որ էական ազդեցություն չեն ունեցել ընտրողների կողմնորոշման վրա:
Սոցիոլոգիական վերջին հարցումներից մեկի համաձայն՝ այն հարցին, որ եթե միայն ընտրապայքարում մնան Հասան Ռոհանին և Էբրահիմ Ռայիսին, ո՞ր թեկնածուին ձայն կտան, գործող նախագահի օգտին պատրաստ են քվեարկել ընտրողների 48, իսկ պահպանողական թեկնածու Էբրահիմ Ռայիսիի օգտին՝ 39 տոկոսը:
- Նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ թեկնածուներն անդրադարձե՞լ են հայկական համայնքին կամ Հայաստանին առնչվող հարցերին:
- Քարոզարշավի ընթացքում թեկնածուներն արտաքին քաղաքականությանն անդրադարձել են միջուկային համաձայնության համատեքստում: Բացի այդ՝ հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին էլ թեկնածուներին կոչ է արել չենթարկվել Միացյալ Նահանգների՝ ավելին ստանալու պահանջներին ու ամուր կանգնել Իսրայելի դեմ:
Ինչ վերաբերում է հայ համայնքին, ապա գործող նախագահ Հասան Ռոհանին երկրորդ հեռուստաբանավեճի ընթացքում անդրադարձավ կրոնական փոքրամասնությունների (որոնց թվում են նաև հայերը) ու էթնիկ խմբերի իրավունքներին: Իրանահայ համայնքն էլ իր հերթին ազատ է իր ընտրության մեջ, և որևէ թեկնածուի նկատմամբ հստակ կողմնորոշում չունի:
Անդրադառնալով Հայաստանի հետ հարաբերությունների հեռանկարին՝ կարող ենք նշել, որ թեկնածուներից որևէ մեկի հաղթանակի դեպքում, մեծ հաշվով, Հայաստանի նկատմամբ Իրանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները չեն փոխվի:

Ирановед: независимо от результатов выборов, политика Ирана по отношению к Армении не изменится (эксклюзив)
В канун предстоящих 19-го мая выборов в Иране представляем вниманию наших читателей интервью ИАА "Армедиа" с ирановедом Арменом Исраеляном.
- Чем отличаются эти выборы в Иране от предыдущих?
- Особенностью президентских выборов 2017 года является то, что они проводятся после подписания соглашения по ядерной программе Ирана в формате "5+1". Ядерная программа была одной из проблем, которая в предыдущее десятилетие стояла во внешнеполитической повестке Ирана и имела прямое влияние на внутреннюю и внешнюю политику страны.
Следовательно, после соглашения по ядерной программе чрезвычайно возросли общественные ожидания, поскольку на протяжении многих лет Иран находился под прессом экономических санкций. Таким образом, совершенно ясно, что одна из ключевых тем предвыборной кампании относилась к соглашению по ядерной программе и к его положительному и отрицательному воздействию на внутреннюю и внешнюю политику Ирана. Естественно, что действующий президент-реформист Хасан Роухани представляет соглашение по ядерной программе как важное достижение, а его оппоненты – представители консерваторов Эбрагим Райиси и Мохаммад Бакер Калибаф, - ставят под сомнение его эффективность.
Особенностью этих выборов было также то, что агитационная кампания активно освещалась и в социальных сетях, где кандидаты различными способами представляли свои преимущества, указывая на недостатки соперника.
- Каковы общественные настроения на пороге выборов? Во-первых, оказывали ли существенное влияние предвыборная кампания и дебаты на выбор избирателей?
- Накануне, когда один из основных соперников действующего президента, мэр Тегерана Мохаммад Бакер Калибаф отказался от выборов в пользу другого консервативного кандидата Эбрагима Райиси, для избирателей возникла определенная ясность, т.е. те избиратели, которые склонны отдать голоса консерваторам, уже четко знают, что консерваторы объединились вокруг единого кандидата – Эбрагима Райиси.
Что касается дебатов, то проведенные три теледебата, думаю, существенного влияния не имели на выбор избирателей.
Согласно одному из последних социологических опросов, на вопрос "если бы на выборах боролись лишь Хассан Роухани и Эбрагим Райиси, кому бы вы отдали свой голос?" 48% избирателей ответили, что отдадут свой голос Хассану Роухани, а за Эбрагима Райиси готовы отдать свой голос 39% избирателей.
- Обращались ли кандидаты во время предвыборной кампании к вопросам, касающимся армянской общины или Армении?
- Во время предвыборной кампании к внешней политике кандидаты обращались в контексте соглашения по ядерной программе. Кроме того, духовный лидер Али Хаменеи призвал не подчиняться требованиям Соединенных Штатов получить больше, а также крепко противостоять Израилю.
Что касается армянской общины, то действующий президент Хассан Роухани во время вторых теледебатов обратился к вопросу прав религиозных меньшинств (в которые входят и армяне). В свою очередь, армянская община Ирана свободна в своем выборе и не имеет четких предпочтений относительно кого-либо из кандидатов.
Обращаясь к перспективе отношений с Арменией, можем отметить, что в случае победы любого из кандидатов, по большому счету, внешнеполитические приоритеты Ирана относительно Армении не изменятся.