Իրաքյան Քրդստանի անկախության հարցը կրկին կիզակետում է
Իրաքի քրդական ինքնավարությունը հայտարարել է 2017 թվականի սեպտեմբերի 25-ին անկախության հանրաքվե անցկացնելու իր որոշման մասին: Բաղդադի կենտրոնական կառավարությունից անկախանալու գաղափարն ակտիվորեն շրջանառվում է դեռևս 2014 թվականից՝ կառավարության և Էրբիլի միջև շարունակվող տարաձայնությունների (էներգետիկ անջատ պայմանագրեր, Իրաքի բյուջեի բաշխում, քրդական զինված ստորաբաժանումների ֆինանսավորում, տարածքային վեճեր և այլն) համատեքստում: Այսօր վերոնշյալ խնդիրներին գումարվել է նաև տարածաշրջանային ակտիվ տարաբնույթ զարգացումների փաստը, և Էրբիլում, հավանաբար, կարծում են, որ քաղաքական դասավորությունն այս պահին ամենահարմարն է անկախության հանրաքվե անցկացնելու համար: Հյուսիսային Աֆրիկայում և Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող զարգացումները նոր աշխարհաքաղաքական պայմաններ են ստեղծել քրդերի համար (ոչ միայն Իրաքում), ովքեր ստեղծված իրավիճակը դիտարկում են իբրև անկախանալու լավ հնարավորություն:
Հիշեցնենք, որ 1991 թվականին ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Իրաքի հյուսիսում անվտանգության գոտի ստեղծվեց, որտեղ կառավարական զորքերը մտնելու իրավունք չունեին: 1991-2003 թվականների ընթացքում քրդերը փաստացի կիսաանկախ էին: Աստիճանաբար Իրաքյան Քրդստանը դուրս եկավ մեկուսացումից` առևտրատնտեսական և քաղաքական կապեր հաստատելով Միացյալ Նահանգների, եվրոպական և տարածաշրջանային բազմաթիվ երկրների հետ: Անմիջական սահման ունենալով Թուրքիայի հետ` Իրաքյան Քրդստանը մեծ թափով զարգացրեց կապերն Անկարայի հետ, հատկապես՝ նավթի մատակարարման հարցում: Այսօր  Իրաքյան Քրդստանն, ամրապնդելով իր դիրքերը և օգտվելով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակից, սկսել է գործել իբրև առանձին պետական միավորում` իր քայլերում շրջանցելով պաշտոնական Բաղդադին, իսկ քրդական զինված ստորաբաժանումները լուրջ գործոն են դարձել տարածաշրջանում ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարում:
Նախ, պետք է նկատել, որ անկախության հանրաքվե անցկացնելու հարցում Էրբիլին դեռևս չի հաջողվում համաձայնության գալ պաշտոնական Բաղդադի հետ: Չնայած վերջին շրջանում Իրաքի կառավարությունը բավականին թուլացրել է քրդական ինքնավարության նկատմամբ վերահսկողությունը՝ պայմանավորված ԻՊ դեմ պայքարով, շիաների հետ կապված ներքին խնդիրներով և այլն,  միևնույն է՝ այս պահին քրդերի անկախությանը համաձայնելու հնարավորությունը մեծ չէ: Իրաքյան Քրդստանի անկախացումը նշանակում է ոչ միայն տարածքային կորուստ և անջատողականության տարածման ռիսկեր, այլ նաև ֆինանսական մեծ կորուստներ՝ հաշվի առնելով Իրաքյան Քրդստանի էներգետիկ ռեսուրսները:
Իրաքյան Քրդստանի անկախացման գաղափարն աջակցություն չի գտնում նաև ոչ միայն տարածաշրջանային երկրների (Թուրքիա, Իրան, Սիրիա), այլ նաև արևմտյան ուժերի շրջանում: Որքան էլ որ վերջին տարիներին ԱՄՆ-ը և եվրոպական երկրները շարունակաբար խորացնում են համագործակցությունն (Բաղդադից անջատ) Իրաքյան Քրդստանի հետ, այդ թվում նաև ռազմական ոլորտում՝ կարևորելով ահաբեկչության դեմ պայքարում քրդերի հետ համագործակցելու անհրաժեշտությունը և Իրաքյան Քրդստանի հսկայական էներգետիկ ռեսուրսները, այնուամենայնիվ, անկախ քրդական պետության ստեղծումը, համենայն դեպս այս պահին, նրանց ծրագրերում ակնհայտորեն չկա: Ընդ որում, նրանցից յուրաքանչյուրն իր դրդապատճառներն ունի: Եթե Թուրքիայի, Իրանի և Սիրիայի պարագայում դա պայմանավորված է սեփական երկրում քրդերի անկախացման նկրտումները զսպելու ցանկությամբ, ապա արևմտյան ուժերի համար Իրաքի՝ որպես մեկ ամբողջական միավորի պահպանումն այս պահին առաջնային է համարվում՝ հաշվի առնելով Իրաքի մասնատումից բխող վտանգները առանց այն էլ պայթյունավտանգ այս իրավիճակում: Թերևս բացառություն է կազմում Իսրայելը, որտեղ բավական ոգևորված են Իրաքյան Քրդստանի անկախացման գաղափարով՝ դիտարկելով այն որպես բավական կարևոր մուսուլմանական ուժ, որի հետ համագործակցությունը կծառայի Իսրայելի շահերին:
