Պետությունը մեծ սպասելիքներ ունի «Կաշեն» լեռնահանքային համալիրի շահագործումից. Բակո Սահակյան
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 25-ին մասնակցել է «Բեյզ Մեթըլս»  ընկերության 15-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառմանը:
Իր ողջույնի խոսքում Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ ընկերության անցած ճանապարհը հարուստ է ձեռքբերումներով և ունի հպարտանալու հիմքեր:
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ընկերության ողջ անձնակազմին քրտնաջան աշխատանքի համար: Համոզված եմ, որ դուք նույն եռանդով կշարունակեք ձեր գործը, մանավանդ որ ոլորտում կան լուրջ անելիքներ և երկարաժամկետ ծրագրեր» , - իր ելույթում ասել է Բակո Սահակյանը:
Նախագահը հավելել է, որ պետությունը մեծ սպասելիքներ ունի «Կաշեն» լեռնահանքային համալիրի շահագործումից, և «Բեյզ Մեթըլս» ընկերությունը կպահպանի իր կարգավիճակը՝ որպես մեր տնտեսության առաջատար ուժերից մեկը:

Artsakh President Has Great Expectations from "Kashen" Mining Complex
On 25 June Artsakh Republic President Bako Sahakyan partook at a festive event celebrating the 15th anniversary of the "Base Metals" company, official page of President reports .
In his welcoming speech President Sahakyan noted that the company's traversed path was fertile in accomplishments and entailed a source of pride.
"I would like to express gratitude to the company's entire staff for their painstaking labor. I am confident that you will continue your work with the same zeal, as we have serious tasks assigned and long-term projects to be carried out in the field", noted Bako Sahakyan in his speech.
The President added that the state had great expectations from the exploitation of the "Kashen" mining complex, and the "Base Metals" company would maintain its status as one of the economic locomotives of our country.