Կատարն ուզում է միջնորդական դեր ստանձնել՝ Մերձավոր Արևելքում լարվածությունը թուլացնելու համար
Կատարը ուզում է միջնորդական դեր կատարել՝ իրանցի գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունից հետո Մերձավոր Արևելքում լարվածության սրման հետ կապված։ Այս մասին Իրաքի արտգործնախարար Մուհամմեդ Ալ Խակիմի հետ Բաղդադում հրավիրված համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է երկրի արտգործնախարար Մուհամմեդ Բին Աբդուլռահման Ալ Տանին։
Նրա խոսքերով՝ Կատարը լարվածությունը թուլացնելու նպատակով կապեր է հաստատում տարածաշրջանային և միջազգային երկրների հետ։ «Կատարը մի քանի բարեկամ երկրների հետ փորձում է նվազեցնել լարվածությունը։ Մենք միջազգային կապեր ենք հաստատել լրացուցիչ խորհրդակցությունների համար։ Այսօր մենք տեսնում ենք լարվածության նվազման նշաններ և հուսով ենք, որ դա կշարունակվի»։
«Մենք քննարկել ենք լարվածության նվազման ուղիները մեր տարածաշրջանում, և Իրանում ու Ամերիկայում մեր բարեկամների հետ ընդհանուր ու համատեղ ջանքեր ենք գործադրում»,- ասել է Ալ Խակիմը։
Իրանի շուրջ իրավիճակը կտրուկ սրվել էր Բաղդադի օդանավակայանի շրջանում հունվարի լույս 3-ի գիշերը ԱՄՆ-ի հարվածներից հետո, որի հետևանքով զոհվել էր Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Ալ Քուդս» հատուկ նշանակության ստորաբաժանման հրամանատար Ղասեմ Սոլեյմանին։ Ի պատասխան՝ հունվարի լույս 8-ի գիշերը Թեհրանը հրթիռային հարվածներ էր հասցրել Իրաքի երկու օբյեկտներին, որոնք օգտագործվում էին ամերիկյան զինվորականների կողմից։

Катар хочет играть посредническую роль на фоне эскалации напряженности на Ближнем Востоке
Катар хочет играть посредническую роль на фоне эскалации напряженности  на Ближнем Востоке после убийства иранского генерала Касема Сулеймани. Об этом заявил после министр иностранных дел Мухаммед бин Абдулрахман аль-Тани на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Ирака Мухаммедом аль-Хакимом в Багдаде, передает NYT.
По его словам,  Катар налаживает контакты с региональными и международными странами в целях снижения напряженности. "Катар вместе с некоторыми дружественными странами пытается снизить напряженность. Мы установили международные контакты для дополнительных консультаций. Сегодня мы видим признаки снижения напряженности и надеемся, что это продолжится".
"Мы обсудили пути снижения напряженности в нашем регионе, и мы прилагаем общие усилия и совместные усилия вместе с нашими друзьями в Иране и Америке и нашими переговорами", - сказал аль-Хаким. "Наши переговоры были сосредоточены на том, чтобы Ирак не был ареной боевых действий".
Напряженность в регионе возросла после авиаудара ВВС США недалеко от аэропорта Багдада, в результате которого погиб иранский генерал Касем Сулеймани и старший командир иракской милиции Абу Махди аль-Мухандис. Иран принял ответные меры,  нанеся ракетные удары по двум базам в Ираке, где базируются американские войска.