Արտաքին աջակցության բացակայության պայմաններում բավական հետաքրքրական է հանրաքվեի անցկացումը դիտարկել Իրաքյան Քրդստանի ներսում տիրող իրավիճակի և պաշտոնական Բաղդադի հետ Էրբիլի ներկա հարաբերությունների համատեքստում: Իրաքյան Քրդստանի ներսում լուրջ ճգնաժամ է տիրում նախագահ Մասուդ Բարզանիի անձի շուրջ: Նրա պաշտոնավարման ժամկետն ավարտվել է, իսկ նոր նախագահի ընտրություններ այդպես էլ չեն նշանակվում: Եվ Բարզանին ու նրա կողմնակիցներն այս ֆոնին հետևողականորեն շրջանառում են անկախության հանրաքվեի անցկացումը՝ Բարզանիի պաշտոնավարումը ներկայացնելով որպես դրա համար անհրաժեշտ պայման:  Թերևս պատահական չէ, որ սեպտեմբերի 25-ին հանրաքվե անցկացնելու որոշմանը Իրաքյան Քրդստանի ոչ բոլոր քաղաքական ուժերն են կողմ՝ պնդելով, որ հանրաքվեի գաղափարը շրջանառվում է միայն Բարզանիի կուսակցության դիրքերն ամրապնդելու համար:
Մյուս կողմից, ԻՊ-ից Քիրքուկի և նավթով հարուստ մի շարք այլ շրջանների ազատագրման (գերազանցապես քրդական ուժերի կողմից) ֆոնին լրջորեն սրվել են Բաղդադի և Էրբիլի հարաբերությունները: Քրդական ինքնավարությունը նավթով հարուստ այս շրջաններն իրենն է համարում՝ նախատեսելով անկախության հանրաքվե անցկացնել նաև այս շրջաններում, մինչդեռ Իրաքի կառավարությունը մտադիր չէ հրաժարվել այս կարևոր շրջաններից: Եվ չի բացառվում, որ անկախության հանրաքվեի շրջանառմամբ Էրբիլը նպատակ է հետապնդում դիվիդենտներ շահել Բաղդադի հետ այս կարևոր հարցի շուրջ բանակցություններում, և որոշակի փոխզիջման արդյունքում (իսկ Իրաքում տիրող դժվարին պայմանների ֆոնին չենք կարող բացառել, որ Հեյդար Աբադիի կառավարությունը գնա նման փոխզիջման) հանրաքվեն հերթական անգամ կարող է հետաձգվել:
Հասկանալի է, որ անկախության հանրաքվեի անցկացման կամ առավել ևս դրա արդյունքների ճանաչման ճանապարհին բազմաթիվ խնդիրներ կան. Էրբիլը պետք է կարգավորի իր ներքին ճգնաժամը, համաձայնության եզրեր գտնի Բաղդադի հետ և ստանա տարածաշրջանային և միջազգային ուժերի աջակցությունը: Իրաքի ներսում և ողջ տարածաշրջանում տիրող ընդհանուր անկայունության և խաչաձևված հարաբերությունների պայմաններում սա հեշտ չի լինելու:

Независимость Иракского Курдистана вновь в центре внимания мирового сообщества
Курдская автономия Ирака объявила о проведении референдума о независимости 25 сентября 2017 года. Идея независимости региона от центрального правительства Багдада активно обсуждается еще с 2014 года на фоне разногласий (отдельные энергетические контракты, распределение бюджета Ирака, финансирование курдских военных подразделений, территориальные споры и т.д.) между Эрбилем и иракским правительством. Сегодня к вышеупомянутым проблемам прибавились еще и активные региональные развития, и, вероятно, в Эрбиле считают, что политическая конъюнктура в регионе сейчас - самая удобная для проведения референдума о независимости. Ближневосточные развития последних лет создали новые геополитические условия для курдов (и не только в Ираке), которые рассматривают ситуацию как хороший шанс обрести независимость.
