Կատարն անիրատեսական է որակել արաբական երկրների պահանջները
Կատարն անիրատեսական է անվանել ճգնաժամի կարգավորման նպատակով արաբական պետութունների ներկայացրած պահանջները ու կոչ է արել վերանայել դրանք, հայտնում է «Ալ Արաբիա» հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով Կատարի ԱԳ նախարար Մուհամադ բեն Աբդուրահման Ալ Թանիի հայտարարությունը, հայտնում է Ռիա Նովոստին:
Նախարարը Կատարի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցներն անվանել է «անօրինական» ու երկրի ինքնիշխանությունը խախտող։
Կատարի ԱԳՆ-ն փաստաթուղթն ուսումնասիրելուց հետո կներկայացնի համապատասխան պատասխանը, որը կփոխանցվի Քուվեյթի միջոցով, որը միջնորդի դեր է կատարում կարգավորման ջանքերում, հայտնում է «Ալ Ջազիրան»։
Սաուդյան Արաբիան, Եգիպտոսը, ԱՄԷ-ն ու Բահրեյնը Քուվեյթի միջնորդությամբ Կատարին են փոխանցել իրենց պահանջների ցանկը, որոնք անհրաժեշտ է կատարել Կատարի դիվանագիտական մեկուսացումը դադարեցնելու համար։ Այդ պահանջների ցանկի մանրամասները հրապարակել են մի շարք լրատվամիջոցներ, այդ թվում ամերիկյան «Ասոշիեյթիդ փրես» գործակալությունը։
Արաբական չորս երկրները Կատարից պահանջում են խզել դիվանագիտական հարաբերությունները Իրանի հետ, փակել Կատարի տարածքում Թուրքիայի ռազմակայանն ու «Ալ Ջազիրա» արբանյակային հեռուստաալիքը։ Այդ բոլոր պահանջների կատարման համար Դոհային տասը օր ժամանակ է տրամադրվել։

Qatar Says Demands Made by Four Arab States Not "Realistic"
Qatar is reviewing a list of demands presented by four Arab states imposing a boycott on the wealthy Gulf country, but said on Saturday the list was not reasonable or actionable.
"We are reviewing these demands out of respect for ... regional security and there will be an official response from our ministry of foreign affairs," Sheikh Saif al-Thani, the director of Qatar's government communications office, said in a statement to Reuters.
Saudi Arabia, Egypt, Bahrain and the United Arab Emirates, which imposed a boycott on Qatar, issued an ultimatum to Doha to close Al Jazeera, curb ties with Iran, shut a Turkish military base and pay reparations among other demands.
The statement said U.S. Secretary of State Rex Tillerson had recently called upon Saudi Arabia and the other countries to produce a list of grievances that was "reasonable and actionable."  "This list does not satisfy that criteria," it said.