G7 գագաթաժողովը Սիցիլիայում. տարաձայնություննե՞ր ակումբի անդամների միջև, թե՞ փորձի պակաս
Brexit-ից և Դոնալդ Թրամփի ընտրվելուց հետո Եվրոպան այլևս պետք է հույսը դնի իր վրա: Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն այն բանից հետո, երբ Սիցիլիայում կայացած «Մեծ յոթնյակի» գագաթաժողովում (ԱՄՆ, Կանադա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Իտալիա, Մեծ Բրիտանիա, Ճապոնիա) չհաջողվեց համաձայնության հասնել կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարի մասին 2015 թվականին կնքված Փարիզի համաձայնագրի շուրջ: Թերևս սա միակ հարցն էր, որի շուրջ G7-ի երկրներին չհաջողվեց համաձայնության գալ:
Այսպես, գագաթաժողովի արդյունքում ընդունված եզրափակիչ փաստաթղթում G7-ի երկրները որպես իրենց գլխավոր առաջնահերթություն նշեցին գլոբալ տնտեսական աճի բարձրացումն՝ ավելի բարձր կենսամակարդակի ապահովման և որակյալ աշխատատեղեր ստեղծելու համար:
Եզրափակիչ փաստաթղթի մյուս կարևոր կետը «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարն էր: Մասնավորապես, երկրները կոչ են անում մերձավորարևելյան երկրներին ավելի ակտիվ դերակատարում ստանձնել Սիրիայում, Իրաքում, Եմենում և այլ երկրներում ԻՊ-ին և ահաբեկչական այլ խմբավորումներին ոչնչացնելու ուղղությամբ: Բացի այդ, գագաթաժողովի մասնակիցները Ռուսաստանին և Իրանին կոչ են արել օգտագործել Դամասկոսի վրա իրենց ազդեցությունը հրադադարի հաստատման համար:
Եզրափակիչ հռչակագրում անդրադարձ է արվել նաև Ռուսաստանի նկատմամբ քաղաքականությանը: Մասնավորապես, G7-ի երկրները որոշել են շարունակել Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների քաղաքականությունը՝ ձեռնակելով սահմանափակող նոր միջոցառումներ վերջինիս նկատմամբ: Միևնույն ժամանակ, ամփոփիչ հռչակագրում նշվում է նաև, որ «Մեծ Յոթնյակի» երկրները պատրաստ են համագործակցել Ռուսաստանի հետ՝ տարածաշրջանային ճգնաժամերը հաղթահարելու հարցում, եթե իհարկե «դա բխում է իրենց շահերից»:
Անդրադարձ է արվել նաև Հարավչինական ծովի շուրջ զարգացումներին Հյուսիսային Կորեայի միջուկային և հրթիռային փորձարկումներին և միջազգային արդի մի շարք այլ հարցերի:
Սակայն ընդգծվում է, որ այս պայմանավորվածությունները զուտ դեկլարատիվ բնույթ են կրում, եզրափակիչ հռչակագիրը չի պարունակում այս կամ այն պայմանավորվածության իրականացման ուղղությամբ հստակ քայլեր(այստեղ հարկ է նշել, որ այս տարվա գագաթաժողովի եզրափակիչ փաստաթուղթը (6 էջ) նախորդների համեմատ ամենակարճն էր): Սակայն սա կարող է պայմանավորված լինել ոչ միայն G7-ի երկրների միջև ինչ-ինչ հարցերում առկա տարաձայնություններով, այլև ակումբում նորեկների առկայությամբ: Այսպես, Սիցիլիայում կայացած գագաթաժողովն առաջինն էր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ֆրանսիայի նախագահ էմանուել Մակրոնի համար, ովքեր քաղաքական փորձ առանձնապես չունեն:

G7 Summit in Sicily: Disagreements among Countries or Lack of Experience?
After the Brexit and Donald Trump election, Europe will have to count only on itself. This statement was made by German Chancellor Angela Merkel in Sicily at the "Great Seven" Summit (US, Canada, France, Germany, Italy, Great Britain, Japan) after they failed to reach agreement on combating climate change on Paris Agreement signed in 2015. Perhaps this was the only issue around which G7 countries failed to agree.
Thus, in the final document of G7 summit the countries named as their main priority the increase in global economic growth in order to ensure higher living standards and creation of high quality jobs.
Another important point in the final document was the struggle against the "Islamic state" terrorist group. In particular, these states are calling for Middle Eastern countries to take a more active role in Syria, Iraq, Yemen and other countries that IS terrorist groups are trying to destroy. In addition, summit participants urged Russia and Iran to use their influence on Damascus for ceasefire.
The final declaration referred to the policy towards Russia. In particular, G7 countries decided to continue the policy of sanctions against Russia setting some new restrictive measures against the country. The final declaration also states that the "Great Seven" countries are ready to cooperate with Russia to solve regional crises, if only "it is in their interests."
Reference is also made to the South China Sea developments on North Korea's nuclear and missile tests and a number of other current international issues.
However, it is emphasized that this agreement has purely declarative character, the final declaration does not contain any concrete steps towards the implementation of the agreement (here it should be noted that the summit's final document (6 pages) is the shortest compared to the previous ones). However, this may be due not only to the existing disagreements on some issues among G7 countries, but also the presence of the newcomers, i. e. US president Donald Trump and French President Emanuel Macron, who have no much political experience.