Ինչպե՞ս է հայ դասախոսը փրկվել Լոնդոնի բարձրահարկ շենքում բռնկված հրդեհից
Լոնդոնում մի խումբ ուսանողներ դրամահավաք են սկսել Լոնդոնի Grenfell Tower-ում ապրող իրենց դասախոսին օգնելու համար, ով հրդեհի պատճառով կորցրել է ամբողջ ունեցվածքը, այդ թվում՝ PhD-ի  հետազոտությունը, հաղորդում է croydonadvertiser.co.uk կայքը:
University Centre Croydon համալսարանի քրեագիտության դասախոս Մեսրոպ Քասեմջյանն, ում ուսանողները Ռոբբի են անվանում, ընկերուհու և տարեց հորաքրոջ հետ կարողացել է փախչել 17-րդ հարկում գտնվող իր բնակարանից մինչ հրդեհը կտարածվեր ամբողջ շենքով:
Այժմ նրա ուսանողները փորձում են 1500 ֆունտ ստերլինգ հավաքել վերականգնելու համար հրդեհի հետևանքով կորցրած նրա գրքերը, համակարգիչը, դասավանդելու նյութերը ու PhD-ի հետազոտության համար օգտագործվող այլ սարքավորումները:
Ավելի վաղ հայ դասախոսը ամերիկյան Today հաղորդմանը տված հարցազրույցում պատմել է, թե ինչպես է շենքն «այրվել մոմի պես»:
«Ես դուրս եկա ստուգելու վերելակները, որպեսզի հասկանամ, թե ինչ է կատարվում: Ամեն ինչ հանգիստ էր, բայց ես ծխի հոտ զգացի: Ներս մտա ու պատուհանից դուրս նայեցի, ներքևում տեսա դուրս եկող կրակը: Ես արագ արթնացրի հորաքրոջս ու ընկերուհուս օգնությամբ իջանք ներքև:
Երբ դուրս եկանք, շենքը սկսեց մոմի պես այրվել: Մենք դրսում էինք և վերև էինք նայում ու տեսնում, թե ներսի մարդիկ ինչպես են մեզ ձեռքով թափահարում: Մենք նրանց ասում էինք, որ իջնեն, բայց նրանք նորից էին թափահարում. ենթադրում եմ, որ այդ ընթացքում ծուխը խտացել էր աստիճանավանդակում, և նրանք վախենում էին իջնելիս խեղդվել»:

Croydonadvertiser.co.uk
A group of students have started a fundraising page for a lecturer of criminology at University Centre Croydon (UCC), who lived in the Grenfell Tower and has lost of all his possessions in the fire, croydonadvertiser.co.uk reports.
Mesrob Kassemdjian, known as Robbie to his students, could escape his 17th floor flat with his girlfriend and elderly auntie before the fire engulfed the building.
Now, his students are trying to collect £1,500 for him to replace his extensive book collection, laptop and equipment he used to teach and for research into his PhD.
Speaking outside the tower block on the American Today programme earlier this week, Robbie said: "I looked out the window and I could see the flames coming out from beneath. I woke up my auntie and with the help of my girlfriend we moved fast so that we could move slowly down the stairs.
The building caught fire like a candle. We were outside and looking up and we could see people inside waving at us.
We were telling them to come down but they were waving back which makes me feel like maybe they couldn't because there was already smoke when we were going down the stairwell but maybe the smoke got worse and people were scared to take the risk of I suppose suffocation''.