Напомним, что в 1991 году на севере Ирака под патронажем ООН была создана зона безопасности. С 1991 по 2003 годы курды Ирака получили полу-независимость. Постепенно Иракский Курдистан вышел из изоляции, установив экономические и политические связи с США, европейскими и региональными странами. Имея непосредственную границу с Турцией, Иракский Курдистан смог довольно быстро установить прочные связи с Анкарой, особенно в вопросе экспорта нефти. Сегодня Иракский Курдистан, укрепив свои позиции и воспользовавшись ситуацией в регионе, действует как отдельное государство, в своих шагах обходя официальный Багдад, а курдские военные подразделения превратились в серьезный фактор в борьбе против террористических группировок в регионе.
Во-первых, отметим, что на данный момент Эрбилю пока не удается прийти к согласию с Багдадом по поводу проведения референдума о независимости. Несмотря на то, что иракское правительство значительно ослабило контроль над Иракском Курдистаном в последнее время, что обусловлено борьбой против ИГ, внутренними проблемами, связанными с шиитами и т.д, все равно шансы признания Багдадом независимости Эрбиля невелики. Независимость Иракского Курдистана означает не только территориальные потери и риски распространения сепаратизма, но и огромные финансовые потери, учитывая энергетические ресурсы Иракского Курдистана.
Идея независимости Иракского Курдистана не получает поддержку также у региональных (Турция, Иран, Сирия) и международных сил. Несмотря на то, что США и европейские страны углубляют сотрудничество (отдельно от Багдада) с Эрбилем, учитывая необходимость сотрудничества с курдами в борьбе против ИГ, а также огромные энергетические ресурсы Иракского Курдистана, все равно создание независимого курдского государства не входит в их планы, по крайней мере, на данный момент. При этом у каждого свои причины. Если в случае Турции, Ирана и Сирии это связано с желанием обуздать курдские стремление к независимости в собственных странах, то для западных стран сохранение Ирака в качестве единого государства имеет первостепенную значимость, учитывая те риски, которые могут исходить из разделения Ирака. Исключением является Израиль, где весьма воодушевлены идеей независимости Иракского Курдистана. Тель-Авив рассматривает Эрбиль как важную мусульманскую силу, сотрудничество с которой послужит интересам Израиля.
В условиях отсутствия внешней поддержки интересно рассмотреть вопрос независимости на фоне внутренней обстановки в Иракском Курдистане и отношений Эрбиля с официальным Багдадом. В Иракском Курдистане существует серьезный кризис вокруг личности президента Масуда Барзани. Срок его пребывания на должности президента истек, однако новые выборы не назначаются. Барзани и его сторонники активно развивают тему проведения референдума о независимости, представляя правление Барзани на посту президента как необходимое условие для этого. Неслучайно, что не все политические силы Иракского Курдистана согласны с решением провести референдум 25 сентября, утверждая, что это делается только для укрепления позиций партии Барзани.
С другой стороны, на фоне освобождения Киркука и других богатых нефтью регионов от ИГ (в основном курдскими силами) отношения между Эрбилем и Багдадом резко ухудшились. Курдская автономия считает эти регионы частью Иракского Курдистана, в то время как правительство Ирака не намерено отказываться от них. И не исключено, что Эрбиль пытается укрепить свои позиции в переговорах с Багдадом посредством решения провести референдум о независимости, и в результате определенного компромисса (а на фоне сложной ситуации в Ираке можно предположить, что подобный компромисс является возможным) референдум может быть в очередной раз отложен.
Понятно, что на пути проведения референдума о независимости и тем более принятия его результатов существует много проблем: Эрбилю нужно урегулировать свой внутренний кризис, найти общий язык с Багдадом и заполучить поддержку региональных и международных сил, что является непростой задачей в условиях нестабильности в Ираке и в регионе в целом.