3 հայ բժիշկներ մեկնել են Սուդան` փոխարինելու Թոմ Քաթինային
Երեք հայ բժիշկներ մեկնել են Սուդան՝ ժամանակավորապես փոխարինելու Թոմ Քաթինային և շարունակելու նրա մարդասիրական գործունեությունը, հաղորդում է auroraprize.com-ը:
Սուդանի հարավում գտնվող Նուբա լեռներ հասնելը հեշտ չէ: Տևական պատերազմի ու աղքատության պայմաններում այս բնակավայրի հարյուր հազարավոր բնակչությունն անվերջ տառապանքների մեջ է: Ողջ շրջանին սպասարկող «Գթության մայր» հիվանդանոցի միակ վիրաբույժ Թոմ Քաթինան տարիներ շարունակ այս ամենի ականատեսն է, ով Սուդան էր ժամանել խաղաղության ժամանակ, բայց չլքեց մարդկանց 2011թ. սկսված քաղաքացիական պատերազմից հետո:
Ամերիացի բժիշկ Թոմը, որ միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում է թողնում Նուբայի լեռները, ժամանում է Հայաստան՝ մասնակցելու «Ավրորա» մրցանակի միջոցառումներին: Նուբայի բնակիչները, սակայն, անօգնական չեն մնա: Երեք հայ բժիշկներ մեկնել են Նուբայի լեռներ՝ ժամանակավորապես փոխարինելու Թոմ Քաթինային և շարունակելու նրա բացառիկ մարդասիրական առաքելությունը, որի շնորհիվ բազմաթիվ մարդիկ են փրկվել:

Армянские врачи отправились в Судан для замены финалиста Aurora Prize
Трое армянских врачей отправились в Судан, чтобы временно заменить Тома Катену и продолжить его гуманитарную работу, сообщает auroraprize.com.
Добраться до Нубийских гор на юге Судана не так просто. Страдания многотысячного местного населения кажутся бесконечными, и никто не знает об этом больше доктора Тома Катены, единственного хирурга в больнице Mother of Mercy, где оказывают медицинскую помощь жителям всего региона. Американец Катена приехал в Судан в мирное время, но после начала в 2011 году гражданской войны отказался бросить своих пациентов.
Только очень серьезная причина может вынудить его покинуть Нубийские горы: Том Катена полетит в Армению, чтобы принять участие в церемонии вручения премии "Аврора" и приуроченных к ней мероприятий в Ереване. И все же население Нубийских гор не останется без помощи на время его отсутствия, поскольку трое армянских врачей специально отправились в Судан, чтобы временно заменить Катену и продолжить его выдающуюся гуманитарную миссию, которая уже спасла множество жизней.