Ադրբեջանում մեկնարկել են լայնածավալ զորավարժություններ
Ադրբեջանի զինված ուժերն այսօր լայնածավալ զորավարժություններ են սկսել, որոնց մասնակցում են 23 հազար զինծառայող, հայտնում է APA-ն՝ հղում կատարելով Ադրբեջանի ՊՆ մամլո ծառայությանը։
Զորավարժությունները կշարունակվեն մինչև հունիսի 24-ը։
Ադրբեջանի ՊՆ հայտարարության մեջ նշվում է.
«Համաձայն նախագահ Իլհամ Ալիևի հաստատած պլանի՝ սկսած հունիսի 19-ից կանցկացվեն լայնածավալ օպերատիվ-մարտավարական զորավարժություններ՝ զորքերի մարտական պատրաստության, ուժերի և միջոցների կառավարման կազմակերպման, մարտականին մոտ պայմաններում նրանց փոխգործակցության ստուգման նպատակով»։
Զորավարժություններում կներգրավվի 120 միավոր տանկ և զրահատեխնիկա, տարբեր տրամաչափի 180 հրթիռա-հրետանային կայանք, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր և ականանետեր, տարբեր նշանակության մինչև 30 միավոր մարտական ավիացիա, ինչպես նաև ռադիոէլեկտրոնային հետախուզության նոր միջոցներ և անօդաչու թռչող սարքեր։

Azerbaijani Armed Forces have started large-scale operational and tactical exercises to check the combat readiness of their troops, organize the command and control of forces and assets, as well as their interoperability, APA reports citing to the Defense Ministry.
The drills are being conducted in line with the plan approved by Azerbaijani President, Ilham Aliyev.
According to the source, up to 23,000 military personnel, 120 tanks and armored vehicles, up to 180 rocket and artillery systems of different calibers, multiple rocket launch systems and mortars, up to 30 combat aircraft, as well as new types of electronic warfare assets and unmanned aerial vehicles are involved in the exercises that will continue until June 24.