Ինչո՞ւ է Բրիտանիան դեմ ԵՄ հրամանատարական կենտրոնի ստեղծմանը
Մեծ Բրիտանիան սկզբունքորեն դեմ չէ ԵՄ անդամ երկրների միջև ռազմական համագործակցության խորացմանը և այդ համատեքստում ԵՄ հրամանատարական կենտրոն ստեղծելուն: Այս մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Բորիս Ջոնսոնը, ով ի դեպ նախօրեին արգելափակել էր այդ կենտրոնի ստեղծման մասին որոշումը:
Նշենք, որ նման կենտրոն ստեղծելու մասին որոշումը կայացվել է 2017 թվականի մարտի սկզբին ԵՄ անդամ երկրների ԱԳ և պաշտպանության նախարարների Բրյուսելում կայացած հանդիպման ժամանակ: Այդ ժամանակ Լոնդոնը կողմ է արտահայտվել այս նախաձեռնությանը:
Որոշ վերլուծաբանների կարծիքով բրիտանական իշխանությունների կողմից ԵՄ հրամանատարական կենտրոնի ստեղծման արգելափակումը պայմանավորված է հունիսին երկրում սպասվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններով և կոչված է քաղաքական դիվիդենտներ ապահովելուն իշխանությունների համար: Ուստի Բրյուսելում կարծում են, որ բրիտանական ընտրություններից հետո այս որոշումն կյանքի կկոչվի:
Ենթադրվում է, որ ԵՄ հրամանատարական կենտրոնը կոորդիացնելու է Եվրամիության ոչ ռազմական առաքելություններն արտերկրում. նման առաքելություններ այս պահին գործում են Մալիում, Սոմալիում և Կենտրոնական Աֆրիկական Հանրապետությունում: ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիի խոսքերով, նման կենտրոնի ստեղծումը թույլ է տալու ավելի արդյունավետ կառավարել եվրոպական ռազմական ուսումնական ծրագրերը: Նշվում է, որ կենտրոնն ունենալու է 30 աշխատակից և գործելու է ԵՄ արտաքին քաղաքական և անվտանգության ծառայության շրջանակներում:
Լոնդոնը սկզբունքորեն դեմ է հանդես գալիս ԵՄ բանակ ստեղծելու գաղափարին, որն 2015 թվականից շրջանառության մեջ դրվեց Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի կողմից և աջակցություն ստացավ մասնավորապես Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի կողմից: Միացյալ Թագավորությունը, որը պատրաստվում է մոտ ապագայում լքել Եվրամիությունը, ԵՄ ընդհանուր բանակի ստեղծման մեջ որոշակի վտանգներ է տեսնում իր համար: Մասնավորապես, բրիտանական իշխանությունները մտավախություն ունեն, որ ԵՄ անդամ երկրների միջև համագործակցության խորացումը կթուլացնի վերջիններիս ներգրավվածությունը ՆԱՏՕ-ում:
Ռազմական համագործակցությունը խորացնելու շուրջ ԵՄ երկրները մտածում էին դեռ վաղուց: Այս գաղափարն ավելի առարկայական քննարկման առարկա դարձավ 2014 թվականին Ղրիմի՝ Ռուսաստանին վերամիավորվելուց հետո և իսլամիստական ահաբեկչական սպառնալիքի մեծացմանը զուգահեռ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունն այն մասին, որ Միացյալ Նահանգները նվազեցնում է ՆԱՏՕ-ում իր եվրոպական դաշնակիցների անվտանգության համար պատասխանատվությունը, եվրապական երկրների համար այս ուղղությամբ համագործակացությունն ամրապնդելու հստակ ազդակ հանդիսացավ:

Почему Британия против создания командного центра ЕС?
Великобритания принципиально не против углубления военного сотрудничества между странами-членами ЕС и создания в данном контексте командного центра ЕС. Об этом заявил министр иностранных дел Великобритании Борис Джонсон, который, кстати, блокировал решение о создании этого центра.
Отметим, что решение о создании подобного центра было принято в начале марта 2017-го года на состоявшейся в Брюсселе встрече министров иностранных дел и обороны стран-членов ЕС. Тогда Лондон высказался за создание центра.
По мнению некоторых аналитиков, блокировка создания командного центра ЕС со стороны британских властей обусловлена ожидаемыми в июне досрочными парламентскими выборами в стране и призвана обеспечить политические дивиденды для властей. Следовательно, в Брюсселе считают, что после британских выборов это решение будет претворено в жизнь.
Предполагается, что командный центр ЕС будет координировать невоенные миссии за рубежом: подобные миссии на данный момент действуют в Мали, Сомали и в Центрально-Африканской республике. По словам Верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Федерики Могерини, создание подобного центра позволит более эффективно управлять европейскими программами военной подготовки. Отмечается, что центр будет иметь 30 сотрудников и будет действовать в рамках службы по внешней политике и безопасности ЕС.
Лондон принципиально выступает против идеи создания армии ЕС, которая с 2015-го года была введена в обращение председателем Еврокомиссии Жан-Клод Юнкером и получила поддержку, в частности, со стороны канцлера Германии Ангелы Меркель. Соединенное Королевство, которое готовится в ближайшем будущем покинуть Евросоюз, видит в создании общей армии ЕС определенную опасность для себя. В частности, британские власти опасаются, что углубление сотрудничества между странами-членами ЕС ослабит участие последних в НАТО.
Об углублении военного сотрудничества страны ЕС думали еще давно. Эта идея стала объектом более предметного обсуждения в 2014-ом, после воссоединения Крыма с Россией, параллельно с усилением угрозы исламского терроризма. Заявление президента США Дональда Трампа о том, что Соединенные Штаты снижают свою ответственность за безопасность своих европейских союзников по НАТО, стало четким сигналом для европейских стран в плане углубления сотрудничества в данном направлении.